Новият президент на Украйна се казва Петро Порошенко. Той беше избран още на първия тур с над 57% от подадените гласове. Кандидатът на партия "Отечество“ Юлия Тимошенко е на второ място, но с доста по-скромен резултат - 13,13%. Кандидатът на партията на регионите Михаил Добкин взема скромните 3,32 на сто. Особено нисък е процентът на националистическите партии. Всяка от двете е получила под 2%, което развенчава мита за тяхната силна популярност в страната. Гласувалите са средно 61% от имащите право на глас украински граждани. Украинските спецслужби съобщават за непрекъснати хакерски атаки на сайта на ЦИК, но твърдят, че до този момент ги отбиват и сървърите работят нормално. В ефира на една от телевизиите снощи Порошенко обяви, че планира да продаде бизнеса си, за да даде пример за разделение между бизнес и политика в Украйна. Снощи от щаба му обявиха разходите за предизборната кампания - 90 000 000 гривни, което е под 1 000 000 долара. От щаба на новия държавен глава обявиха, че той може да встъпи в длъжност между 8-и и 10-и юни.
За кмет на Киев беше избран лидерът на партия УДАР Виталий Кличко.
С този вот 90 на сто от гласувалите показаха, че искат унитарна държава, а 85 на сто - че са за европейския избор на Украйна, каза на пресконференция новият президент на страната, дадена съвместно с Виталий Кличко.
Порошенко обяви, че Киев има кмет още на първи тур и това е Кличко. Според новия държавен глава парламентарните избори трябва да са още тази година. На въпрос как ще се справи с кризата в Източна Украйна, Порошенко отговори:
Моето първо посещение ще бъде в Донбас, за да говорим с хората в Донбас. С тези хора, които не носят оръжие, ние винаги сме отворени за преговори, за да гарантираме тяхната сигурност, техните права, в това число и да говорят на езика, на който желаят.
Подобен отговор даде по-късно и новият кмет на Киев Виталий Кличко:
Разбира се, ние сме готови да дадем повече права на регионите. Езиковият проблем е създаден отвън. Ние се разбираме много добре и украинци, и руснаци и това не може да е причината да се хващат оръжията. Ние трябва да разговаряме.
110 университетски преподаватели призовават образователния министър Красимир Вълчев незабавно да се откаже от инициативата за въвеждане на задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". В отворено писмо те посочват, че тази инициатива няма добавена стойност за българското образование, измества фокуса от необходимите реформи, създава условия..
Към 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре и поради това той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, информират от пресцентъра на Столична община. И призовават директорите към толерантност при закъснения. Протестът на работещите в градския транспорт на София ще..
Парламентът одобри на първо четене промени в Закона за висшето образование. Вносители и на двата проекта са депутати от партиите от управляващата коалиция. Единият урежда закриване на частни висши учебни заведения, когато трайно не осъществяват образователен процес. В другия проект е заложено отпадането на съществуващото ограничение да се..
В Плевен приеха Бюджета на общината за 2025 година. Общият размер възлиза на 201 милиона и 700 хиляди лева. С 26 гласа "за", 1 "против" и 13 "въздържал се" Общинският съвет прие бюджета на Общината за тази година. Приходите за държавни дейности са 143 640 000 лв., приходите за местни дейности - 58 060 000 лв. Предвидените за делегирани от..
Протестът на работещите в градския транспорт на София ще продължи и утре, подготвят се стачни действия и в метрото, обяви Иван Кирилов - председател на синдиката на транспортните работници към КТ "Подкрепа". Кирилов не приема предложената схема от кмета на столицата Васил Терзиев за повишение на заплатите само за авто- и електротранспорта на..
Американският президент Доналд Тръмп започна втория етап от своята близкоизточна обиколка в Катар. Преди това в Саудитска Арабия той се срещна с лидери от региона, както и с временния президент на Сирия Ахмед ал Шараа, след обявената снощи отмяна на санкции срещу Дамаск. В речта си пред Съвета за сътрудничество в Персийския залив Доналд Тръмп..
Стачката на работещите в наземния обществен транспорт на София продължава безсрочно. От Центъра за градска мобилност съобщават, че се движат само метрото и автобуси по някои крайградски линии. София под блокада - осъмна без градски транспорт Как протича протестът на работещите в градски транспорт на София? София осъмна днес без наземен..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..