Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дейвид Камерън призова за мъдро ръководство, излагайки критериите си за новия председател на ЕК

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Дейвид Камерън призова за мъдро ръководство, излагайки критериите си за новия председател на Европейската комисия в статия, разпространена в Ирландия, Франция и Германия. 

Както е известно, Великобритания оглавява кампания, заедно с Швеция и Холандия, за блокиране на кандидатурата на Жан-Клод Юнкер, номиниран от партийните групировки в Европа. Дейвид Камерън обаче категорично се обявява срещу вижданията на Юнкер за по-близък политически съюз между страните от ЕС и смята, че Брюксел е прекалено раздут като щат и прекалено началнически.

С публикуването на статията Камерън предприема необичаен ход за пряк призив към гласоподавателите в други европейски държави да се замислят сериозно за това кой трябва да бъде председател на Европейската комисия. Идеалният кандидат, според Камерън, е този, който ще проведе реформи, ще тласка напред икономическия растеж и ще разкрие нови работни места, който е честен и радващ се на доверие брокер и е способен  отново да ангажира европейските гласоподаватели. Назначаването на Жан-Клод Юнкер, когото никой не е избрал, за председател на Европейската комисия, ще е лишено от смисъл и ще навреди на демократичната легитимност на ЕС, заяви британският премиер.

Камерън отбелязва също, че в момента за много европейци световното първенство по футбол е по-интересно, отколкото дебата за председателството на Европейската комисия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея.  Той припомни,..

публикувано на 31.07.25 в 19:45