Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ройтерс: България опитва да се справи с най-тежкия финансов скандал от 90-те насам

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България ще позволи на четвъртата по големина банка в страната да фалира, но може да похарчи до 2 милиарда лева, за да гарантира на клиентите, че няма да понесат загуби. Балканската държава се опитва да се справи с най-тежкия финансов скандал от 90-те години насам, съобщава агенция Ройтерс.

Българската централна банка оповести, че отнема лиценза на Корпоративна търговска банка и ще прехвърли положителните активи в отделна банка, което бележи първи фалит на българска банка след голямата финансова криза през 1996-97 година, съобщава Ройтерс. БНБ освен това алармира прокуратурата за възможността основният притежател на дялове в КТБ да е откраднал почти 206 милиона лева малко преди централната банка да поеме функциите на 20 юни, след като вложителите изтеглиха около 1 милиард лева. Намесата на централната банка беше породена от информации в медиите, обвиняващи основния притежател на дялове Цветан Василев в "сенчест бизнес".

Застрашена беше и друга банка и това принуди София да осигури защитен кредит за нейните банки в размер на 2 милиарда и 300 милиона долара, което е напомняне, че части от европейската финансова система все още са далеч от сигурността въпреки напредъка от най-лошите дни на глобалната финансова криза, посочва Ройтерс.

Сега всички положителни активи на КТБ и влогове, които не са свързани с Василев, ще бъдат прехвърлени в дъщерното дружество "Креди Агрикол", което се очаква да бъде одържавено и отворено на 21 юли. Ройтерс цитира изявление на БНБ, че не може да пълни каца без дъно, както гласи народната поговорка, и КТБ не може да бъде национализирана в сегашното й състояние.

В статия, посветена на стващото в банковия сектор в България, "Файненшъл таймс" коментира, че скандалът насочва вниманието към нездравите тесни връзки между бизнеса и политиците в България. Връзки, които според вестника са накърнили доверието в поредица от правителства в най-бедната страна-членка на ЕС и са навредили на отношенията на България с Брюксел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър ъвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22
Фридрих Мерц (в центъра) прави обръщение към поддръжници в партийната централа в Берлин, 23 февруари 2025 г.

Рекордна избирателна активност на изборите в Германия - 83%

Консерваторите от ХДС/ХСС  печелят предсрочните парламентарни избори  в Германия , но с 28,5 процента, което е по-слаб резултат от очакванията. Лидерът на ХДС Фридрих Мерц ще получи мандата за съставяне на правителство, но първите прогнозни резултати все още не дават яснота, каква коалиция ще управлява в Берлин. Екзитпол за вота в Германия:..

публикувано на 23.02.25 в 21:12