Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МС осигури средства, работниците в "Напоителни системи" ще получат дължимите заплати

| обновено на 17.09.14 в 17:26
Служителите на "Напоителни системи" неколкократно излизаха на протест с искане да получат възнагражденията си
Снимка: БГНЕС
Дължимите заплати на работниците в "Напоителни системи" ще бъдат изплатени. Правителството осигури 4,5 милиона лева за заплати и осигуровки. Това съобщи земеделският министър Васил Грудев:

Колегите не бяха получавали възнагражденията си от май месец. С днешното решение да, то е краткосрочно, разбира се, то е само една част от брънката в развитие на казуса "Напоителни системи", но ние изпълняваме нашия ангажимент към служителите на "Напоителни системи" те да бъдат обезпечени с финансови средства за получаване на техните заплати. Благодаря на колегите, че въпреки че те не бяха получавали заплатите си, продължаваха да изпълняват абсолютно съвестно задълженията си и дори в тези тежки климатични условия.

Министърът заяви, че ще бъдат проверени разходите на "Напоителни системи" за предходните три години. Напоителни системи" искат  да получат 19 милиона лева за дейностите по отводняване за последните 4 години и са представили фактури, но финансовият министър Румен Порожанов коментира, че част от тях няма да се платят:

Фигурира например, 4,5 млн. безплатни поливка от преди 4 години. Безплатни поливки не се финансират от държавата по отношение на поддръжката на дигите и язовирите. Това е търговска дейност и тя не може да има претенции за финансиране от държавата. В тези 19 млн. се намират и три заема, много странно за мен, предоставени от Горските държавни предприятия на "Напоителни системи", като всеки един е около 2 млн. и общо близо 7 млн. лв. Ние заеми не покриваме.

Въпреки отпускането на пари за заплати, синдикатите не се отказват от насрочения за утре националния си протест в София. Пред "Хоризонт" синдикалисти коментираха, че докато не видят парите по сметките си, работниците няма да се успокоят. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на Хамас в южен Ливан. Убити са „13 терористи на Хамас“, сред които Джавад Сидави, който е участвал в обучението на..

публикувано на 21.11.25 в 22:36

Марсалек и българската шпионска мрежа свързани със схема за пране на милиарди чрез крипто канали

Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“.  Две мрежи за пране на..

публикувано на 21.11.25 в 22:12

Трима миньори са в неизвестност в Астурия

Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината.  Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..

публикувано на 21.11.25 в 22:06
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Гутериш: Мирното решение за Украйна трябва да съхранява териториалната ѝ цялост

Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..

публикувано на 21.11.25 в 20:41

Окръжният съд разпореди Благомир Коцев да бъде преведен във варненския затвор

Светла Даскалова, която по-рано днес беше избрана на случаен принцип за съдия докладчик по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, е разпоредила той да бъде преведен в затвора в града. Тя е насрочила открито съдебно заседание на 27 ноември за разглеждане на искането за промяна на мярката за неотклонение на Коцев.  Конвоират Коцев във..

публикувано на 21.11.25 в 20:24

Румен Радев: Пеевски и Борисов демонтират държавата и гневът на хората ще се стовари върху тях

Държавният глава Румен Радев коментира, че управляващите вече нямат легитимност, а Пеевски и Борисов "демонтират държавата" и "гневът на хората ще се стовари върху тях". Така президентът коментира пред журналисти надигащата се вълна от протести - политически и по други поводи. "Всички български граждани, които се борят за референдума, но и тези, които..

публикувано на 21.11.25 в 20:20
Владимир Путин

Путин смята, че мирният план на САЩ може да стане основа за уреждане на конфликта в Украйна

Русия разполага с американския мирен план за Украйна, заяви президентът Владимир Путин на днешното заседание на Руския съвет за сигурност, предадоха руски медии.  Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план Зеленски ще работи със САЩ по мирния план, без да предава националните интереси Според..

публикувано на 21.11.25 в 19:58