Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отбелязва 1000 години от смъртта на цар Самуил

Снимка: БГНЕС

Тази вечер е кулминацията на националната кампания за отбелязване на 1000 години от смъртта на цар Самуил. До църквата "Света София" в столицата, в присъствието на министър-председателя Георги Близнашки и на президента Росен Плевнелиев, беше осветено мястото и положен основният камък на бъдещия монумент на цар Самуил, който ще бъде издигнат през ноември. В храм-паметника "Свети Александър Невски" ще се отслужи заупокойна молитва в памет на великия българския цар.

Цар Самуил е управлявал близо половин век и е образец за български държавник, за когато властта не е била самоцел. Остава в историята с неустоимия си стремеж да защитава българщината от непрекъснатите набези на византийската империя. Бил е толкова отдаден на каузата, че след неуспешната битка при Ключ, когато е пленена голяма част от българската войска, не понася гледката на ослепените си войници от Василий Втори Българоубиец и умира. Десет века по-късно в сложната фигура на цар Самуил съвременните българи намират пример за подражание.

По-рано родолюбиви българи почетоха паметта на цар Самуил при паметника на Незнайния воин в София. Основни организатори са Българския патриотичен съюз и Съюзът на българските писатели.

Самуил ни липсва с неговото родолюбие, с неговото желание да има обединена България, хората да са обединени в нея. По този начин да възроди така разпокъсаната ни страна и народа. Това точно липсва в момента, особено след вчерашните избори, коментира жител на столицата.

С чувството, че принадлежи към народа и е част от него и че страда за всеки отделен войник, допълни друга жена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха офис на сдружението "Балкански мост" в Битоля

В Битоля е открит клуб на сдружението за култура, образование и традиция "Балкански мост". Присъстваха посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков, генералният консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, още дипломати и представители на българската общност в Северна Македония, предаде БТА. Вчера представители на..

публикувано на 20.02.25 в 10:07

Проверяват за безстопанствени коне в Дупнишко

Среща със собственици на животновъдни обекти и проверка за безстопанствени животни е насрочена за днес в Община Дупница - от 10 ч. Стадо от над 300 полудиви коне върлуват из района, като вече стигат и до Радомирско - на 20 километра, каза кметът на Дупница Първан Дангов. В срещата ще участват представители на Областното Пътно управление..

публикувано на 20.02.25 в 09:49
Папа Франциск - Рим, Ватикана, 26 юни 2024

Леко подобрение в здравословното състояние на папа Франциск

Пресслужбата на Светия престол съобщи за напредък в състоянието на папа Франциск, хоспитализиран от 14 февруари в римската болница "Джемели", където му бе поставена диагноза за двустранна пневмония. В прессъобщението на Ватикана се казва, че: "Клиничните състояния на Светия отец са стабилни. Кръвните изследвания, оценени от медицинския..

публикувано на 20.02.25 в 09:12
Стефан Тафров

Стефан Тафров: С Путин се преговаря, когато имаш мускули!

С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският премиер днес на среща във Вашингтон с Тръмп , коментира бившият дипломатът и политик Стефан Тафров в интервю пред БНР. "По-важното е, в тази ситуация европейските лидерите и България да запазят..

публикувано на 20.02.25 в 09:02
Лимасол е карнавалната столица на Кипър.

Започва най-големият карнавал в Кипър

Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..

публикувано на 20.02.25 в 08:39

Масирани проверки: БАБХ, НАП и КЗП тръгват из хранителните магазини

От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..

публикувано на 20.02.25 в 08:30

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25