Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДПС: Промени в правилника на НС ограничават контрола върху изпълнителната власт

Снимка: Архив

Народен представител ще може да задава до два въпроса или питания, писмени или устни, за една пленарна седмица, реши мнозинството по време на заседание на Временната парламентарна комисия по изготвянето на Правилник на новия парламент. Съгласно новите разпоредби депутатът трябва и изрично да посочва, че желае премиерът, заместниците му или отделните министри да отговарят устно на въпросите му. От опозицията остро възрази на промените, като обвиниха управляващите в ограничаването на контрола им върху изпълнителната власт. Четин Казак от ДПС заяви:

Предупреждавам ви: ако прокарате този текст по този начин, аз ще помоля колегите да сезираме Конституционния съд за накърняване на основно конституционно правомощие на Народното събрание - да упражнява парламентарен контрол, защото народният представител, за разлика от всеки български гражданин, има правото по Конституция да поиска устен отговор от трибуната на Народното събрание. И това е принципно положение, което вие не може да обръщате чрез изискването изрично той да поиска това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Британските власти са подложени на натиск да признаят палестинската държавност

Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..

публикувано на 24.05.25 в 16:33

В Ловеч отбелязаха 24 май с празнично шествие

В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и  награждаване на изявили се учители и ученици.  Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

Диктовки на открито по случай празничния 24 май

В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..

публикувано на 24.05.25 в 15:54
На снимката (от ляво надясно): Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на София Васил Терзиев на тържественото шествие по случай 24 май в София

С тържествена церемония в столицата отбелязаха 24 май

България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..

публикувано на 24.05.25 в 15:31

В София откриха 20-ата Световна среща на българските медии

В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Мотото на форума тази година е "Медии и знание".  В срещата участват български журналисти от 25 държави, сред тях от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България. Генералният директор на БТА Кирил..

публикувано на 24.05.25 в 15:28

Израел съобщи, че е нанесъл удари срещу 100 военни обекти на екстремисти в Газа

Израелските военновъздушни сили са нанесли през последното денонощие удари срещу 100 военни обекти на екстремисти в различни части на ивицата Газа, заявиха от армейския пресцентър. В съобщението се посочва, че израелските военни продължават да противодействат на заплахите за населението на Израел в рамките на операцията "Колесниците на Гедеон"...

публикувано на 24.05.25 в 14:58

Тържествено шествие изпълни улиците на Габрово за празничния 24 май

Тържественото шествие на габровските ученици и студенти, техните преподаватели, и представители на културните институции изпълни улиците на града за празничния 24 май. Паметникът на благодетеля на първото светско училище в българските земи Васил Априлов беше отрупан с цветя. Алеите около паметника на Васил Априлов се изпълниха с хора, дошли..

публикувано на 24.05.25 в 14:38