Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оставката на Първанов – коментари сред политиците

| обновено на 26.02.15 в 12:20
Снимка: БГНЕС

Лидерът на АБВ Георги Първанов, който по-рано днес изяви готовност да подаде оставка от председателския пост след вчерашното решение на депутатите от партията му да подкрепят новия държавен дълг от 16 милиарда лева, заяви, че изтегляне на социалния министър Ивайло Калфин от правителството би било крайна мярка, която може да се случи при очевидна невъзможност да реализира политиката, заради която е бил изпратен.

Ние не сме предатели, ние сме хора с разум, обясни заместник-председателят на парламентарната група на АБВ Кирил Цочев. Колегата му Иван Славов допълни: Оставката на Георги Първанов не е факт. Тя още не е гледана, а не сме ние, парламентарната група, която ще му приеме оставката. Той е лидер на партията, а ние сме парламентарна група.

На въпрос защо вчера преди гласуването не са се обадили на Първанов, Славов отговори: Допуснете, че не всеки път телефоните работят.

Не съм усетил напрежение в коалицията, коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов: Смятам, че с диалога, който беше осъществен между министерство на финансите, в лицето на министър Горанов, и парламентарната група на АБВ, и разговорите, които бяха водени вчерашния ден, те успяха да променят позицията си. 

Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев изрази пред "Хоризонт" задоволство от намеренията на Георги Първанов да подаде оставка от ръководството на АБВ: Не мога да скрия известна положителна реакция. За мен, дори от негова гледна точка, това е разумно решение. Ако АБВ трябва да върви към модерна социалдемокрация, трябва да се отърсят от миналото. Попитан как ще се отрази това на коалицията, той отговори: Аз работя чудесно с народните представители и от АБВ, и с вицепремиера Калфин.

Според съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов Първанов отдавна е трябвало да се оттегли от политиката: Първанов отдавна е изчерпал потенциала си на политик, но мисля, че трябва да носи отговорност за натрапения на България пагубен т.нар. "Голям шлем" с трите кретенски проекта, които България открито загуби, а пък ако бяха реализирани, щеше още повече да загуби. Така че, за мен това е сравнително добро за България, ако наистина е решил да се маха от политиката.

Георги Първанов обяви по-рано тази сутрин, че ще подаде оставка на следващия Национален съвет на АБВ, поради вчерашното решение на депутатите от партията му да подкрепят 16-милиардния заем на правителството.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Първанов е готов да напусне председателското място заради обрата на АБВ спрямо дълга

Лидерът на АБВ Георги Първанов определи решението на депутатите от партията да подкрепят заема от 16 милиарда лева като политическа грешка и изрази готовност да подаде оставка от ръководството на партията:  Парламентарната ни група, може би заради..

обновено на 26.02.15 в 11:07
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията,..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност,..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от..

публикувано на 14.07.25 в 19:40