Според главния прокурор Сотир Цацаров законопроектът за Гражданско-процесуалния кодекс, който дава допълнителни правомощия на прокуратурата, трябва да бъде оттеглен, за да се избегнат бъдещи проблеми при правораздаването:
Напълно е възможно всичкото това да отвори една врата към нещо, което да бъде създадено с благородни намерения и което след това ще се превърне в една изключителна опасност за нормалния граждански оборот. Останах с впечатление, че е налице изключително съвпадение на мненията между мен и премиера. Останах с впечатление също, че всичката тази аргументация, или направо казано позиция, бе напълно споделена от представителите на най-големите работодателски организации. Те виждат в такива правомощия реална заплаха за бизнеса. Аз също я виждам.
Най-доброто решение е законопроектът за изменение на ГПК да последва съдбата на законопроекта за изменение на НПК, тоест да бъде оттеглен или да се мисли за някакви корекции, които корекции обаче да са в насока само по отношение на правомощията на финансовия министър. И сега по ГПК държавният интерес се защитава от финансовия министър. Кое налага да бъде прехвърлена тази защита на прокуратурата?
Цацаров каза, че промените в Гражданско-процесуалния кодекс не може да се свързват с определена сделка, визирайки КТБ:
Има ли значение и правят ли се изменения само за една конкретна сделка? Не се правят. Ако си представим, че всичките тези изменения ще се случат, те ще спомогнат ли за развалянето, унищожаването, както щете го наречете, на тази конкретна сделка, защото огромната част от тези сделки, които са довели до такива прехвърляния, не са се случили на територията на страната или вече са се случили.
Главният прокурор участва в дискусията за съдебната реформа, организирана в Народното събрание от АБВ. На нея присъстваха лидерът в оставка на партията Георги Първанов и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Санкциониран руски товарен кораб, с екипаж от мъже във военно облекло, транспортира военна техника през Ламанша, ескортиран от руски военен кораб, съобщи „Таймс“, помествайки много снимки, направени от журналисти на вестника от британски риболовен кораб. Става дума за товарния кораб „Балтийски лидер“, санкциониран от САЩ за..
Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа. "Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана Лидерът на Демократическата партия Ели Шлайн коментира за медиите, че: "Пътят, представен днес от Фон дер Лайен, не е този, от който Европа се нуждае. Европейският съюз се нуждае от обща отбрана, а..
Състоянието на папа Франциск остава стабилно без епизоди на дихателна недостатъчност през изминалият ден , уведомиха от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се посочва, че "клиничните състояния на Светия отец остават стабилни". Не е имал "епизоди на дихателна недостатъчност или бронхоспазъм". Бодър, без температура, той е съдействал на..
Две от водещите политически сили в Германия, които преговарят за съставяне на правителство след парламентарните избори от миналия месец - Християндемократическият съюз и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), са се разбрали да създадат фонд от половин трилион евро за инвестиции в инфраструктурата през следващите 10..
В Плевен тази вечер се провежда благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина при падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество. Борбата срещу вейповете: Благотворителен концерт в Плевен: "Да опазим нашите деца" Специално участие в събитието..
Британският премиер Киър Стармър приветства "твърдия ангажимент на Володимир Зеленски за осигуряване на мир в Украйна" след неговата публикация в социалната мрежа Х. Киър Стармър е разговарял с Володимир Зеленски по телефона, след като украинският президент обяви, че е "време да се оправят нещата" със САЩ. Зеленски предлага "незабавно въздушно и..
"Европа трябва да обедини всички средства, за да помогне на Украйна", заяви френският премиер Франсоа Байру пред Националното събрание. "Украинците се чувстват ужасно изоставени и самотни" - каза френският премиер Франсоа Байру по време на парламентарното заседание за въпроси към правителството. "Налага се да обединим всички..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна..
Изпитвам респект пред личността на автора на химна на България "Мила Родино" Цветан Радославов, призна в интервю пред БНР режисьорът на..
Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г...