Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешните министри от ЕС обсъждат разпределянето на бежанци по квотен принцип

Матео Ренци призова Европа да подходи колективно към бежанския натиск

Италия ще предприеме едностранни мерки по бежанската криза, ако не бъде подпомогната от ЕС

| обновено на 16.06.15 в 15:47
Снимка: БГНЕС

Италия ще предприеме едностранни мерки по бежанската криза, ако не бъде подпомогната от другите страни - членки на Европейския съюз (ЕС), заяви премиерът Матео Ренци след решението на Франция да върне обратно кандидати за убежище от границата си с Италия, което предизвика протести сред мигрантите:

Или става въпрос за европейски проблем, който ще решаваме заедно, или за проблем на Италия, защото Европа си затваря очите. В такъв случай сме в състояние да се изправим срещу него сами. Казвам това с разочарованието на човек, който вярва, че Европа е общ дом на ценности, заяви Ренци.

Ренци призова Европа да подходи към бежанския натиск колективно. Ако това не стане, Италия ще прибегне до план "Б", който предвижда даване на бежанците на статут на постоянно живеещи в страната и ще им позволи да пътуват свободно из цяла Европа.

Френската страна мотивира решението си да връща обратно кандидатите за убежище от границата с Италия с европейските разпоредби, но италианското правителство смята, че при рекордния бежански поток тези правила са неприложими.

Днес вътрешните министри от ЕС ще обсъждат системата за разпределение на 40 хиляди бежанци от Италия и Гърция на квотен принцип. Мярката беше предложена от Европейската комисия в отговор на кризата с приток на африкански имигранти през Средиземно море. 

При пристигането си за консултациите италианският министър на вътрешните работи Анджелино Алфано предупреди, че солидарността на ЕС ще бъде поставена на карта, ако блокът не постигне споразумение по миграционната криза:

Европа трябва да действа като Европа, защото на карта са поставени правото на свободно движение и общата политика в областта на предоставянето на убежище. На карта е поставен и принципът на отговорност и солидарност.

Еврокомисията иска да принуди европейските страни солидарно да поемат бремето на миграционния натиск, след като през април край Италия се издавиха 800 души във водите на Средиземно море.

Идеята е да се разселят на задължителен принцип 40 хиляди сирийски и еритрейски кандидати за убежище, вече пристигнали в Италия и Гърция. Още 20 хиляди трябва да бъдат приети на доброволни начала отново чрез квоти.

Великобритания, Дания и Ирландия няма да участват, защото се ползват с изключение от правилата на Шенген. Останалите 25 страни трябва да гласуват предложението с квалифицирано мнозинство на вътрешните министри.

Формулата, която изчислява кой колко бежанци да приеме, беше критикувана от Франция, Германия и Испания, които заедно с източноевропейците могат да провалят гласуването. Критериите са по брой население, брой молби за убежище през последните 2 години, БВП и ръст на безработицата. Според тях България би трябвало да приюти 572 бежанци от Италия и Гърция, а по дългосрочната схема за доброволен прием – още 216 души извън Европа, посочени от агенцията на ООН по бежанците. Правителството обяви, че ще настоява за по-малко, като Брюксел вземе предвид географското ни положение като външна граница, подложена на миграционен натиск от Турция.

Еврокомисията няма намерение да променя плана си, беше категоричен говорителят Маргаритис Схинас:

Ще защитаваме предложението си до последната дума. Има спешна криза съвсем близо до нас в Средиземно море.

Ако днес няма гласуване, въпросът ще се отнесе за политически напътствия към лидерите на Евросъюза в края на месеца. Това означава, че кризисният план на практика няма да заработи в началото на лятото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Солидарни сме с Италия и Гърция за квотната система за бежанците

България проявява солидарност с Италия и Гърция по предлаганата квотна система за разпределение на бежанци от двете средиземноморски държави. Това заяви министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова в Люксембург. Преди заседанието на вътрешните..

публикувано на 16.06.15 в 12:59
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративно изображение.

Жълт код за 7 области в Испания заради очаквани интензивни валежи

Жълт код за седем области в Испания заради очаквания за интензивни валежи. Синоптиците посочват, че са възможни бури и градушки. Опасност от бури и силни дъждове е обявена в Арагон, Кастилия и Леон, Каталуния, Навара, Страната на баските, Валенсия и Ла..

публикувано на 04.05.25 в 19:50
Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Според половината от испанците причина за спирането на тока е "авария в електрическата система"

Близо 60% от испанците смятат, че правителството не е предоставило достатъчно информация в деня на спирането на тока. Това сочат данните от проучване на Центъра за социологически изследвания. Още не е ясна причината за масовото спиране на тока на..

публикувано на 04.05.25 в 19:28
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски заяви, че сключването на примирие с Русия е възможно във всеки един момент

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че сключването на примирие с Русия е възможно във всеки един момент. Зеленски каза това в Прага на обща пресконференция с чешкия президент Петър Павел, предава Ройтерс.  Украинският лидер изрази..

публикувано на 04.05.25 в 19:13
Петно от черна субстанция на плаж в Поморие.

Община Поморие с отговор: Няма нефтени разливи по плажовете ни

"Съгласно чл. 18. (1) (Изм. – ДВ, бр. 12 от 2010 г., доп. – ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 22.12.2020 г.) от Закона за радиото и телевизията, Община Поморие се възползва от своето право на отговор във връзка с публикация в сайта на Българско национално..

публикувано на 04.05.25 в 18:53
В избирателна секция в Букурещ, Румъния, 4 май 2025 г.

Избирателната активност на президентските избори в Румъния към 18 ч. достигна 43,44%

До 18:00 часа румънско (и българско) време в първия тур на президентските избори в северната ни съседка са гласували 7 813 254 избиратели, което представлява 43,44% от броя на вписаните в избирателните списъци - това сочат данните, предоставени в реално..

публикувано на 04.05.25 в 18:41
Служителите на Австралийската избирателна комисия броят гласовете от федералните избори, Бризбейн, Куинсланд, Австралия, 3 май 2025 г.

Изострящите се отношения между САЩ и Китай - предизвикателството за кабинета в Австралия

Управляващата в Австралия Лейбъристка партия печели парламентарните избори в страната, предадоха  Би Би Си и Ройтерс. Противно на социологическите прогнози допреди два месеца лейбъристите на премиера Антъни Албанезе не само задържат, но и..

публикувано на 04.05.25 в 18:31
Руският президент Владимир Путин.

Помирението с украинците е неизбежно, но е въпрос на време, заяви Путин

Руският президент Владимир Путин заяви в интервю за държавната телевизия, че досега не е възникнала необходимост от използването на ядрени оръжия в Украйна, като изрази надежда това да не се случва и занапред, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА...

публикувано на 04.05.25 в 18:08