Планът за финансово подпомагане на Гърция ще приключи във вторник, след като Атина отхвърли предложенията, направени от кредиторите за избягване на дефолт по плащанията и обяви референдум за началото на юли. На спешно съвещание, посветено на финансовото оцеляване на Гърция, министрите на финансите на еврозоната отказаха да продължат спасителната програма за Гърция след 30 юни, както искаше Атина. Еврогрупата започна да подготвя защитни мерки при евентуален фалит на Гърция.
Рискът от фалит за Гърция още преди провеждането на референдум се увеличава, след като нито кредиторите, нито гръцките управляващи тази вечер постигнаха компромис за погасяването на 1,6 милиарда евро дълг към Международния валутен фонд, чийто краен срок изтича във вторник. Атина поиска да получи парите веднага, но да изпълни поставените като условие реформи едва след няколко седмици, ако те бъдат подкрепени с референдум от гражданите.
Правителството в Атина смята исканите от него промени в данъците и пенсиите за несправедливи, защото прехвърляли тежестта на кризата от богатите към бедните. Това е тъжен ден за Европа, обяви министъра на финансите Янис Варуфакис, напускайки срещата. Според него голяма била вероятността гърците да не се вслушат в препоръката на управляващите и на референдума да подкрепят плана за реформи. Затова отказът на Еврогрупата вредял на нейната репутация.
Въпросът, който ще поставим на гръцкия народ е: "Съгласни ли сте да подпишем предложението на институциите?" – тоест оставяме отворена възможността това предложение да се коригира и подобри в едни преговори през идните 2 нощи и 2 дни, посочи Варуфакис.
На гръцкото правителство му беше ясно, че отлагането беше само за 4 месеца, обясни председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.
Колкото и жалко да е, програмата изтича във вторник вечер. Това е крайния срок до който можехме да се споразумеем. Сега се събираме, за да видим какви следващи стъпки ще предприемем. Решени сме да запазим силата и стабилността на еврозоната, каза Дейселблум.
Няма време за един месец отсрочка, обясни той по повод искането за това фактически Еврогрупата да плати на Гърция, изчаквайки резултатите от референдума.
Дори ако отговорът е да, междувременно Гърция я очакват огромни проблеми. Става дума за голям проблем с управлението на риска за гръцкото правителство. Освен това, остава въпросът с кого ще работим за прилагането на тази програма. Единственото, което е абсолютно ясно засега, е, че програмата изтича, посочи Дейселблум.
Максимумът на гъвкавостта ни беше достигнат с последните предложения от снощи, допълни председателят на Еврогрупата, имайки предвид предложението за над 15 милиарда евро до края на годината за стабилизиране на гръцката държава. Дейселблум уточни, че е нечестно предложенията да се предлагат по този начин на гръцкия народ, защото правителството на Сириза ще води кампания против тях. Според финансовите министри от еврозоната това е голям проблем, защото е удар по доверието към предложената програма за реформи. Гръцкият парламент трябва да си даде сметка за рисковете и съдържанието на предложената от нас програма, подчерта Дейселблум. Не знам какво ще се случи след вторник и не мога да се меся в независимостта на ЕЦБ относно продължаването на ликвидната помощ за гръцките банки, обясни председателят на Еврогрупата.
18 финансови министри на страните, използващи еврото, без гръцкия, продължиха да обсъждат резервен план, ако гръцката държава банкрутира още преди да е провела своя референдум.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви, че ще поиска отсрочка от няколко седмици по спасителната програма на страната заради провеждането на референдума, съобщи Ройтерс. Правителството в Атина е твърдо решено да уважи решението от допитването до..
Гръцкият премиер Алексис Ципрас зае отбранителна позицията по преговорите за спасителната програма на страната и обвини международните кредитори, че "изнудват" правителството му. "Основополагащите принципи на ЕС са солидарност, равенство и взаимно..
България е предприела всички необходими мерки при евентуален фалит на Гърция, заяви в Брюксел премиерът Бойко Борисов Ние всяка нощ, в момента сме направили куп системи с финансово министерство и БНБ банка да наблюдаваме гръцките банки в България. И..
Четири пожарни екипа са участвали в гасенето на пожар в село Средище, община Кайнарджа. Огънят е избухнал в сухи треви на пасище, най-вероятно вследствие на високите температури. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите и местни жители,..
Нов пожар в Пирин е възникнал в късния следобед. Огънят е тръгнал от запалени треви и храсти в непосредствена близост до санданското село Горно Спанчево, но вече е обхванал голяма територия от смесени гори. Пожарът в Кресненския дял на Пирин е..
Работник на 64 години, е загинал при инцидент с машина за смилане на биомаса в ТЕЦ "Бобов дол", съобщиха от Инспекцията по труда в Кюстендил, чиито екип е направил проверка на фаталния случай. Става дума за неспазване на мерките за техническа..
Стотици граждани от столицата се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие, предаде БТА. Протестът под надслов "Да свалим бухалките на деребеите" е организиран от инициатива "Правосъдие за всеки"...
Испанският премиер защити политиката на правителството си по отношение на мигрантите. На фона на напрежението в Мурсия Педро Санчес се обяви за "безопасна, редовна и организирана" имиграция. По време на визитата си в Мавритания,..
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък. - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него...
Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет. Един от тях е за..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..