Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов иска бързи съдебни дела за битовите престъпления

Снимка: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов се обяви за съкращаване на наказателния процес при битови престъпления. По време на блиц контрола в парламента, в отговор на въпрос на съпредседателя на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов за поставянето на видеонаблюдение в малките населени места, Борисов поиска нова посока на съдебната реформа, изразяваща се в скъсяване на съдебния процес. Борисов е поискал от министъра на правосъдието Христо Иванов, вътрешния министър Румяна Бъчварова и от финансовия министър спешно да изработят промени, свързани със "забързване" на делата. 

Според стенограмата на заседанието на Министерския съвет, Борисов е настоял тези промени да се случват паралелно с течащата съдебна реформа. Ако искате да има реален ефект, то трябва да скъсим съдебния процес. Няма как години, десетилетия да си говорим за хора с висящи дела. 

Според премиера правата на гражданите в Наказателния кодекс са твърде големи. Сходно е и становището на Асоциацията на прокурорите, които миналата седмица обявиха за приоритет промяната на процесуалните закони и поискаха реформа "отдолу-нагоре". 

По думите на Борисов трябва веднага, когато те хванат в нарушение, да понесеш отговорност. Просто липсата на бързо наказание разлага обществото и без това да се получи, каквато и друга реформа да направим, за обикновения човек това е ежедневието.

Ден след като Асоциацията на адвокатите подкрепи правосъдния министър по отношение на съдебната реформа, премиерът открито ги нападна:

Хванат някой, той си вземе адвокат, пускат го на свобода, той ще отиде да открадне пак, за да си плати таксата към адвоката. /.../ В момента е едно златно време да си адвокат. При цялото ми уважение към адвокатите, сигурно до довечера ще получа някое писмо. Да променим закона така, че да е 50:50 да ги осъдим.

След парламентарния блиц контрол на заседанието на Министерския съвет Борисов продължава атаката срещу адвокатите и дори изразява съжаление, че не могат да бъдат подслушвани: 

Ето сега ние издирваме убиец, адвокатът му се явява да го представлява. Всеки нормален човек би казал – добре, а защо не проследят адвоката и да го хванат къде отива да му даде информацията? Как да обясним на хората, че по закон не може да се следи и има 100% независимост на адвоката. На обикновения народ, като гледа, и днес го издирват, и утре го издирват, вика "Какво правят те, какво правят!

Неприкосновеновеността на адвокатската тайна е международен стандарт, записан изрично и в българската конституция. За промяната на тази норма е нужно Велико Народно събрание. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от жп катастрофата край Лариса на 28 февруари 2023 година

През март започва процесът за най-тежката влакова катастрофа в Гърция

Дългоочакваният процес за най-тежката железопътна катастрофа в Гърция, при която загинаха 57 души през 2023 г., ще започне на 23 март догодина. Ще бъдат съдени 36 души, включително ръководители на железопътния транспорт и началникът на гарата, който е бил на служба в нощта на катастрофата. Прокуратурата в централния гръцки град Лариса,..

публикувано на 14.10.25 в 21:46

Броят на социалните предприятия в България е нараснал четири пъти

За последните две години броят на регистрираните социални предприятия у нас е нараснал четири пъти. Към настоящия момент компаниите в сферата на социалната икономика са около 200 на брой. Това посочи заместник–министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова–Великова, която беше на посещение в Габрово.  Социалната икономика..

публикувано на 14.10.25 в 21:33
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и носителката на Голямата награда „Питагор“ за цялостен принос в науката проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия към БАН.

Химикът проф. Радостина Стоянова е носителят на Голямата награда "Питагор" за цялостен принос в науката

Носителят на Голямата награда "Питагор" за цялостен принос в науката е проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия към Българската академия на науките . Официалната церемония за най-високите отличия за наука на МОН бе открита от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Националния исторически музей. Тя се..

публикувано на 14.10.25 в 20:49
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Министър Вълчев: Необходимо е специализирано разследване на случая в Каблешково

Необходимо е специализирано разследване на случая в Каблешково. Това каза просветният министър Красимир Вълчев по повод на случая в Каблешково и обвиненията, че учителка от детската градина там е упражнявала психически и сексуален тормоз над 4-годишно дете. "За да се докаже един такъв случай, трябва специлиазирано разследване. Последната дума, разбира..

публикувано на 14.10.25 в 20:39

Троян отбелязва своя празник

На днешния Петковден Троян отбелязва своя празник, а местната църква "Св. Параскева Петка“ 190-годишнина от създаването ѝ. Петковден е! Православната църква почита света Петка Българска Троян отбелязва своя празник на Петковден Ловчанският митрополит Г авриил   и други духовници отслужиха празничната Света литургия в 190-годишната църква..

публикувано на 14.10.25 в 20:32

Русе и Гюргево обсъдиха общи действия срещу изграждане на инсинератор за медицински отпадъци

Съдебно решение в Румъния прави възможно изграждането на инсинератор за медицински отпадъци в Гюргево и това ще е поредният екологичен проблем, който ще трябва да решават русенци.  Румънската компания, която иска да изгради инсинератор за медицински отпадъци на площадката на бившия химически комбинат "Верахим" в Гюргево, няма намерение да се..

публикувано на 14.10.25 в 20:12

Световна футболна квалификация и шествие за Палестина в Удине

В италианския град Удине покрай важната световна футболна квалификация тази вечер Италия - Израел започна демонстрация в подкрепа на Палестина. Мерките за сигурност в града са изключително високи. "Град Удине е блиндиран, нереален“ е обобщението на медиите. Регионалният телевизионен канал на РАИ 3 за област Фриули-Венеция показа празни улици, затворени..

публикувано на 14.10.25 в 20:08