Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ципрас заяви, че няма да влиза в коалиция с Нова демокрация, ПАСОК или Потами, дори за да управлява

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцкият премиер в оставка Алексис Ципрас даде сигнал, че би приел облекчаване на дълга на страната, без отписване на задължения, ако спечели предсрочните избори.  В интервю за телевизия Алфа, Ципрас каза, че е за по-дълги периоди на плащане на дълга и по-ниски лихвени проценти, след като страната си е осигурила нова спасителна програма. Той каза, че е приел споразумението, за да спести евентуално рухване на гръцките банки и може би граждански размирици, в случай че Гърция би била принудена да излезе от еврозоната.

На фона на разцеплението в неговата партия СИРИЗА  премиерът в оставка похвали финансовия  министър Евклидис Цакалотос. Ципрас покачи и  политическия залог преди изборите, като каза, че няма да влиза в коалиция с основните опозиционни партии в центъра и център-дясно, дори и подкрепата им да му е нужна, за да управлява.  

Няма да ставам премиер в коалиционно правителство с Нова демокрация, ПАСОК или Потами. Смятам, че и трите партии по същество са изразители на старата политическа система, заяви той.

Премерът в оставка обясни и защо по-рано  уволни бившия финансов министър Янис Варуфакис:

Варуфакис говореше и кредиторите не му обръщаха внимание. Бяха изключили. Той беше загубил доверието на своите събеседници, заяви Алексис Ципрас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НАТО и ЕС поздравиха България за националния празник

НАТО и ЕС отправиха поздрав към България по случай Националния празник. В профила на Европейския съвет в "Екс" поздравленията са на български език. "Честит национален празник, България!", гласи поздравът от името на институцията на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. Заедно с останалите страни от ЕС България обсъжда,..

публикувано на 03.03.25 в 17:13

Шествие в Бургас за националния празник

В Бургас 150 ученици се включиха в шествие по повод националния празник. Десетки автомобили с развети български знамена преминаха по централните булеварди, за да стигнат до град Българово, където почетоха паметта на избитите християни в храм "Св.Атанасий“. На брега на морето 50 малки гайдари с изпълнението на странджанския химн "Ясен месец“ поставиха..

публикувано на 03.03.25 в 16:45

Най-ранният документ за честване на 3-ти март в Силистра е от 1884 г.

С възторг и преклонение Силистра посрещна Националния празник на България – 3-ти март , денят на свободата и възкресението на българския дух. С молебен за здраве и благоденствие на народа ни започнаха честванията.  Младежи – гордостта на Силистра, постигнали високи резултати в национални и международни олимпиади, издигнаха на площад..

публикувано на 03.03.25 в 16:13

Историята на бившата Солунска гимназия и пътят ѝ до Горна Джумая

Цели 34 години след Освобождението на България от османско владичество, българите от Македония и Одринска Тракия се докосват до святата свобода. Този труден път те извървяват с осъзнаването, че е нужна организирана борба, но повече от всичко е нужно просвещение и образование . В центъра на тази отговорност е Българската екзархия, която..

публикувано на 03.03.25 в 15:51

Администрацията на Тръмп спира кибер операциите срещу Русия

ББС съобщава, че администрацията на президента Доналд Тръмп спира офанзивните си кибер операции срещу Русия. Агенцията коментира, че това поставя въпроса как ще бъде спирана руската пропаганда в интернет и намесата в избори на демократични държави, хакерските атаки и борбата с дезинформацията. По-рано съветникът по националната сигурност Майк Уолц..

публикувано на 03.03.25 в 15:15
Новият канцлер Кристиан Щокер с президента Александър ван дер Белен.

Новото австрийско правителство положи клетва пред президента

Първата трипартийна коалиция в Австрия след Втората световна война положи клетва пред федералния президент Александър Ван дер Белен. В новото австрийско правителство участват Народната партия, социалдеморкатите и либералите "Неос". То включва 21 членове, канцлер, вицеканцлер, 12 министри и 7 държавни секретари. Народната партия поема..

публикувано на 03.03.25 в 15:01
Урсула фон дер Лайен

Отсрочка за европейските автомобилни производители за вредните емисии

Производителите на автомобили в ЕС ще имат три години, за да изпълнят поставените цели да намаляване на емисиите на въглероден диоксид, а не една, както е сега. Това предвижда промяна в регламента за определяне на стандарти  за емисиите от нови леки пътнически автомобили и от нови леки търговски превозни средства. Председателят на Европейската..

публикувано на 03.03.25 в 15:01