Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежението на унгарско-сръбската граница остава, 200 мигранти пробиха полицейския кордон и тръгнаха пеша към Будапеща

Унгарският министър на отбраната подаде оставка

| обновено на 08.09.15 в 08:33
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Унгарската полиция се опитва да овладее поредния бунт на мигрантите от регистрационния център край град Рьоске, близо до границата със Сърбия. Около двеста души напуснаха самоволно лагера снощи и поеха пеша по магистралата за Будапеща.

Напрежението в бежанския лагер край градчето Рьоске на унгарско-сръбската граница остава. Повод за това напрежение стана напускането на мигрантския център на група сирийски бежанци като протест срещу условията на живот в него. Те пробиха полицейския кордон и се отправиха пеша през международната магистрала М-5 към Будапеща. Това наложи идването на специални полицейски части, които, подкрепени по въздух от полицейски хеликоптери, успяха да локализират групата и да я върнат в района на Рьоске. Въпреки това, магистралата остана дълго време затворена.

Доброволци от Унгария и Австрия успяха да пробият кордона и да пристигнат в Рьоске, за да донесат пред бежанския център храна и одеяла за мигрантите, които още чакаха да бъдат приети от унгарските власти.

Унгарският премиер Виктор Орбан също пристигна в граничния район на Сърбия, за да види лично как върви работата по доизграждането на стената, която се очаква, според Будапеща, да спре бежанския натиск над страната.

Часове преди това унгарският министър на отбраната Чаба Хенде подаде оставка на правителствено заседание на Съвета по сигурността, на което Орбан е заявил недоволството си от слабото участие на военните в изграждането на стената.

На фона на всички събития обстановката в пограничния район остава доста напрегната.

Над 2000 души влязоха в сблъсък с полицията на гръцкия остров Лесбос при опит да се качат на кораб за Пирея. Напрегната е обстановката и по гръцко-македонската граница. Македонските власти допуснаха вчера 2000 имигранти. Поне още три пъти по толкова чакат да получат достъп, съобщи Франс прес.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарет Тачър

Нова книга за Маргарет Тачър: Желязната лейди е имала две извънбрачни връзки

Бившият британски премиер Маргарет Тачър, смятана приживе със съпруга ѝ за еталон за стабилен брак, е имала две извънбрачни връзки, твърди нова книга за Желязната лейди, съобщи вестник „Таймс“.  Маргарет Тачър често казваше, че не би могла да постигне успеха си без съпруга си Денис, описвайки го като „златната нишка, която преминава през живота ми“. И..

публикувано на 15.10.25 в 03:04

МВФ повиши прогнозата си за испанската икономика

Международният валутен фонд повиши прогнозата си за растежа на испанската икономика на 2.9%. Според институцията брутният вътрешен продукт ще се повиши повече от два пъти над прогнозата за еврозоната. В доклада си "Прогнози за световната икономика" фондът посочва, че инерцията на испанската икономика е много силна, с 0.8 на сто увеличение през второто..

публикувано на 15.10.25 в 01:49

Великобритания ще изисква от мигрантите да имат по-високи познания по английски език

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд обяви, че от началото на следващата година мигрантите ще се нуждаят от английски език на ниво А, за да работят в Обединеното кралство.  Съгласно новите правила мигрантите, които искат да дойдат в Обединеното кралство с визи за квалифицирани работници, с индивидуални визи за наети в..

публикувано на 15.10.25 в 01:45

Сблъсъци между полиция и протестиращи белязаха пропалестинската демонстрация в Удине

В италианския град Удине се игра важната световна футболна квалификация Италия-Израел, която завърши с победа от 3:0 за адзурите, с което те се класират засега за плейофите на Мондиала догодина. Успоредно с нея се проведе шествие за Палестина и се стигна до сблъсъци с полицията. В шествието за Палестина участваха над 300 организации от цяла..

публикувано на 15.10.25 в 01:12

Испания може да изпрати свои военни в Газа, за да гарантират мира

Премиерът Педро Санчес отвори вратата за изпращане на испански войски, за да гарантират мира в Газа. По думите му правителството иска да участва активно във възстановяването на палестинския анклав. Ден след завръщането си от Египет, където присъства на церемонията по подписване на мирния план, испанският министър-председател заяви, че все още не е..

публикувано на 15.10.25 в 01:02

Израел е получил телата на още четирима мъртви заложници

Палестинското ислямистко движение "Хамас" е предало телата на още четирима мъртви заложници на Международния комитет на Червения кръст, съобщи израелската армия, цитирана от ДПА. Съгласно споразумението за прекратяване на огъня, "Хамас" трябва да предаде общо 28 тела. След връщането на първите четири тела в понеделник и още четири вчера, сега 20..

публикувано на 15.10.25 в 00:50
Архив

Изкарват десетки тонове боклук край язовир "Дренов дол"

Десетки тонове боклук са изкарани в района край язовир "Дренов дол", на около километър от Кюстендил. Екипи на ОП "Чистота" правят почистване след подавани сигнали, че там нерегламентирано се изсипват строителни и битови отпадъци. Макар, че на няколко пъти доброволци се организират да почистват край язовир "Дренов дол"  -  при стената, край..

публикувано на 14.10.25 в 22:43