Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската Православна Църква призова правителството да не приема повече бежанци у нас

| обновено на 25.09.15 в 18:29
Патриарх Неофит
Снимка: БГНЕС
Светия Синод в края на тридневното си заседание днес излезе с обръщение-призив до правителството страната ни да не приема повече бежанци. Според митрополитите на Светия синод за тези, които са тук Църквата ни ще се погрижи съобразно осъкъдните и ресурси и възможности, с които разполага. Страната ни според владиците трябва във външнополитически план да се концентрира върху спирането на войните, а не само да проявява солидарност с последствията от тяхното безкрайно продължаване.

"През последните месеци сме свидетели на вълна от прииждащи от разорените от война страни на Близкия Изток и Северна Африка и търсещи прибежище в европейските държави хора.  Вълна, която придобива всички белези на нашествие", се казва още в синодалното обръщение. 

"Нека няма никакво съмнение за това, че Православната църква изпитва състрадание и призовава към солидарност с всички тези хора, които вече са попаднали сред нас и действително, а не мнимо, се нуждаят от грижа и материална подкрепа според възможностите ни", продължава още текстът. 

В документът  се отбелязва, че Православната църква е категорично против войната, която е причина за това човешко нещастие.

"Църквата винаги изследва причините за нещастието и призовава към отстраняването на причините. Битката с последствията, ако не бъдат отстранени причините за явлението, е обречена", заявяват от Синода. 

Настоява се правителството да постави въпроса дали е налице религиозно прочистване на тези територии от християнството в Египет, Сирия, Ирак и какви мерки ще вземе световната демократична общност за гарантиране на вероизповеданието в тези страни.

"Ние помагаме и ще помагаме с каквото можем на бежанците, които вече са попаднали в нашето Отечество, и не ги делим по вяра и народност, но считаме, че нашето правителство в никакъв случай не трябва да допуска в страната ни повече бежанци", посочват още в документа патриархът и митрополитите от Светия синод. 

Според Българската Православна Църква за тези, които вече са тук, е редно като православни християни и като общество, да се погрижим, доколкото можем и ни стигат оскъдните ресурси, но повече не.

Ловчанският митрополит Гавриил обясни пред БНР позицията на Светия Синод:

Тези, които сме приели, в обръщението ние казваме, да им се обърне най-голямо внимание, но да не се приемат повече и много, защото тогава става лошо. Ще се промени въобще нацията просто като българи. Трябва да се премахне най-вече причината за това. Това са войните там.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - снимка от Одеса, 5 март 2024

Зеленски и Мицотакис разговаряха по телефона

Последните събития в Украйна, с оглед на предстоящия Европейски съвет на ЕС в Брюксел на 23 и 24 октомври, бяха обсъдени по време на телефонен разговор между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и украинския президент Володимир Зеленски, съобщи гръцката обществена телевизия ЕРТ. От своя страна Зеленски обяви, че е обсъдил с Мицотакис и възможността САЩ..

публикувано на 15.10.25 в 22:34

Арест за двама гърци, предупреждавали шофьорите за полицейски проверки

Арестуваха двама гърци, че информирали шофьорите за полицейски проверки.  Двамата арестувани гърци са организирали две интернет платформи, в които предупреждавали шофьорите за полицейските проверки в районите на Атина, Солун и Крит. До тази информация са имали достъп само членове на платформите. Едната е с активност от 200 хиляди души, а другата е с..

публикувано на 15.10.25 в 22:32
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.

Самолетът на Пийт Хегсет е кацнал непланирано във Великобритания

Самолетът на американския министър на отбраната Пийт Хегсет е извършил непланирано кацане във Великобритания по време на обратен полет за САЩ, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация от Пентагона в социалната мрежа "Екс".  Самолетът, превозващ Хегсет на връщане от срещата на министрите на отбраната на НАТО в Белгия, е имал „пукнатина в предното..

публикувано на 15.10.25 в 22:15

Върховенството на закона в България влиза в програмата на ЕП

Европейският парламент ще обсъжда продължаващите посегателства срещу демократичните институции и върховенството на закона в България, става ясно от окончателната програма на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица. Дебатът е насрочен за следобед на 22 октомври. Той е свикан по искане на  „Обнови Европа“ заради ареста на варненския кмет..

публикувано на 15.10.25 в 22:06
Кая Калас

Калас: Няма дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение защитата от дронове

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас отрече да има дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение на защитата от дронове на пространството на ЕС.  Инициативата за дронове на европейско ниво е за страните-членки. Какво трябва да направим - сензорите, които са ни необходими, прихващачите на дронове, как всичко това..

публикувано на 15.10.25 в 21:35

Вицепрезидентът удостои с орден "Св. св. Кирил и Методий" китайския българист проф. Ма Сипу

Вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Китай, разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици.  Над 60 години във висшето учебно заведение се изучава специалност "Българистика". Йотова e подарила на университетската библиотека книги с българска класика.  В Пекински университет за чужди езици се преподават 101 езика,..

публикувано на 15.10.25 в 21:27

Активираха BG-Alert и в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените

Системата BG-Alert в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас. Причината са очаквани интензивни валежи на територията на Общината. Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите.  "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие,..

публикувано на 15.10.25 в 21:20