Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EК: Квотите за прием на 160 000 бежанци трябва да започнат да се прилагат

Франс Тимерманс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия (ЕК) предупреди правителствата, че не изпълняват обещаните ангажименти за справяне с миграцията. Ден преди срещата на върха на държавните и правителствени ръководители, изпълнителният орган на ЕС напомни, че квотите за прием на 160 000 бежанци трябва да започнат да се прилагат.

Въпреки че схемата за разпределение на бежанци от Италия вече работи, само пет държави досега са предложили места за прием по квотната система - Финландия, Германия, Франция, Испания и Португалия.

България и останалите страни закъсняват с обещанието да посочат дати, на които самолетите с мигранти от италианския остров Лампедуза могат да бъдат приети, посочиха източници от Брюксел.

Време е да подкрепите думите с действия. С тези думи замeстник-председателят на Еврокомисията Франс Тимерманс призова лидерите.

По данни на ЕК, за да се изпълнят всички квоти в рамките на две години, всеки месец от Италия трябва да заминават по 1600 бежанци към останалите столици. Тепърва започват да действат центровете за регистрация в Гърция. България все още не е предоставила нито обещаните експерти за европейската гранична агенция ФРОНТЕКС, нито сумите, които ще предостави от бюджета си в помощ на хуманитарните агенции на ООН и двата доверителни фонда за Сирия и Африканските страни. Това важи и за мнозинството от останалите членки на ЕС, които подписаха ангажимент за това миналия месец. Няма отговор и по откритите наказателни процедури за нарушение на общите стандарти за убежище, допълни Тимерманс: 

Още чакаме отговор на 40-те писма, които пратихме през септември в допълнение към вече текущите 34 процедури.

Заместникът на Юнкер заяви, че т.нар. "горещи точки" в Италия вече дават резултат - освен първите бежанци, разпределени в Швеция, два самолета с нелегални имигранти успешно са върнати обратно в Тунис и Египет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Мундров

МЕУ: Спирането на сайтовете на няколко ведомства е заради технически проблеми, а не компрометиране на системите

Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ.  Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление От министерството отбелязват, че поради технически проблем е била..

публикувано на 05.05.25 в 15:32
Снимката е илюстративна, архив.

В тежко състояние е 13-годишно момче от с. Брестовене, паднало от тротинетка

Със сериозна черепно-мозъчна травма е 13-годишното момче, което вчера е паднало от тротинетка в заветското село Брестовене. Настанено е за лечение в Многопрофилната болница в Разград, състоянието му остава тежко.  Момчето е било открито в безпомощно състояние на една от алеите, на земята и неконтактно. Екип на Спешната помощ в Кубрат го откарал в..

публикувано на 05.05.25 в 15:16

Още две училища в Североизтока може да затворят врати

Още две училища в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, Общината ще остане само с 6 учебни заведения. Съветниците..

публикувано на 05.05.25 в 14:58

Красимир Вълчев: Най-рано през 2026 г. ще бъде въведен задължителен избираем час по "Добродетели и религии"

В Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че най-рано през следващата година ще бъде въведен задължителен избираем час по "Добродетели и религии".  Дисциплината ще е изцяло светска и ще се преподава от учители, квалифицирани в университетите.  Министър Красимир Вълчев присъства на открит урок по "Добродетели и..

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и Министерството на електронното управление (МЕУ) се сринаха в продължение на около 2 часа , показа проверка на БНР. От Националната агенция за приходите обясниха, че са имали проблем с достъпността на сайта, но не и на електронния портал (https://portal.nra.bg/). В портала всички услуги са достъпни и..

публикувано на 05.05.25 в 14:37
Лидерите на ХСС Маркус Зьодер, на ХДС - Фридрих Мерц, и съпредседателите на ГСДП Ларс Клингбайл и Саския Ескен при подписването на коалиционния договор в Берлин, 5 май 2025 г.

ХДС/ХСС и ГСДП подписаха коалиционно споразумение, проправяйки пътя за новото правителство на Мерц

Лидерите на партиите от новото германско правителство  - а лиансът Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз и  Германската социалдемократическа партия (ГСДП)   подписаха днес в Берлин коалиционно споразумение, с което проправиха пътя за встъпването в длъжност на новата администрация, оглавявана от Фридрих Мерц, предаде ДПА. Днес трите..

публикувано на 05.05.25 в 14:32
Андрюс Кубилюс

ЕС може да увеличи военната помощ за Украйна, ако Путин не бъде убеден да сключи мир

Европейският съюз може да увеличи значително военната помощ за Украйна, ако руският президент Владимир Путин не бъде убеден от американския си колега Доналд Тръмп да сключи мир, написа в социалните мрежи еврокомисарят по отбраната и космоса Андрюс Кубилюс. "Досега ЕС и САЩ са отпуснали около 40 милиарда годишно за военна помощ на Украйна. Но..

публикувано на 05.05.25 в 14:16