Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Квартет "Димов" - 60 години след началото

Снимка: www.oki-krasnoselo.com

На 10 февруари, навръх 78-ия рожден ден на проф. Димо Димов, с концерт в зала "България" от 19.30 часа ще бъде отбелязана 60-годишнината от създаването на един от най-ценените и успешни български камерни ансамбли - квартет "Димов".


През 1956 година в четворката са студенти първокурсници в Музикалната академия: цигуларите Димо Димов и Александър Томов, виолистът Димитър Чиликов и виолончелистът Димитър Козев. Първото произведение в репертоара им е Струнен квартет опес 18 №1 от Лудвиг ван Бетовен.

През 1967 г. големият наш композитор Марин Големинов посвещава на квартет "Димов" своя Струнен квартет №4 "Микроквартет", като посвещава на всеки от квартетистите по една от частите. Във вече 60-годишната си история формацията е вдъхновила създаването на повече от 30 творби.

През годините съставът на квартет "Димов" се мени няколко пъти. През 1978 г. Нанко Димитров става втори цигулар. След смъртта на Димитър Чиликов идва тежък период в историята на ансамбъла, но през 2003 г. той се възражда под името Нов квартет "Димов". В него свирят още Николай Гагов - цигулка, Валентин Геров - виола, Николай Беспалов - виолончело, заменен по-късно от Джефри Дийн.

Сегашният състав на квартет "Димов" от 2006 година: Димо Димов - цигулка, Емил Бошев - цигулка, Огнян Константинов - виола и Христо Танев - виолончело изнася редовно концерти и прави записи, а за честването на юбилея музикантите са избрали произведения от Моцарт и Брамс.

Чуйте в звуковия файл интервюто с проф. Димо Димов, излъчено в предаването "Алегро виваче", в което той си спомня за опус 18 на Бетовен и за работата на квартет "Димов" през годините и до днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08