Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Р. Бъчварова: Въвеждането на гранични проверки между държавите в Шенген не е в наш интерес

Снимка: БГНЕС

Въвеждането на гранични проверки между държавите в Шенгенската зона не е в интерес на България, смята вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Тя участва в министерската среща на ЕС в Брюксел. На заседанието беше обсъдено евентуалното прилагане на шенгенска разпоредба, което би позволило на страни като Австрия и Германия да проверяват минаващите през границата им за срок от 2 години, ако Гърция не спре миграционния поток:

Не е в наш интерес, при всички случаи, но предстоят дебати в този смисъл. Помолих от германската страна, от страна на председателството, да не се предприемат предварително отделни мерки от държавите, които да са свързани с въвеждането на някои нови решения, касаещи техните национални проблеми. Целта за намаляването на потоците остава постоянна, тя не е просто до 7 март. Добре би било да изчакаме преговорите с Турция, която се надяваме да поеме ангажименти във връзка с намаляване броя на идващите.

Приемът на бежанци от Италия и Гърция у нас по определената ни квота за разпределение се бави по технически причини, обясни още Бъчварова. Тя призна, че проверките за сигурност на кандидатите отнемат време, но също и нежеланието на бежанците да бъдат пратени в България: 

Правим предварителните проверки, до колкото имаме възможност. Те обикновено са без документи и това забавя процеса. Тогава, когато ги приемаме също провеждаме допълнителните проверки. За това изискването е те да бъдат регистрирани в центровете и тези процедури вече да са осъществени. Но при този наплив към Гърция, ги разбирам. В този смисъл, за нас, тази мярка, въпреки, че ние я подкрепихме, към момента, не работи достатъчно ефективно. Не е просто въпрос на желание - така министър Бъчварова отговори на Европейската комисия, която по-рано съобщи, че България е приела до момента само двама бежанци от определената за страната ни квота. Още 100 кандидати чакат одобрението на властите в София, за да пристигнат. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР привика посланика на Словакия заради изказвания на президента Пелегрини

Българското министерство на външните работи е извикало на среща вчера словашкият посланик у нас Васил Гривна, става ясно от днешна публикация на страницата на ведомството. Поводът е изявления на президента на Словакия Петер Пелегрини при посещението му в Република Северна Македония и неприемливите му оценки за процеса на европейска интеграция на..

публикувано на 16.10.25 в 14:37

Разбита е престъпна група, ощетила фиска с над 30 млн. лева от неплатени мита и ДДС

При акция на ГДБОП и Софийската градска прокуратура е неутрализирана престъпна група, която се предполага, че е ощетила фиска с над 30 млн. лева, но колко е щетата, предстои да се установи, съобщи на брифинг заместник градският прокурор Десислава Петрова, съвместно със заместник-директора на ГДБОП Йордан Пешев. Операцията е осъществена на 14 октомври в..

публикувано на 16.10.25 в 14:31

Слави Василев: Сблъсъкът между Борисов, Пеевски и Радев ще определи бъдещето на държавата

Голямата игра е между големите трима мъже в държавата - Борисов, Пеевски и Радев. Сблъсъкът и динамиката между тях ще предопредели не само живота на този кабинет, но ще предопредели и политическото бъдеще на България.  Това каза пред БНР политологът Слави Василев, бивш главен експерт в кабинета на настоящия държавен глава, като добави, че "..

публикувано на 16.10.25 в 14:22
Снимката е илюстративна

Комисия обследва речните корита и дерета на територията на Община Кюстендил

Комисия, назначена по Закона за водите от кмета инж.Огнян Атанасов обследва речните корита, дерета и участъци от реки на територията на Община Кюстендил и ще предложи мерки за почистването или укрепването им, ако това се налага. Проверяват се участъците в урбанизираната част на населените места, като обходът трябва да приключи до края на месеца...

публикувано на 16.10.25 в 14:16

Отбелязваме Световния ден на прехраната

Днешният 16 октомври е обявен от ООН през 1979 година за Световен ден на прехраната, той се отбелязва в над 150 страни, като България се включва през 2006 година. Целта е да се поставят на дневен ред проблемите, свързани с прехраната, нездравословното хранене и бедността. По този повод от българският екип на европейската програма "Храни и..

публикувано на 16.10.25 в 14:05

Желязков присъства на откриването на два иновативни центъра в Перник

Премиерът Росен Желязков посети Перник. Той присъства на откриването на два иновативни центъра - единият в училище "Св. Иван Рилски", а другият - в  Природо- математическа гимназия  "Христо Смирненски".  Събитието премина при закрити врата.  Журналисти не бяха допуснати.  Пред чакащите го в двора на двете училища репортери премиерът отказа..

публикувано на 16.10.25 в 14:00
Михаил Миков

Михаил Миков: БСП нямат полезен ход, трябваше да изберат трудния път на опозиция

БСП няма полезен ход, защото има 19 депутати. Още с влизането на управленската коалиция този риск трябваше да бъде пресметнат. Не случайно Борисов легитимира участието на ДПС-НН в управлението, като възможност за парламентарно мнозинство, каза Михаил Миков, бивш лидер на БСП, бивш министър на МВР и председател на 42-то НС, в интервю пред..

публикувано на 16.10.25 в 13:58