Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поклон пред големия пианист и педагог проф. Константин Ганев

| обновено на 06.11.16 в 18:26
Джулия и Константин Ганеви

На 4 ноември 2016 г., на 91-годишна възраст почина проф. Константин Ганев - една от важните фигури в развитието на българската клавирна школа през втората половина на ХХ век.

Поклонението ще бъде на 7 ноември, понеделник, от 12 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.

Проф. д-р Константин Ганев е възпитаник на Московската консерватория и на легендарния педагог Хенрих Нейгауз. През 1962 г. започва историята на успешното, международно признато клавирно дуо Джулия и Константин Ганеви, спечелило много значими награди и вдъхновило написването на над 50 нови музикални произведения. Проф. Ганев, като забележителен ерудит и интелектуалец, пише множество статии и рецензии, събрани в книгата „По следите на музикалните впечатления”.

Едно от най-важните постижения на Джулия и Константин Ганеви е пианистичният клас в Музикалната академия в София, където те преподават съвместно. Техни ученици са носители на над 70 международни награди. Сред тях са Александър Хинчев, Стела Димитрова-Майсторова, Димо Димов, Марина Капацинская, Боян Воденичаров, Емма Тахмизян, Павлина Доковска, Даниела Андонова, Борислава Танева, Томислав Байнов, Йовчо Крушев, Аглика Генова, Любен Димитров и други. От началото на 90-те години Джулия и Константин Ганеви са професори по пиано в Академията “Мусашино” в Токио, Япония.

По повод неговата 90-годишнина, през 2015 г. именитият български музикант получи наградата „Златен век” - печат на Симеон Велики от Министерството на културата.

Дълбок поклон пред голямата личност на нашия скъп учител проф. Константин Ганев. На него и на Джулия дължим това, което сме. От съвсем ранни детски години имахме огромното щастие и късмет да бъдем обучавани и възпитани в една клавирна и артистична школа от най-голяма висота - школата на Нейгауз, която нашите учители предадоха към нас без да спестяват нищо или да опитат да преобразят по свой начин, а именно в чистия й и непреходен вид, споделиха за предаването "Алегро виваче" Аглика Генова и Любен Димитров.

Проф. д-р Борислава Танева отбеляза:

Трудно ми е да отделя в съзнанието си личността на Константин Ганев от тази на Джулия... Този уникален творчески тандем успя да създаде и наложи своя школа в клавирната педагогика на България в последните десетилетия. Неопровержимо доказателство за това са професионалните успехи на техните възпитаници, пръснати из цял свят. Да, материалните тела и на двамата вече не са сред нас, но докато ние, техните ученици, пазим в душите си не само спомена за тях, но и съхраняваме и разпространяваме огънчето, което те запалиха в сърцата ни по отношение на високите естетически критерии, непримиримостта към звуковия "брак" - те ще бъдат духом тук и с нас.
Не мога да не спомена и още нещо уникално, което те създадоха - чувството за общност в огромния си клас. И не на последно място - те откриваха и запазваха лицето и индивидуалността на всеки от нас, изваждайки от него най-доброто, на което е способен.
Светъл да е пътят ви, Учители!
Благодарим за всичко!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29