Новият компактдиск, представен в специалната рубрика на "Алегро виваче", е скъп подарък за слушателите и екипа на предаването от изпълнителите. Изхар Елиас - китара, Алон Сариел - мандолина и Михаел Цалка - фортепиано бяха гости на фестивала "Изкуството на барока 2016" на 26 октомври и тогава изкушената публика чу концерт с тяхно участие, в който прозвучаха именно пиеси от албума „Паизиело във Виена“.
Изданието на Brilliant Classics е подготвено в края на 2015 г., а къде и в каква атмосфера са направени записите разказва китариста Изхар Елиас:
Записахме го в Амстердам, в красив малък музей, който има голяма колекция от старинни фортепиана. Позволиха ни да ползваме едно то тях – чудесно пиано, но много крехко заради влажността. И затова имахме малко затруднения с настройването. Беше като жив организъм и даже когато валеше, се налагаше да спираме. И все пак беше прекрасен старинен инструмент. Мандолината пък е оригинална от Северна Италия, от началото на XIX век. Различното при нея е, че има единични кожени струни, вместо двойни метални. И така прилича малко на китарата, на която свиря аз. Тя е оригинал на Гуаданини от 1812 г. А темата Nel cor piu mi sento е интересна, защото е била изключително популярна през XIX век. Взета е от операта „Мелничарката“ на Джовани Паизиело. А от смъртта на Паизиело са минали точно 200 години. Мелодията му става толкова популярна, че много композитори я използват като тема за вариации – като Паганини, Бетовен, Джулиани. Така че ние решихме да използваме темата на Паизиело като основа за нашия компактдиск, като записахме пиеси на композитори, творили във Виена. Повечето от тях дори са се познавали. Джулиани и Хумел например са били добри приятели, свирили са заедно.
Китаристът Изхар Елиас, Алон Сариел на мандолина и Михаел Цалка на фортепиано – и тримата на оригинални инструменти от XIX век, са записали пиеси от виенски майстори: Бетовен, Хумел, Джулиани, Бортолаци и Ванхал, свързани от темата на Паизиело, разработена от всички тях във вариации.
Чуйте в звуковия файл интервюто с Изхар Елиас и фрагмент от Шест вариации по тема на Паизиело от Ванхал.
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..