EК отново отчете прекомерни дисбаланси в икономиката на България. Страната ни остава сред 12-те държави от ЕС, които подлежат на специален мониторинг, като е подчертават слабости в контрола на банките.
Банковият сектор е стабилизиран, но наследството от слабия надзор все още не е преодоляно. Все още са нужни действия за отстраняване на слабостите във финансовия сектор, разкрити от стрес тестовете – включително банковият и небанковият надзор, както и пречките при процедурите за несъстоятелност.Отчита се висока задлъжнялост на фирмите. Процентът на лошите заеми е двуцифрено число, за разлика от средноевропейското равнище. Сред държавните предприятия с най-големи дългове са тези в енергетиката. За пример се дава АЕЦ "Белене", заради която се плати неустойка на Русия от над 601 милиона евро или 1,3% от БВП на страната. Пазарът на труда се подобри, но равнището на заетостта продължава да е слабо, а дългосрочната безработица – висока.
Сенчестата икономика и недекларираният труд остават големи. Припомня се лошата интеграция на ромите.
Повтаря се проблемът със застаряващото население и са цитирани данни на МОМ, че 14% от българите живеят извън родината.
Приходите на най-богатата част от населението са 7 пъти по-високи спрямо тези на най-бедните слоеве.
Повтаря се и проблемът с корупцията и недоверието към правосъдната система, което спъва инвестициите.
Докладът ще бъде обсъден с правителството, от което се очаква национална програма за реформи, съгласувана с общините и социалните партньори. През пролетта се очаква Комисията да отправи конкретен списък с препоръки към България за решаване на икономическите проблеми. Миналогодишните препоръки са почти неизпълнени, става ясно от доклада. За подобряване на реформите са помогнали задължителните условия за усвояване на еврфондовете, както и плана "Юнкер" за инвестиции. От безвъзмездните пари по програми сме усвоили 33% от общия бюджет до 2020.
От 13-те страни под специален надзор само Финландия напълно е премахнала чрез реформи икономическите си дисбаланси.
"Трябва спешно да превъоръжим Европа". Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на ключова среща на върха на няколко европейски страни плюс Канада, състояла се в Лондон и посветена на европейската сигурност и на войната в Украйна, предаде "Франс прес". Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е..
Тази нощ ще се състои церемонията по връчване на наградите "Оскар" - най-престижните отличия в света на киното. Водещ на събитието ще бъде комикът О’Брайън. Испаноезичният мюзикъл "Емилия Перес", разказващ за наркобос, който сменя пола си, оглавява списъка с 13 номинации, включително за най-добър филм и поддържаща женска роля. Сред основните..
Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров похвали президента на САЩ Доналд Тръмп като "прагматик" за подхода му към войната в Украйна и отправи упреци към Европейския съюз като "подпалвач" на конфликта. В интервю за медийната група "Красная звезда", публикувано от ведомството му, Лавров определи като "нагло" френско-британското предложение за..
Срещата на върха за европейската сигурност в Лондон започна. Европейски лидери се събират днес в Лондон, за да обсъдят подкрепата за Украйна Всички поканени от премиера Киър Стармър лидери на европейски държави пристигнаха в британската столица, както и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и генералният секретар на..
14 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета бяха раздадени по време на акцията на инициативата "Гората БГ" в Силистра. Целта на организаторите е тази година броят на дарените фиданки да достигне 5 милиона, а акцията премина при голям интерес от страна на гражданите на Силистра. За четвърта година "Гората.БГ" е в Силистра, въпреки лошото време, заяви..
Граждани се събраха пред районното управление в Казанлък с призив да бъде оповестена цялата информация за смъртта на 47-годишен мъж, който почина, след като беше арестуван от полицията по-рано тази седмица. 47-годишният мъж от Казанлък е бил задържан след подаден сигнал за кражба. Той е издъхнал в местната болница, докато чакал за преглед, откаран..
Папа Франциск, който написа неделната си молитва в болничното си легло, докато се бори с тежка двойна пневмония, призова за световен мир и добави, че "войната изглежда все по-абсурдна", предаде ДПА. Молитвата му бе разпространена само в писмен вид. Франциск, който е духовен водач на 1,4 млрд. католици по света, спомена Украйна, Палестина,..
Грипната епидемия отминава, но все още срещаме доста кашлящи хора около нас. На какво се дължи остатъчната кашлица след прекарана сезонна вирусна..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
С действията си американският президент Доналд Тръмп показа, че не го интересува мира, иска Украйна да върне парите и да вземе подземните им..