Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от младите надежди на руската клавирна школа свири в София

Сергей Редкин

Три дни след откриването на "Софийски музикални седмици" и изключителната среща на българската публика с Оркестъра на Мариинския театър и ръководителя му - Валерий Гергиев, специално за фестивала пристига и един от плеядата млади блестящи руски солисти – пианистът Сергей Редкин, който вече многократно е свирил с точно този оркестър и с точно този диригент.

Няма тайна за неговия успех – просто той е голям талант, отгледан в Санктпетербургската консерватория „Николай Римски-Корсаков“, лауреат е на конкурса „Чайковски“ – носител на трета награда през 2015 година, а също победител в конкурсите „Прокофиев“ 2013 в Санкт Петербург и „Падеревски“ 2010 в Полша.

Сергей Редкин е на 25 години, преминал е специализация в Академията за пианисти на езерото Комо в Италия при Дмитрий Башкиров и Николай Петров, предстои му очевидно бляскава кариера на концертиращ пианист – вече е канен за концерти в Германия, Австрия, Полша, Швейцария, Швеция. Чест гост е на Държавния академичен филхармоничен оркестър „Светланов” и вече втори сезон участва в летните симфонични концерти с Академичния симфоничен оркестър на Московската консерватория.

В София Сергей Редкин ще изнесе рецитал на 25 май от 19 часа в камерната зала "България". При това той не за първи път е на наша сцена, но преди 3 години е бил със свои колеги – млади руски таланти, по покана на Музикалната академия „Панчо Владигеров“ и санктпетербургския Дом на музиката. Когато го попитах какво си спомня от София, той отговори: Гостоприемните хора, хубавото време и храната. Храната, определено!

Сега, преди да опита отново нещо различно и вкусно, Сергей ще посвири на българската публика. В програмата си е предвидил Вариации опус 9 от Карл Мария фон Вебер, Рихард Щраус - Пет пиеси, op. 3, и Девет етюда-картини, op. 39 от Сергей Рахманинов. Интересен, сякаш по-нетрадиционен избор, който младият пианист обясни така:

Това е програма, която се появи много спонтанно. По времето, когато трябваше да я обмисля и определя, бях уморен от програмата, която често свирех след конкурса „Чайковски“, защото тогава се искаше от мен да свиря малко или много все едно и също. И ми се прииска да науча нещо ново и различно, може би дори нещо не чак толкова популярно. Така че, влязох в интернет – слава Богу, че го има, и просто започнах да търся нещо непознато, нещо с хубав звук, което да си струва вниманието. И така се появи тази моя програма за концерт, която вече свирих веднъж в Русия, после и в Молдова, и всеки път хората я харесват, нищо че невинаги имената на пиесите звучат така познато. Така че сега ще я представя и в София. Музиката е много открита и разбираема – нищо свръхсложно няма. Когато свириш нещо твърде известно на всички, понякога си казваш „Защо ли съм избрал точно това – толкова велики изпълнители са го интерпретирали. Всеки може да си ги пусне и да ги слуша". Ето тези пиеси например – те заслужават внимание, а буквално трудно се намират, за да се чуят.

Цялото интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и изпълнение на Сергей Редкин от конкурса "Чайковски" 2015 чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29