Борбата за независимост на Каталуния се пренесе и на футболния терен. Някои от най-известните футболисти и треньори на Барселона обявиха подкрепата си за насроченото за неделя допитване. Бившият играч и мениджър на Барса Пеп Гуардиола, който сега тренира английския Манчестър Сити, се изказа в полза на отделянето от Испания:
Тук не става въпрос за независимост, а за демокрация. Необходимостите на двайсети век са различни от тези на двайсет и първи. Същото е и с желанията на хората, заяви Гуардиола.
Част от феновете обаче не искат политиката да излиза на терена.
Политиците не тряба да се месят във футбора. Тук няма място за политика. Барса си е Барса, коментира фен на каталунския отбор.
Треньорът и легенда на кръвния враг на Барса - Реал Мадрид - Зинедин Зидан - от своя страна изрази желание Барселона да остане в първенството, като каза, че не може да си представи Ла Лига без основния си съперник. Президентът на испанското първенство Хавиер Тебас многократно коментира, че ако се стигне до отделяне на Каталуния от Испания, Барселона и останалите отбори от региона вече няма да бъдат част от шампионата.
Медиите в Испания коментират, че бъдещата независима Каталуния ще трябва да си направи нова лига. Има и други възможности. Бившият френски премиер Манюел Валс вече предложи на отбора да стане част от първенството на ... Франция. Изключването на Барселона от испанския шампионат може да нанесе и тежък финансов удар на футболното първенство в Испания, тъй като грандът, заедно с Реал Мадрид, донася стотици милиони приходи от телевизионни права.
Продължават дипломатическите усилия за постигане на примирие в Ивицата Газа. А израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че Израел ще позволи на бягащите от войната жители на Ивицата Газа да емигрират в чужбина. "Не ги изтласкваме, а им позволяваме да напуснат. Разговаряме с няколко възможни приемни държави; не мога да навлизам в..
Продължават усилията на ветеринарните власти за овладяване на разпространението на шарката по овцете и козите на територията на Пловдивска област. Две нови огнища на заразата сред дребни преживни животни са установени в рамките на две седмици в региона. Вземането на проби продължава, защото постъпват нови сигнали. В 86 обекта животните вече са унищожени в..
В част от Ловеч от днес се въвежда режим на водата заради намалелия дебит на водоизточниците, вследствие на трайното засушаване. Авария остави Ловеч без вода Режимът засега ще засегне само северната индустриална зона в Ловеч, разположена по булевардите "Освобождение" и "Мизия", както и в района на жп гара "Север". Водата там ще бъде..
Пожарникарите до голяма степен овладяха големия горски пожар в Северозападна Турция, ден след като огнената стихия предизвика евакуацията на стотици хора и доведе до спиране на морския трафик. Продължава борбата обаче с два други горски пожара в провинциите Маниса и Измир в Западна Турция. В Сърбия са регистрирани 181 пожара само за 24 часа, съобщи..
На 13 август от 13.00 до 18.00 часа ще бъде извършен ремонт на предавателя на ултракъси вълни ДУПНИЦА 4 на честота 104.1 MHz, излъчващ програма "Хоризонт". Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg, а програма "Хоризонт" и на честота 102.1 MHz.
Продължава работата по потушаването на пожара над село Илинденци, където едното от огнищата се разгоря отново. Наземните екипи бяха евакуирани с цел безопасността на хората, обясни директорът на пожарната в Благоевград Валентин Василев. Пожарът над село Илинденци обхвана територия на НП "Пирин" Огънят край село Скала, община Сунгурларе, е..
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс ще се срещне с Найджъл Фарадж днес на закуска в живописния английски район Котсуолдс, съчетавайки работа с удоволствие по време на лятната си почивка във Великобритания, съобщи вестник „Таймс“. Вицепрезидентът на САЩ, съпругата му Уша и трите им деца прекараха уикенда с приятеля си Дейвид Лами - министърът на..
Страната ни вече съхранява слънчева енергия в батерии, които са частни инвестиции . На сайта на ЕСО в оперативните данни се показва енергията,..
Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на..
Системата на опазване на недвижимото културно наследство е абсолютно разрушена . Това заяви пред БНР арх. Петър Петров, бивш директор на Националния..