Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

МОН и издателите на учебници обсъдиха как да намалее тежестта на ученическите раници

Снимка: БГНЕС

Хартиените учебници, които са с обем над 64 страници, да се разделят на 2 части. Целта е  да се намали тежестта на ученическите раници, това обсъдиха днес издатели с  министъра на образованието.

Пред "Хоризонт" Пенка Иванова от просветното ведомство информира  за  разговорите, провокирани след като петокласничка сигнализира Агенцията за закрила на детето за тежките раници на учениците:
Да се сформира една работна група от представители на асоциация "Българска книга" - заедно с  нас да седнем и да направим остойностяване на това колко би се увеличила цената за комплект учебници, ако част от тези учебници се разделят на две части. И друго, което също коментирахме, е да се направи един анализ много бързо за възможността Министерството на  образованието и науката да закупи за учителите, които преподават конкретен предмет в даден клас, одобрените електронни варианти на учебниците, за да може учителят в клас да работи с електронния вариант, а хартиеният учебник да бъде вкъщи за самостоятелна подготовка на ученика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тежките ученически раници - има ли решение за проблема

Петокласничка от столичното 35-о училище подаде жалба до Държавната агенция за закрила на детето заради тежката раница, която е принудена да носи всеки ден до училище. Темата, която получи широк отзвук в социалните мрежи, коментира в ефира на "Хоризонт"..

публикувано на 23.10.17 в 20:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци...

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата..

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската..

публикувано на 27.11.25 в 20:08