Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

"Ню Йорк Таймс" пише за нападението с автомобил в Манхатън, довело до смъртта на осем и тежки наранявания на над 10 души. Понякога десни популисти осмиват Манхатън като либерален "Ла-ла ленд" на привилегировани хора, живеещи далеч от реалния свят, припомня вестникът, но във вторник имаше само сурова действителност на множество убийства пред нашия дом. Според автора на коментара дори да беше в сила от десетилетия сегашната забрана за пътувания до САЩ на граждани от мюсюлмански страни, тя нямаше да попречи на Саипов да влезе законно в страната със "зелена карта" и да почне да убива.

В Крим търсят диверсанти и руският Черноморски флот е вдигнат по тревога заради инциденти в енергийни обекти, пише в заглавие "Независимая газета". За по-малко от денонощие в южната част на полуострова бяха повредени два газопровода и рухна една от опорите на далекопровод. Обсъжда се версията за украинска следа - аварийните ситуации може би се дължат на умишлено предизвикани експлозии, пише изданието.

"Операция "Оставка" ще стигне и до министри", пише опозиционният турски вестник "Биргюн". Изданието посочва, че предстои обновяване на кадрите на Партията на справедливостта и развитието в управлението. Без постовете си по-специално се говори, че ще останат министърът на вътрешните работи, министърът на образованието, както и две министърки - на семейството и социалната политика.

Румънските власти искат да забранят на румънците да закупуват повече от един автомобил "втора ръка" в период от две години, пише в. "Ромъния либера". Според законопроекта употребяваните автомобили, внесени от чужбина, ще бъдат търгувани само от фирми, а физическите лица ще могат да купуват такъв автомобил само веднъж на две години. Ако бъде одобрена, забраната ще се отрази на правото на собственост и на възможността за разполагане с лично имущество, посочва вестникът.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Захарова

МВнР за твърдение на Захарова: Враждебна дезинформационна кампания от страна на Кремъл

Министерството на външните работи предупреди за “враждебната дезинформационна кампания” от страна на Кремъл към България. По този начин от министерството реагираха на изказване на Мария Захарова, говорител на външното министерство в Москва, че страната ни е замесена в контрабанда на оръжия, свързани с войната ма Русия срещу Украйна.  “Твърдения..

публикувано на 18.07.25 в 19:00

НС: 4 години затвор и до 10 000 лв. за продажбата на райски газ на лица, ненавършили 18 години

Продажбата на райски газ на лица, ненавършили 18 години, ще се наказва с лишаване от свобода до 4 години и глоба от 5 хиляди до 10 хиляди лева. Това решиха депутатите с промени в Наказателния кодекс.   С пълно единодушие от 161 гласа за парламентът реши, че  продажбата на диазотен оксид, т.нар. райски газ, на лица, ненавършили 18 години, ще се..

публикувано на 18.07.25 в 18:56

За първи път е санкционирана най-голямата рафинерия на "Роснефт" в Индия

Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

КФН: При дружество "Топлина" не са установявани нарушения за инвестиции в свързани лица

От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..

публикувано на 18.07.25 в 17:10

Скритият труд на българските дипломати: Как се спасяват сънародници зад граница?

"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи".  Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на  19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..

публикувано на 18.07.25 в 16:50

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..

публикувано на 18.07.25 в 16:44

Българинът, задържан като съучастник в убийство в Гърция, се призна за виновен

Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина.  Той е взел активно участие в прикриване на престъплението.  Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства.  Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца.  Последният..

публикувано на 18.07.25 в 16:43