Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Георги Арнаудов - любимец и на музикантите, и на публиката

Георги Арнаудов
Снимка: arnaoudov.net

Изпълнители от различни поколения се събраха на 13 ноември в камерната зала „България“ за авторски концерт на композитора Георги Арнаудов. 60-годишнината му стана повод за серия концерти и изпълнения на негови произведения през настоящата година.

Георги Арнаудов е един от безспорните любимци на нашите музиканти, ако съдим по това колко често звучат творбите му в концертните ни зали, а също и сред любимците на публиката. Той е и сред най-често изпълняваните ни автори в чужбина – при това не само в големите музикални центрове на Европа, но и на други континенти. Особено вдъхновение за него напоследък се оказа Китай - през миналата година беше поканен от Министерстовото на културата на азиатската държава като един от избраните европейски композитори, които да се запознаят с хилядолетната култура и музикална традиция на страната и да композират за Камерния оркестър на Забранения град. Арнаудов е сред най-широко скроените ни автори, които обичат да си сътрудничат с другите изкуства.

През март тази година Георги Арнаудов закръгли 60 години и това, както често се шегуваме, се превърна в едно всенародно честване – празник, в който имахме възможност да чуем обичани и нови негови произведения – камерни и симфонични.

Концертът в камерната зала „България“ събра част от цвета на българското музикантство и почитатели на музиката му – публика, която го обича и цени. Концертът беше камерен, с творби, написани в последните 8 години. Най-отдалечената във времето беше „Келс“ за соло виолончело, представена от младия виолончелист Атанас Кръстев, написана през 1999 г., до създадената сега „Unlocking Eyes - звукови пейзажи, етюди и импровизации“, поднесена ни от пианистката Инес Симеонова и гръцкия цигулар Симос Папанас. Включени бяха също създадената през 2013 г. „BrahmsversusWagner“ (“Брамс срущу Вагнер“) и „Вратите на съня I“, пресъздадени  от музикантите от квартет „Кварто“ в партньорство с пианиста Симеон Златков и Сюита кончертато от 2014-а в интерпретацията на Симос Папанас – цигулка и проф. Борислава Танева – пиано. Част от програмата бяха и два вокални цикъла  - Три тихи песни и „Шепот насаме“, с обединяваща фигура сопрана Мила Михова.

Беше голямо удоволствие за мен да свиря музиката на Георги Арнаудов и да я опознавам, защото е предизвикателство да си личност и да имаш изграден свой собствен стил в XXI век, след толкова много написана музика. Сред толкова учебни заведения въпросът е как да пишеш и да намериш себе си. Когато изпълнявам музиката на Георги Арнаудов чувам много школи, много пластове и музика от различни краища на света, но превърнала се в негов почерк. Публиката много високо цени това – сподели след концерта Симос Папанас.

Чуйте още отзиви на музиканти, участвали в юбилейния концерт в репортажа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30