Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърбия и България подготвят подписването на споразумение за сътрудничество в туризма

България и Сърбия подготвят подписването на споразумение за сътрудничество в туризма, обявиха на съвместна пресконференция министърът на туризма Николина Ангелкова и заместник-министърът на търговията и туризма на Сърбия Рената Пинджо в рамките на туристическата борса "Ваканция, СПА, експо". 

Продължава работа и по трансграничното сътрудничество за развиване на проекти за културно-историческото наследство и съвместни проекти за далечните пазари, каза министър Николина Ангелкова.

България посреща близо 400 хиляди сръбски туристи, а от своя страна повече от 430 хиляди българи посещават Сърбия, посочи още Ангелкова.

Сърбия е една от най-бързо развиващите се туристически дестинации в Европа, а България попада сред десетте страни с най-голям брой туристи, които я посещават. За последните десет години броят на българските туристи в Сърбия се е увеличил три пъти, каза заместник-министърът на туризма Рената Пинджо .

Планирано е през пролетта организирането на нова бизнес среща за фирмите от двете страни, които имат интерес от съвместно сътрудничество и създаването на общи продукти за далечни пазари.

В рамките на изложението Сърбия акцентира върху дестинациите за т. нар. кратки градски почивки, курортите с минерална вода и планински почивки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс

Американският вицепрезидент ще се срещне във Великобритания с Найджъл Фарадж

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс ще се срещне с Найджъл Фарадж днес на закуска в живописния английски район Котсуолдс, съчетавайки работа с удоволствие по време на лятната си почивка във Великобритания, съобщи вестник „Таймс“. Вицепрезидентът на САЩ, съпругата му Уша и трите им деца прекараха уикенда с приятеля си Дейвид Лами - министърът на..

публикувано на 13.08.25 в 05:05

Конфискуваха десетки луксозни коли в Лондон, за да борят опасното шофиране

Луксозни превозни средства на стойност милиони паунда са конфискувани от лондонската полиция, за да се ограничи опасното шофиране в центъра на британската столица, съобщи Би Би Си. Полицията конфискува 72 превозни средства на стойност приблизително 6 милиона паунда, включително няколко идентични лилави “Ламборгини“, при тридневна операция в "Хайд..

публикувано на 13.08.25 в 04:58

Гърция поиска помощ от ЕС за овладяване на пожарите заради усложнената обстановката

Максимални усилия полагат гръцките власти да овладеят пожарните огнища. Правителството поиска помощ от Европейския съюз под формата на четири самолета за гасене на пожари. В последните часове обстановката с пожарите се усложнява. Сложно е в област Ахаеа на Пелопонес. Там, въпреки мащабните сили от огнеборци и доброволци, огънят влезе в..

публикувано на 12.08.25 в 20:45
Дим се издига от разрушени сгради след израелски въздушен удар в Газа, 12 август 2025 г.

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа.  Израелската армия отново нанесе удари по град Газа през изминалата нощ. Загинали са най-малко 11 души, съобщиха очевидци и медици. Същевременно лидерът на "Хамас" Халил ал Хая се очаква да пристигне в Кайро за преговори по подкрепяния от САЩ мирен план за Газа...

публикувано на 12.08.25 в 20:43
Снимката е илюстративна, архив.

Повече от 70 майстори ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак

Над 70 майстори занаятчии ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак, който започва на 14 август и ще продължи до неделя. Той се  провежда в дните около големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Майсторите на традиционни български занаяти ще разположат своите шатри на улицата пред Националното..

публикувано на 12.08.25 в 20:20

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря. Патрул на полицията в Монтана е изпратен на сигнал за домашно насилие около 2:40 часа в понеделник. На място са установени майка, баща и дъщеря. При проведената беседа дъщерята - на 19 години, заявява, че ѝ е бил нанесен побой от нейния баща, като свидетел на побоя..

публикувано на 12.08.25 в 20:05
Турският президент Реджеп Ердоган (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски

Ердоган към Зеленски: Турция е готова за домакин на среща между лидерите на Украйна и Русия

Турският президент Реджеп Ердоган заяви във вторник в телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, че Турция "е готова да бъде домакин на среща на върха на лидерско ниво" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. След разговора турското президентство публикува изявление, в което се казва, че лидерите са обсъдили и двустранните..

публикувано на 12.08.25 в 19:48