Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникален круизен кораб беше пуснат на вода в Генуа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На пристанището на италианския град Генуа беше осветен най-големият пътнически кораб, построен досега в Италия - MSC Seaview. Негова кръстница е световноизвестната италианска актриса София Лорен.

Корабът на мечтите, построен в Монфалконе, е дълъг 323 метра, широк 41, висок 72, има 18 палуби, 2066 кабини за над 5300 пътници, които ще бъдат обслужвани от над 1400 души персонал.

Красив, привлекателен, с иновативен дизайн, дело на италиански архитекти, реализирането му беше осъществено от 10 000 работници едновременно и 400 фирми, като цената му възлиза на около 800 милиона евро. Освещаването на Seaview беше един безкраен грандиозен спектакъл, като се почне от религиозния ритуал до момента, в който блестящата 83-годишна София Лорен – неговата кръстница - преряза лентата, от която бутилка шампанско се разби в корпуса му. Последва гала вечер с концерт на Дзукеро и други изпълнители, в присъствието на елита от различни браншове, която завърши с пиротехнически спектакъл. 

Круизът потегля от Генуа на средиземноморска обиколка до италиански, малтийски, френски и испански пристанища, а през зимата ще бъде из южноамериканските морета.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Иванов

Иванов: Посвещавам титлата на отбора си, на цяла България и на всички, които седят зад мен

"Чувството е уникално  - да имам привилегията да играя на финал на "Уимбълдън" е нещо уникално за мен".  Това казва шампионът Иван Иванов в интервю след спечелването на Уимбълдън, разпространено от Българската федерация по тенис. "Играта ми се подобрява с всяка тренировка, с всеки ден. Аз искам да напредвам, искам да се развивам и мисля,..

публикувано на 13.07.25 в 19:43

Украйна е ликвидирала руска "агентурно-бойна група", отговорна за убийството на полковник от украинското разузнаване

Службата за сигурност на Украйна (СБУ) съобщи, че е ликвидирала "агентурно-бойна група" на руските служби, отговорна за убийството в Киев тази седмица на полковник от украинското разузнаване. Полковник Иван Воронич бе застрелян посред бял ден в украинската столица в четвъртък. Убийците му - агенти на Федералната служба за сигурност на..

публикувано на 13.07.25 в 19:36

Воден режим от понеделник в ловешките села Къкрина и Брестово

В ловешките села Къкрина и Брестово от 14 юли се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточници В село Къкрина вода ше има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони в които ще има вода в различни дни. В Брестово вода ще има само потри часа От 16.00 ч. до 19.00 ч...

публикувано на 13.07.25 в 19:16

Гори борова гора до АМ "Струма" при Дяково

Екипи на пожарната гасят пожар до АМ "Струма" при Дяково.  Огънят е пламнал около 17:30 ч от сухи треви край магистралата, казаха за БНР от Областната дирекция на полицията - Кюстендил.  Къщите от близката махала са спасени, но огънят е обхванал борова гора. Екипите пресичат пътя на огъня да не стигне аутобана.

публикувано на 13.07.25 в 18:55
Ким Чен-ун и Сергей Лавров

Северна Корея: Русия ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната ѝ срещу Украйна

Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато руските войски - според непотвърдени изявления - продължават да напредват в Донбас. От..

публикувано на 13.07.25 в 17:32

ПП: МЗ да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница

От партия "Продължаваме промяната" настояват Министерството на здравеопазването да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница, а изграждането на подобно лечебно заведение да бъде при пълен публичен и обществен контрол, се посочва в прессъобщение на партията до медиите. Вчера лидерът на партията Асен Василев..

публикувано на 13.07.25 в 16:58

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на пътния..

публикувано на 13.07.25 в 16:52