Премиерът Бойко Борисов изпрати съболезнователна телеграма до президента на Турция Реджеп Ердоган по повод влаковата катастрофа в провинция Текирдаг.
Свлачище е най-вероятната причина за тежкия железопътен инцидент в европейската част на Турция. При дерайлирането на пътническия влак край Чорлу загинаха 24 души, над 300 са ранените, 124 остават в болница за лечение.
Във влака са пътували 362 пътници и шестима служители. По-рано Анадолската агенция съобщи, че пет вагона са излезли от релсите. Според Си Ен Ен Тюрк се е срутил железопътен мост.
Според министъра на транспорта Ахмет Арслан заради поройните дъждове и свляклата се почва под релсите се е образувала празнина, което е предизвикало катастрофата. Президентът Реджеп Ердоган заяви, че внимателно се проверяват всички обстоятелства.
На помощ са се притекли над 100 линейки. Валията на Текирдаг Мехмед Джейлян заяви, че заради пресечения терен е невъзможно влизането на част от техниката и ще бъдат изпратени верижни машини. Помощ е била осигурена и по въздух чрез медицински хеликоптери. Община Чорлу обяви, че спешно е необходимо да се дарява кръв.
Пътническият влак е пътувал по вътрешна линия от гара Узункьопрю край Одрин към гара Халкалъ в Истанбул. По информация на българското генерално консулство в Одрин, както и на това в Истанбул, няма загинали или ранени български граждани при влаковата катастрофа в провинция Текирдаг.
Наши сънародници не са се обръщали към генералното консулство в Одрин с молба за съдействие в резултат на катастрофата, съобщават от Министерството на външните работи.
Разкрит е дежурен телефон на генералното консулство на България в Одрин: + 90 533 7396140.
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център":
+359 2 948 24 04 и +359 2 971 38 56, както и на имейл: crisis@mfa.bg.
Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид. В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. "Традиции от..
През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..
Започва изграждането на нов физкултурен салон към Спортно училище "Олимпиец” в Перник. Модерното съоръжение ще подобри тренировъчния процес и ще повиши качеството на подготовка на младите спортисти. Новият физкултурен салон ще позволи на територията на училището да провеждат заниманията си и други спортове освен джудо и самбо, както е в..
От тази вечер ще можем да се насладим на седем планети, които ще се виждат за кратко на вечерното небе. Явлението е известно като "парад на планетите". Подобно нещо ще се случи отново през 2040 година. Най-добрият шанс да видите възможно най-много планети - Марс, Юпитер, Уран, Венера, Нептун, Меркурий и Сатурн, ще бъде малко след залез..
При строги мерки за сигурност в Берлин започна процесът срещу четирима членове на ислямистката терористична организация "Хамас". Те са обвинени, че са укривали оръжия в България, Полша и Дания, с които са планирали атентати на различни места в германската столица. Оръжейните депа на "Хамас" в трите европейски страни бяха разкрити чрез..
Сирия осъди нахлуването на Израел на нейни територии и призова Израел да се изтегли, се казва в заключителното изявление на срещата на върха за национален диалог, организирана от новите ислямистки управници на Сирия, предава "Ройтерс". Срещата цели да очертае новата политическата пътна карта на страната. Израел прехвърли сили в наблюдаваната от ООН..
Високопоставеният представител на палестинското движение "Хамас“ Басем Наим заяви, че забавянето от страна на Израел да освободи около 600 палестински затворници е "сериозно нарушение“ на споразумението за примирие и преговорите за втората му фаза са невъзможни до завръщането им, предаде "Асошиейтед прес". Израел ще отложи освобождаването..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...