До този септември, в сравнение с миналата година, ръстът на сделките в София е около 7%, цените се повишават, но по регистрите на Агенцията по вписванията като че се отбелязва охлаждане, ако се вземе предвид за показател броят на покупко-продажбите.
Като цяло търсенето и броят на огледите се покачват.
Няма сериозна индикация за съществена промяна в тенденцията, поне в близко бъдеще.
Това обясниха в ефира на Радио София Николай Турлаков от First Estate и Калоян Богданов - маркетинг мениджър на AG Capital, в първата Радиоприемница от седмицата, посветена на пазара на недвижими имоти.
Българите все повече купуват по-големи имоти, около и над 65% от сделките са за над 70 000 евро. Причините се крият в няколко фактора:
- по-добрите условия, по които банките отпускат кредити;
- възможността за идване на повече чужденци (авиокомпании откриха още нови курсове до България) раздвижи сделките за отдаване на имоти под наем;
Слуховете за „балон“ в сектора, които едва ли не скоро ще се спука, се спекулация. Няма ги тези условия, които бяха налице преди 10-ина години. Цените догонват нивата отпреди кризата, но броят на сделки все още е далеч от този през 2008 г. Освен това заплатите изминалото десетилетие бележат значителен ръст.
Имотите над 70 хил. евро съставляват около 62 на сто от сделките в София.
Именно в този пазарен сегмент сделките са се увеличили с 12%.
Пазарът на имоти под 70 000 евро в София:
Имоти до 30 хил. евро – само 5% от всички продажби;
30-50 хил. евро, 50-70 хил. евро – намаляват с 3-4% и представляват 10-20 на сто от извършените сделки.
Повечето сделки се финансират с ипотечен кредит (около 35% средно за страната).
Вземането на кредит обикновено покрива до 80% от цената на покупката, но често купувачите допълват с потребителски заем и така става около 100%, а това е рисково и не е препоръчително.
Банковият кредит е почти задължителен, когато става дума за имот – ново строителство. То има редица предимства, например приложението на по-нови технологии.
Рискът и оценката на вложенията зависят и от това - дали имотът е заявен „на зелено“ и на какъв етап е при извършване на сделката (Акт 14, Акт 15, Акт 16).
Когато се обърнат към брокер, купувачите могат да бъдат по-сигурни за имота и продавача, защото агенцията проверява инвеститорите, за истинския собственик, евентуална финансова тежест. Все пак такава сделка се прави немного пъти в живота и е твърде рисковано кандидат-купувачът да се подведе или да загуби голяма сума. В случая плащането на посредник е оправдано и е по-добрият ход. Комисионната не е излишно похарчена сума. Брокерът може да предложи по-голям избор, прави анализ за реалната стойност на имота, в сравнение с други от същия квартал и т.н.
Съветът е с компаниите за недвижими имоти да се подпише договор, така вие си осигурявате ангажимента на тази агенция.
Често пъти нереалната цена не иден продавач на имоти след месец-два стига до нивà – под предложената първоначална от брокера.
През миналата година се купуваха изгодни имоти – старо строителство, които след ремонт бяха препродавани или отдавани под наем.
В момента и ново, и старо строителство се котират добре на пазара – зависи от предпочитанията и възможностите на купувача. Често пъти търсенето започва в новопостроените сгради, след това – в тухлените, старо строителство и в последен етап, евентуално – панелни блокове. Този път се извървява докрай особено от хора, които доскоро са живели под наем. Панелните блокове стават особено привлекателни след саниране и ремонт. И държат високи цени. От друга страна новото строителство има и своите недостатъци, най-несъмненият от които е отложеното нанасяне и възможност за живот.
Средната статистика за необитаемите жилища (31%) не е валидна за София. В столицата също има празни апартаменти, но за това има обяснение (например спорове между наследници). Обикновено каквото може – се използва или се дава на наематели.
Дори и да има необитаеми имоти, те не оказват влияние върху цените на пазара, новото строителство продължава, както и търсенето за покупка.
Има разместване в класацията за най-предпочитаните квартали. Вече доста от купувачите насочват вниманието си от скъпи квартали към по-евтини райони в София, които са облагородени и са с по-добър транспорт (дори около бъдещите метростанции). В тях цените вече са около 1300 евро на кв. метър.
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..