От Федералната служба за сигурност в Русия заявиха, че при инцидента са били ранени трима украински моряци. Москва обвинява украинците в незаконно навлизане в териториалните води на Русия, извършване на опасни маневри и неподчинение на законните, според руската страна, заповеди на граничните власти. Официалната руска версия за инцидента беше огласена от Антон Лозовой от граничното управление на Федералната служба за сигурност в Крим:
"С цел принудително спиране на украинските военни кораби беше използвано оръжие. На тримата леко ранени украински военнослужещи е оказана медицинска помощ. Започнато е наказателно производство по част трета, член 322 от Наказателния кодекс на Руската федерация: незаконно преминаване на границата. Следва да се отбележи, че украинската страна е запозната с реда за преминаване на военни кораби през териториалните води на Руската федерация и Керч-Еникалския канал", заяви Антон Лозовой от граничното управление на Федералната служба за сигурност в Крим.
Руските медии съобщават, че на пострадалите украинци е оказана медицинска помощ и няма опасност за живота им. От Федералната служба за сигурност твърдят, че разполагат с неопровержими доказателства за преднамерена провокация от страна на Киев. Очаква се те да бъдат представени на свиканото довечера извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН. Кримските власти заподозряха, че зад инцидента стои Вашингтон, който искал да въвлече Москва в конфликт.
Десетки крайнодесни демонстранти горят гуми пред руското консулство в украинския град Лвов в знак на протест срещу задържането на украински кораби в Керченския проток, съобщи БТА.
Протестът е организиран от партията Национален корпус, която призова и за демонстрация пред резиденцията на президента Петро Порошенко в Киев. Според тях той не е достатъчно агресивен срещу Русия. Същеврменно крайнодясната организация С14 качи във Фейсбук снимки на кола с руски дипломатически номера, горяща пред руското посолство в Киев.
ЕС и НАТО призоваха двете страни към сдържаност, след като руската брегова охрана стреля по кораби на украинските военноморски сили във водите край Крими и след това ги задържа.
Русия и Украйна се обвиниха взаимно за инцидента.
Планирана провокация от страна на Киев. Така еднозначно официалните руски лица определят вчерашния инцидент в Керченския пролив, при който бяха ранени трима украински моряци и задържани три украински военни кораба. Москва твърди, че плавателните съдове незаконно навлезли в руски териториални води, което наложило употребата на оръжие срещу тях. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че по настояване на Русия инцидентът ще бъде обсъден тази вечер на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН:
“Става въпрос за много опасна провокация. Затова, разбира се, тя изисква особено внимание и особено разследване“, каза Песков.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че с действията си Киев нарушава ключови положения на международното право, включително устава на ООН. Лавров добави, че нарушението е извършено по много опасен начин:
“Маневрирането в тесен пролив, разбира се, е можело да създаде и е създало заплаха и рискове за нормалното движение на съдовете в тази акватория“, каза Лавров.
Междувременно нормалното движение на кораби между Черно и Азовско море през Керченския пролив беше възстановено.
Украинският флот обвини Русия, че е открила огън срещу негови кораби в Черно море, както и че е блокирала три от плавателните им съдове. Това е станало при влизането на корабите в Азовско море през Керченския проток, като по Русия е поставила..
Украинският президент Петро Порошенко подписа указ за въвеждане на военно положение в Украйна, съобщава tvrain.ru. За да влезе в сила, указът трябва да бъде одобрен от Върховната рада (парламента). Според указа военно положение се въвежда за 60 дни..
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е разговарял по телефона тази сутрин с украинския президент Петро Порошенко по повод развитието на събитията след вчерашния инцидент в Азовско море между украински и руски кораби, съобщават от Алианса...
Напрежението между Русия и Украйна расте от дълго време, така бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев коментира в предаването "12+3" ситуацията в Керченския пролив: "Ескалацията расте негласно между двете държави още от..
„На практика имаме първи сблъсък между въоръжените сили на Украйна и Русия. Някак свикнахме, че имаме една проксивойна, хибридна война в Източна Украйна, но в момента имаме официален сблъсък и задържане на украински военни съдове от руската погранична..
Руски бойни самолети патрулират в Керченския пролив в Азовско море, където по-рано днес се стигна до инцидент между руски и украински кораби, съобщиха РИА "Новости" и Би Би Си. Три украински кораба се бяха насочили към изградения от Русия Керченски..
В Пловдив започна кампанията за кандидатстване за прием в първи клас за следващата учебна година. Родителите ще могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система на Общината, където се обявяват свободните места. По-ранното подаване на заявление не..
Въпреки 20-процентното увеличение на заплатите в общинската болница в Дупница продължава да има недостиг на кадри - особено на медицински сестри, съобщи управителят д-р Стефан Николов. Средната заплата в дупнишката болница е около 2000 лева, а с редно..
В областната болница в Монтана наградиха медицински сестри с над 30 годишен опит. Отличените са номинирани от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи в града. Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството..
До 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната констатират земеделците тази пролет. Това предполага лоша година и значително по-слаби добиви на мед. Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без..
"Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от..
Диверсионна група, направлявана от руските тайни служби и включваща украински имигранти, е отговорна за големи пожари във Варшава и Вилнюс. Това показват предявени обвинения в Полша, след като страната обвини Русия за разпалването на огромен пожар в..
"Хамас" предаде днес на Международния комитет на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър, който вече пътува към Израел, предаде Ройтерс, като се позова на официален източник. Военното крило на палестинското ислямистко движение..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..