Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 650 000 души имат право на подкрепата, която заменя интеграционните добавки и инвалидната пенсия

Снимка: Ани Петрова

Всички хора с увреждане над 50 процента имат право от началото на тази година на новата месечна финансова подкрепа. Тя заменя досегашните интеграционни добавки и непълната социална инвалидна пенсия. Очаква се новите помощи да получават над 650 хиляди души.

Новата финансова подкрепа е обвързана с линията на бедност, която ще се актуализира ежегодно, а за тази година е определена на 348 лева. Средствата са диференцирани според степента на увреждане, като най-тежките случаи ще получат най-високия размер:

"Лицата, които са с над 90 процента и са с чужда помощ, които получават социална инвалидна пенсия, за тях тази допълнителна подкрепа ще възлиза на около 200 лева месечно", обясни министър Бисер Петков.

 Хората с над 50 на сто увреждане, които до момента не са получавали интеграционни добавки, трябва да подадат заявление най-късно до края на март в дирекциите "Социално подпомагане" по настоящ адрес, за да получат новата помощ: "Лица с трайно загубена работоспособност от 50 до 71 процента, повечето от които не са получавали така наречените "интеграционни добавки". Става дума за 140-50 000, които ще трябва да заявят това свое право".

Към месечното подпомагане на хората с увреждания вече се добавя изплащаната до края на миналата година от НОИ непълна социална инвалидна пенсия - така наречената "четвъртинка". С пенсионни разпореждания всички тези 340 000 души ще бъдат уведомени защо в началото на този месец ще получат по-нисък общ размер на пенсията си, както и че сумата става част от общата помощ, изплащана от АСП.

От тази година се въвежда и нова месечна социална помощ за децата с един или двама починали родители. Тя няма да зависи от дохода в семейството и ще се дава на деца, които не могат да получат наследствена пенсия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от жп катастрофата край Лариса на 28 февруари 2023 година

През март започва процесът за най-тежката влакова катастрофа в Гърция

Дългоочакваният процес за най-тежката железопътна катастрофа в Гърция, при която загинаха 57 души през 2023 г., ще започне на 23 март догодина. Ще бъдат съдени 36 души, включително ръководители на железопътния транспорт и началникът на гарата, който е бил на служба в нощта на катастрофата. Прокуратурата в централния гръцки град Лариса,..

публикувано на 14.10.25 в 21:46

Броят на социалните предприятия в България е нараснал четири пъти

За последните две години броят на регистрираните социални предприятия у нас е нараснал четири пъти. Към настоящия момент компаниите в сферата на социалната икономика са около 200 на брой. Това посочи заместник–министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова–Великова, която беше на посещение в Габрово.  Социалната икономика..

публикувано на 14.10.25 в 21:33
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и носителката на Голямата награда „Питагор“ за цялостен принос в науката проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия към БАН.

Химикът проф. Радостина Стоянова е носителят на Голямата награда "Питагор" за цялостен принос в науката

Носителят на Голямата награда "Питагор" за цялостен принос в науката е проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия към Българската академия на науките . Официалната церемония за най-високите отличия за наука на МОН бе открита от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Националния исторически музей. Тя се..

публикувано на 14.10.25 в 20:49
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Министър Вълчев: Необходимо е специализирано разследване на случая в Каблешково

Необходимо е специализирано разследване на случая в Каблешково. Това каза просветният министър Красимир Вълчев по повод на случая в Каблешково и обвиненията, че учителка от детската градина там е упражнявала психически и сексуален тормоз над 4-годишно дете. "За да се докаже един такъв случай, трябва специлиазирано разследване. Последната дума, разбира..

публикувано на 14.10.25 в 20:39

Троян отбелязва своя празник

На днешния Петковден Троян отбелязва своя празник, а местната църква "Св. Параскева Петка“ 190-годишнина от създаването ѝ. Петковден е! Православната църква почита света Петка Българска Троян отбелязва своя празник на Петковден Ловчанският митрополит Г авриил   и други духовници отслужиха празничната Света литургия в 190-годишната църква..

публикувано на 14.10.25 в 20:32

Русе и Гюргево обсъдиха общи действия срещу изграждане на инсинератор за медицински отпадъци

Съдебно решение в Румъния прави възможно изграждането на инсинератор за медицински отпадъци в Гюргево и това ще е поредният екологичен проблем, който ще трябва да решават русенци.  Румънската компания, която иска да изгради инсинератор за медицински отпадъци на площадката на бившия химически комбинат "Верахим" в Гюргево, няма намерение да се..

публикувано на 14.10.25 в 20:12

Световна футболна квалификация и шествие за Палестина в Удине

В италианския град Удине покрай важната световна футболна квалификация тази вечер Италия - Израел започна демонстрация в подкрепа на Палестина. Мерките за сигурност в града са изключително високи. "Град Удине е блиндиран, нереален“ е обобщението на медиите. Регионалният телевизионен канал на РАИ 3 за област Фриули-Венеция показа празни улици, затворени..

публикувано на 14.10.25 в 20:08