Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оперната прима Красимира Стоянова: Кристиан Тилеман е гений, независимо какво дирижира!

Красимира Стоянова в "Ариадна на Наксос" от Р. Щраус
Снимка: Semperoper Dresden

Едно от най-известните и високоценени имена  в света на класическата музика - Кристиан Тилеман направи на 1 януари 2019 г. своя триумфален дебют  като диригент на традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония. Покана да дирижира това събитие той получава от оркестъра още през 2008 г., когато ръководи откриването на Бала на Филхармонията отново в Златната зала на Музикферайн.

Самият Тилеман направи обобщение на пресконференцията във Виена преди Новогодишния концерт:
“Минаха години, докато идеята се осъществи, но така е дори по-добре. С Виенската филхармония имаме дълго партньорство. Интерпретирали сме заедно Рихард Щраус, Вагнер, Брукнер, Бетовен  и винаги се получава прекрасна симбиоза. Колкото до стила музика, която се изпълнява на Новогодишния концерт, то Виенските филхармоници просто я носят в кръвта си. Радвам се от сърце да дирижирам този концерт.“Кристиан Тилеман дирижира Новогодишния концерт на Виенската филхармония

Положителните критики след събитието затвърдиха реномето на Тилеман като един от най-задълбочените и прецизни съвременни диригенти и интерпретатори. Австрийският всекидневник Kurier писа:

“Новогодишният концерт тази година беше уникален като колорит на звука и прецизност в изпълнението до най-финия детайл“, а вестник Kronen Zeitung озаглави своята статия:

“Блестящ Новогодишен концерт с маестро Тилеман“ и изтъкна умението му да представи достойно на пулта ефирността на виенската музикална традиция и едновременно да предаде усещането за интелектуален привкус.

Роденият в Берлин музикант в момента е главен диригент на Дрезденската държавна капела и артистичен директор на Залцбургския великденски фестивал. Кристиан Тилеман е сред най-търсените диригенти и е световнопризнат за един от най-съвършените интерпретатори на творчеството на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. През декември 2018 г. той имаше поредна забележителна изява  на пулта на Земперопер в Дрезден, където дирижира премиерата и серията спектакли на операта “Ариадна на Наксос“ от Рихард Щраус. В тези представления българската оперна прима Красимира Стоянова изпълни при изключителен успех ролята на Ариадна. Оперна статия, публикувана в сайта Concerti.de, определя Красимира Стоянова като най-добрата изпълнителка на тази партия в момента в света и обобщава:

“Със своята изключително култивирана красота на пеене - от дълбочината на ниския регистър до блестящите  височини, с красиво разгърнатите мелодични линии на гласа и впечатляващо богатство на изразителни вокални акценти, Красимира Стоянова превръща Ариадна в музикален център на тази постановка.“ 

В интервю за предаването "Алегро Виваче“ по “Хоризонт“ известният български сопран разказва интересни подробности за свои предишни творчески срещи с Кристиан Тилеман, както и за съвместните им бъдещи проекти. Сред тях впечатляваща е новината за дебюта ѝ на фестивала в Байройт през лятото на 2019 г. в ролята на Елза от операта “Лоенгрин“ на Вагнер. През 2020 г. Красимира Стоянова е поканена  отново лично от маестро Тилеман да дебютира и в операта “Капричио“ от Рихард Щраус в Земперопер - Дрезден. Чуйте подробности в звуковия файл.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48