Матера се възроди, запазвайки собствената култура, заяви пред БНР Луиджина Педи – директор на Италианския институт за култура в София. Тази събота италианският град ще открие официално своята година като Европейска столица на културата.
„До преди няколко години Матера беше наречена „срамът на Италия“, защото беше абсолютно изоставен град. Традицията в него беше много важна. Той успя да се съвземе и да се превърне в това, което е сега, запазвайки своите традиции. Матера дори ги представи пред света. Това е голямата заслуга на Матера – че се възроди, запазвайки собствената култура“, разказа тя в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
„Матера 2019“ не пожела да се акцентира само върху града, а да включи целия регион, каза Луиджина Педи и обясни, че заради това има много събития, които ще се провеждат в селцата около Матера. По думите й проектът включва не само институциите, но и гражданите. Тя посочи с какъв бюджет ще разполага града:
„11 млн. евро от региона, 30 млн. евро идват от държавата и 7 млн. евро от частни спонсори. Това е програма за 48 седмици. Има 12 големи спонсора. Имаше едно доста голямо събиране на средства на национално ниво. Има и план, който предвижда също приходите, които би могло да има в следствие на Европейска столица на културата. Целта е това да продължи във времето и този град да е интересен за хората и те да го посещават в бъдеще“.
Зам.-кметът на Матера Джузепе Трани отбеляза, че ще има два типа инвестиции – културна и инфраструктурна. По думите му ще бъдат обновени съществуващите жп линии.
Джовани Олива – генерален секретар на „Матера 2019“, посочи, че мечтите му не са свързани само с Матера, но и с цяла Южна Италия:
„Мечтата ми е да станем пример за останалите. Пловдив може да ни помогне в това отношение“.
Проф. Джампаоло Дандрея разказа, че в Матера ще има уникален спектакъл с участието на жителите и гостите на града, посветен на чистилището. „Ще бъде изкуството от улицата, но добре организирано“, посочи той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..