Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първанов призова за нова енергийна стратегия

Снимка: Пресцентър на АБВ

Георги Първанов (президент на България от 2002 до 2012 г.,заяви, че трябва да се пристъпи към изработване на нова енергийна стратегия, по-дългосрочна, по-всеобхватна, стъпваща на реални проблеми и търсеща решения. Изявлението си той е направил в рамките на третия международен енергиен форум, организиран от ПП АБВ, съобщиха от пресцентъра на партията.

Първанов е бил категоричен, че има необходимост от съединяване на експертизата и енергийната дипломация, както и по-висока политическа чуваемост. В прилаганата в момента енергийна стратегия отсъстват ключови аспекти, изтъкнал той:

„Темата за ядрената енергетика е сдъвкана на една страница. АЕЦ „Белене“ отсъства. Направили сме енергийна стратегия за външна консумация, да я покажем на някого навън. Бягахме от зависимост от Русия, а сега имаме зависимост и от Русия, и от Турция“.

Според политика е необходимо държавата ясно да степенува приоритетите си:

„Енергетиката е високотехнологичният ни отрасъл. От него трябва да започнем. Да заделим и там 2-3 милиарда, както ги заделихме за новите самолети. Проблемът няма да се реши с изкуствени мерки, каквито и тези дни чувам от процедурната опозиция. Трябва реално и дълбоко да се влезе в икономиката, да се влезе в енергетиката“, каза още Георги Първанов.

Председателят на АБВ Румен Петков е изтъкнал на форума, че вземането на политически решения при чисто технологични проблеми, води до катастрофални последици. Той посочи като пример продажбата на ТЕЦ „Марица Изток 1“ и ТЕЦ „Марица Изток 3“. Петков коментира, че държавата на практика „удря“ държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“ за сметка на солидни суми, които се насочват към ТЕЦ „Марица Изток 1“ и ТЕЦ „Марица Изток 3“.

„Вместо днес да имаме 3-ти и 4-ти работещи блокове в Козлодуй и работеща мощност в АЕЦ „Белене“, продължаваме да сме разколебани кога, как и с кого. Наслушахме се на заклинания за изграждането на пряк газопровод и пряка доставка на газ от Русия“, посочил още председателят на АБВ.

Ивайло Калфин е уточнил, че след 2025 година държавата няма да може да помага на ТЕЦ-овете си със студен резерв и те ще трябва да работят на чисто пазарни условия. Според Калфин е необходимо България да търси по-добро участие в европейските политики и да открие механизъм, по който европейското законодателство да може да се следи в достатъчно ранна фаза.

„В това законодателство, което предстои да се приеме, е посочен лимит от 550 гр. въглеродни емисии за производство на 1 киловат час електроенергия и всички нови централи би трябвало да се правят така, че да не получават държавна помощ. В ЕС е позволено тази помощ да бъде студеният резерв, обясни Калфин. Според зелените организации практически това означава ускорен край на производството на електроенергия от въглища, уточни той.

Директорът на Института за управление на ядрените знания, Виена проф. д-р Янко Янев е изтъкнал, че няма световен прецедент, където ядрени проекти са напредвали без участие на държавата. Той е добавил, че има много начини за участие – от пряка финансова подкрепа, гаранции по заеми, данъчни кредити до дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия и договори за ценови разлики.

Изпълнителният секретар на Сдружение „Български атомен форум“ Станислав Георгиев е заявил, че „рано или късно проектът „Белене“ ще бъде реализиран“. Като времеви хоризонт той е посочил 2028 година, но същевременно е прогнозирал недостиг на кадри в бранша.

Проф. Атанас Тасев и коментирал основателната причина да се случи газовият хъб „Балкан“ е запазването на ролята на България в енергийния пазар:

„Руският газ заема 38% от доставките на газ за Европа, което в термините на европейското законодателство, означава, че червената линия отдавна е премината, но Европа не се възмущава. Газът постепенно ще заеме значително по-голямо място, отколкото в момента. Нашата енергийна зависимост е значително по-ниска от средните европейски показатели. Либерализираният газов пазар в Европа продава на по-високи цени, отколкото нелиберализираният енергиен пазар в България. Пита се кое е по-доброто“.

Проф. д-р инж. Иван Марков е изразил мнение, че ефектът от прекратяване експлоатацията на въглищните електроцентрали в нашата страна ще бъде истинско фиаско за енергетиката.

Държавата ни губи експертен потенциал непрекъснато, вкл. и в енергийния бранш, алармира акад. Стефан Воденичаров от БАН. Според него е необходима национална енергийна стратегия, която да бъде широко обсъдена. Акад. Воденичаров смята, че инженерните специалности и специалисти трябва да бъдат стимулирани и това да е държавен приоритет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение в Турция. Наталия Делионова се бори с тежко онкологично заболяване . Наталия Делионова е учител в детска градина "Зора“ в Монтана, музикален педагог, автор на песни. Преди два месеца, след биопсия на гръбначния стълб, ѝ откриват метастазии по тялото. От детската..

публикувано на 23.01.25 в 21:35

Силистренската библиотека отчита успешна година

Над 3100 са регистрираните читатели за миналата година в Регионалната библиотека в Силистра, като от тях над 1900 са в ученическа възраст. Близо 90 000 са книгите, които силистренци са заели и прочели. Като за втора поредна година най-търсеното заглавие е “Времеубежище” на Георги Господинов. На специална церемония Регионална библиотека “Партений..

публикувано на 23.01.25 в 21:05

Спад на безработицата в Ловешко

Бюрото по труда в Ловеч отчете за декември най-ниската безработица в общините Ловеч и Летница за 2024 г. – 6,,21%. Намаляват обаче и предлаганите работни места заради несигурните икономически условия в страната. 995 са били регистрираните безработни в общините Ловеч и Летница в края на миналата година. Намаляват обаче и предлаганите работни места,..

публикувано на 23.01.25 в 20:46

Откриха незаконна кравеферма в Дупнишко

Нерегистрирана ферма с 14 крави е открита, като собственикът се е самонастанил в имота, в дупнишкото с. Грамаде - обектът е разкрит при специализирана операция с участието на Агенцията по контрол на храните-Кюстендил, Областната администрация и полицията. Съставен му акт за административно нарушение. Проверени са още редица  животновъдни обекти в..

публикувано на 23.01.25 в 20:46
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар в жилищен блок в София, има жертва

Пожар избухна в блок в кв. "Разсадника" в София, жена е загинала, съобщава БГНЕС. На място има няколко пожарни, линейка и полиция. 

публикувано на 23.01.25 в 20:33

Протест пред областна администрация в Сливен съпътства заседанието на междуведомствената комисия

Протест и заграждане на територия от тротоара пред областна администрация в Сливен съпътстваха заседанието на междуведомствената комисия. Според протестиращите щом частна фирма може да си загради част от планината, могат и те да направят това навсякъде. До заседанието на Междуведомствената комисия бяха допуснати трима представители на..

публикувано на 23.01.25 в 20:32

В Малко Търново честват 30 години от създаването на парк "Странджа"

В Малко Търново с изложба, презентации и връчването на плакети започват събитията по честването на 30-годишнината от основаването на най-големия български природен парк - "Странджа“. Събитието ще се проведе в читалище "Георги Попаянов“, като в него ще участват всички експерти, еколози и политици, работили активно за създаването на парка...

публикувано на 23.01.25 в 20:24