Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народното събрание окончателно преструктурира правителствената болница "Лозенец"

| обновено на 01.02.19 в 12:54
Снимка: Ани Петрова, БНР

Народното събрание окончателно промени статута на болница "Лозенец" от правителствена в "Многопрофилна болница за активно лечение". Собственик на капитала ще е Министерството на здравеопазването.

С решението се дава възможност за преструктурирането на лечебното заведение в търговско дружество. С приетите изменения болница "Лозенец" ще запази акредитацията си като Университетска болница към Медицинския факултет на Софийския университет.

Решението предизвика нееднозначни реакции в парламента.

От левицата изразиха несъгласие болница "Лозенец" да е търговско дружество. Според доктор Георги Йорданов е под въпрос бъдещото функциониране на болницата.

"Не може болница със 140 легла с 800 човека персонал да се издържа".

Доктор Даниела Дариткова от ГЕРБ защити възможността за оптимизиране на управлението на болница "Лозенец":

"Това, че министерството на здравеопазването ще управлява болница "Лозенец" и евентуално управлението ще се поеме от СУ, във всички случаи ще се намерят по-добри мениджърски решения“.

Въпросителните останаха след като финансовият министър Владислав Горанов постави под въпрос възможността СУ да поеме ръководството заради натрупаните дългове на правителствена болница без допълнителна субсидия, която не е предвидена в закона:

"На мен не ми е известно да има утвърдена от правителството, или от който и да било инвестиционна програма в мащабите, в които тя се анонсира".

Здравният министър Кирил Ананиев обаче смята, че болница "Лозенец" няма да е в тежест на СУ след като дълговете на болницата  са намалени от 36 на 13 млн. лева, благодарение на отпуснатите от правителството 23 млн. лева:

"СУ няма да се занимава с издръжката на болницата от дейността и това лечебно заведение ще си издължи сумите, които дължи на кредиторите".

Без решение на министъра на здравеопазването и МС, другият, който ще управлява болницата, няма да има право да се разпорежда с нейното имущество, решиха още депутатите.

Според законопроекта именно Алма Матер трябва да управлява болничното заведение. С вкарани между първо и второ четене изменения се записват в закона множество правила, при които ще могат университетски болници - държавна собственост, да бъдат давани за управление на университетите. Въвеждат се и редица отговорности на висшите училища, които управляват болници.

Одобрените промени предвиждат още, че всички разпоредителни сделки с активи на държавните болници над 10 хиляди лева и отдаване под наем ще трябва да стават със санкцията на министъра на здравеопазването.

Първоначалната идея за болница „Лозенец“ беше тя вече да не е правителствена, а да стане първата многопрофилна болница за комплексно лечение на деца. Това доведе до реакция от Софийския университет, от където заявиха, че това ще попречи на студентите им да се обучават в болницата, а също ще отнеме акредитацията на Медицинския факултет на университета. Правителството промени решението си и реши да създаде отделна детска болница.

През декември стана ясно, че кабинетът ще погаси част от дълговете на болница „Лозенец“ с 23 милиона лева. В момента задълженията ѝ остават над 30 милиона след като изплащането на инвестициите за ремонт и ново оборудване спряха да се плащат от Министерския съвет.

Във времето на парламентарния контрол на депутатски въпроси ще отговарят петима министри. Министърът на финансите Владислав Горанов ще даде информация за подготовката и приемането на общинските бюджети, най-много са въпросите към здравния министър Кирил Ананиев, който ще отговаря на въпроси за трансплантационното лечение у нас. Пет са въпросите към министъра на културата Боил Банов, между които за състоянието на кораба-музей "Радецки" и ремонта на покрива на Националната библиотека "Кирил и Методий".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Европейския ден на езиците

Повече от 800 милиона европейци в 47 държави отбелязват Европейския ден на езиците на 26 септември. На този ден се честват 225-те уникални езика, които се говорят в Европа. Експерти лингвисти посочват, че наличието на такъв празник е важно, защото промотира уникалната култура и диалога. Нарастващите когнитивни способности, контактът между..

публикувано на 26.09.24 в 07:31

В НС обсъждат 4 законопроекта за промени в Закона за закрила на детето

В програмата за последния работен ден на депутатите преди началото на изборната кампания са дебати по първото четене на четири законопроекта за промени в Закона за закрила на детето.  Очаква се и обсъждане на президентското вето върху Закона за адвокатурата, свързано с така наречения особен представител.

публикувано на 26.09.24 в 07:29

Партиите и коалициите могат да направят последни промени в кандидатските листи

До днес партиите и коалициите могат да правят промени в кандидатските листи, съгласно сроковете в хронограмата на Централната избирателна комисия, припомня БТА. При отказ за регистрация или при обявяване на недействителност на регистрацията на кандидат, партията или коалицията, която го е предложила, може да предложи за регистриране друг..

публикувано на 26.09.24 в 07:27
Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан, 23 септември 2024 г.

САЩ, ЕС, Великобритания и други зоват за незабавно временно примирие в Ливан

Съединените щати, Европейският съюз, Великобритания и други страни призоваха за незабавно временно примирие в Ливан на фона на задълбочаващия се конфликт между Израел и шиитската организация "Хизбула". Подготвеното от Съединените щати и Франция предложение, подкрепено от коалиция от съюзници, предвижда незабавно прекратяване на сраженията в..

публикувано на 26.09.24 в 07:24
Иван Кондов

Кондов участва в среща на Г-20

В рамките на общия дебат на общото събрание на ООН министърът на външните работи Иван Кондов участва в среща на Г-20, организирана от настоящото бразилско председателство на формата.  В изказването си Кондов подчерта, че поддържането на правилата, от които зависи международният ред е една от ключовите задачи, а форуми като Г-20 имат важен принос в това..

публикувано на 26.09.24 в 07:21

Враца отново е домакин на литературен фестивал

Враца отново ще бъде книжен град. Предстоящият литературен фестивал в града ще бъде открит тази вечер и ще продължи до събота. Шестото му издание отново ще предложи срещи с популярни писатели и книжен базар. Ще се състои и семинар, посветен на четенето, в който ще участват библиотекари и учители. Ще има и работилница по калиграфия. Фестивалът..

публикувано на 26.09.24 в 06:45

"Открий своя спорт" в Плевен

Масова спортна проява за деца и родители под надслов "Открий своя спорт" предстои в Плевен.  В нея ще се включат 30 спортни клуба от 18 вида спорт - баскетбол, карате, бокс, борба, шахмат, футбол, волейбол, плуване, лека атлетика, спортна акробатика, тенис на корт и други.  От 18.00 часа в Градската градина всички желаещи могат да участват в..

публикувано на 26.09.24 в 06:41