На 5 февруари Рене Флеминг и уважаваният пианист Хартмут Хьол зарадваха аудиторията в Двореца на каталунската музика в Барселона с разнообразен репертоар от Брамс, Дворжак, Лехар и Пучини.
Жизнерадостната Флеминг поздрави публиката на каталунски, като отбеляза вьзхищението си от модерната архитектура на концертната зала, която тя сравни с "кутия за бижута." Родена в Пенсилвания и възпитаничка на „Джулиард скул“ в Ню Йорк, Рене Флеминг заслужено има славата на най-обичаното лирично сопрано от САЩ. Звездата потопи публиката в нестандартен микс от немски арии, последвани от ключови американски автори като Кендър и Еб, Мори Йестън и Джордж Гершуин. Флеминг сподели някои факти от историята на „Писма от Джорджия“, написани от американския композитор и носител на награда „Пулицър“ Кевин Пуц, като отново изрази любовта си към Барселона, където слънцето свети силно през цялата година, така, както започва и песента „Първият ми спомен е от ярка светлина - светлина навсякъде. "
Рене Флеминг завърши първата част от концерта с ария от операта „Русалка“ от Дворжак. Флеминг е изпълнила тази роля повече от всеки друг артист в историята на Метрополитън опера, и публиката я аплодира горещо.
По време на втората част от концерта в Барселона Рене Флеминг представи и най-новите си проекти, след оттеглянето си от голямата оперна сцена, а именно - бродуейската възстановка на мюзикъла “Карусел” от Роджърс и Хамерстейн, както и филма „Бел Канто”. Със забележително добра връзка между Флеминг и акомпанятора й Хьол, програмата продължи с арии от Пучини и Лехар.
Носителката на „Грами“ запази хитовете от най-новия си албум “Бродуей” за финала на концерта, когато зарадва европейската публика с непознат репертор от Кендър и Еб и мюзикьла "Посещението,” което създаде и прекрасен преход към американския музикален театър и опера. Друга специална изненада беше и песента ‘Необичайният път’ от мюзикъла “Девет” по музика на Мори Йестън. Интересен и малко познат факт от биографията на Рене Флеминг са участията й в джаз клубове по време на студентските й години, които помагат финансово за издръжката й в „Джулиард скул“.
Въпреки че емблематичният репертоар от Бродуей се оказа някак непознат за европейската публика, американската звезда зарадва всички присъстващи с най-популярната ария от Джордж Гершуин, като буквално просълзи гостите с емоционалното си изпълнение на „Лятно време“ от операта „Порги и Бес“. Концертьт завърши с любимата на Флеминг ария от операта „Джани Скики“ на Пучини.
Европейското турне на Флеминг продължи с рецитали в Холандия и Франция и завърши на 14 февруари - деня, в който Дивата отпразнува своята 60-годишнина.
Чуйте кореспонденцията на Искрица Огнянова в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..