Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната дива Рене Флеминг представи албума си "Бродуей" с европейско турне

Рене Флеминг и Хартмут Хьол в Двореца на каталунската музика в Барселона
Снимка: Toni Buffalo

На 5 февруари Рене Флеминг и уважаваният пианист Хартмут Хьол зарадваха аудиторията в Двореца на каталунската музика в Барселона с разнообразен репертоар от Брамс, Дворжак, Лехар и Пучини.

Жизнерадостната Флеминг поздрави публиката на каталунски, като отбеляза вьзхищението си от модерната архитектура на концертната зала, която тя сравни с "кутия за бижута." Родена в  Пенсилвания и възпитаничка на „Джулиард скул“ в Ню Йорк, Рене Флеминг заслужено има славата на най-обичаното лирично сопрано от САЩ. Звездата потопи публиката в нестандартен микс от немски арии, последвани от ключови американски автори като Кендър и Еб, Мори Йестън и Джордж Гершуин. Флеминг сподели някои факти от историята на „Писма от Джорджия“, написани от американския композитор и носител на награда „Пулицър“ Кевин Пуц, като отново изрази любовта си към Барселона, където слънцето свети силно през цялата година, така, както започва и песента „Първият ми спомен е от ярка светлина - светлина навсякъде. "

Дворецът на каталунската музика в БарселонаРене Флеминг завърши първата част от концерта с ария от операта „Русалка“ от Дворжак. Флеминг е изпълнила тази роля повече от всеки друг артист в историята на Метрополитън опера, и публиката я аплодира горещо.

По време на втората част от концерта в Барселона Рене Флеминг представи и най-новите си проекти, след оттеглянето си от голямата оперна сцена, а именно - бродуейската възстановка на мюзикъла “Карусел” от Роджърс и Хамерстейн, както и филма „Бел Канто”. Със забележително добра връзка между Флеминг и акомпанятора й Хьол, програмата продължи с арии от Пучини и Лехар.

Носителката на „Грами“ запази хитовете от най-новия си албум “Бродуей” за финала на концерта, когато зарадва европейската публика с непознат репертор от Кендър и Еб и мюзикьла  "Посещението,” което създаде и прекрасен преход към американския музикален театър и опера. Друга специална изненада беше и песента ‘Необичайният път’ от мюзикъла “Девет” по музика на Мори Йестън. Интересен и малко познат факт от биографията на Рене Флеминг са участията й в джаз клубове по време на студентските й години, които помагат финансово за издръжката й в „Джулиард скул“.

Въпреки че емблематичният репертоар от Бродуей се оказа някак непознат за европейската публика, американската звезда зарадва всички присъстващи с най-популярната ария от Джордж Гершуин, като буквално просълзи гостите с емоционалното си изпълнение на „Лятно време“ от операта „Порги и Бес“. Концертьт завърши с любимата на Флеминг ария от операта „Джани Скики“ на Пучини.

Европейското турне на Флеминг продължи с рецитали в Холандия и Франция и завърши на 14 февруари - деня, в който Дивата отпразнува своята 60-годишнина.

Чуйте кореспонденцията на Искрица Огнянова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17