Отбелязването на 80-годишнината на композитора Георги Минчев, което започна с концерт на Симфоничния оркестър на БНР на 1 февруари в зала "България", беше продължено и с юбилейно издание на Музикална къща БНР – с компактдиск, наречен „Симфонични страници“.
Роден на 29 януари 1939 г., Георги Минчев прави първите си стъпки в музиката на пианото. Преминава обучение в Музикалната академия в София при Марин Големинов, а в Москва специализира при Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Големият Шчедрин заявява: „Много обичам музиката на Георги Минчев! Струва ми се, че той е успял да постигне най-трудното – притежава свой собствен глас в нашия гъстонаселен музикален свят. Винаги търсещ, винаги нов, но заедно с това владеещ драматургията на възприятието на съвременната музика.“
Георги Минчев е от малкото музиканти с титлата академик на БАН. Вече 60 години името и биографията на композитора са свързани с Българското национално радио - за заслугите си той е отличен с наградата „Сирак Скитник“ 2008. Колкото до този нов компактдиск - трите произведения, включени в него, са записани от Симфоничния оркестър на БНР с диригентите Емил Табаков, Милен Начев и Росен Миланов. Почитателите на съвременната българска музика могат да го открият в Рекламно-информационния център на БНР на бул. "Драган Цнаков" №4 в София.
Татяна Иванова разговаря с Георги Минчев за емоциите му като автор сега, когато този албум вече е факт. Чуйте в звуковия файл.
С музиката е свързан целият му съзнателен живот - от първите уроци по пиано през 1946-а, през обучението при някои от най-забележителните личности на ХХ век: Марин Големинов, Родион Шчедрин, Арам Хачатурян, и до днес, когато очаква поредния концерт..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест..
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...