Отбелязването на 80-годишнината на композитора Георги Минчев, което започна с концерт на Симфоничния оркестър на БНР на 1 февруари в зала "България", беше продължено и с юбилейно издание на Музикална къща БНР – с компактдиск, наречен „Симфонични страници“.
Роден на 29 януари 1939 г., Георги Минчев прави първите си стъпки в музиката на пианото. Преминава обучение в Музикалната академия в София при Марин Големинов, а в Москва специализира при Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Големият Шчедрин заявява: „Много обичам музиката на Георги Минчев! Струва ми се, че той е успял да постигне най-трудното – притежава свой собствен глас в нашия гъстонаселен музикален свят. Винаги търсещ, винаги нов, но заедно с това владеещ драматургията на възприятието на съвременната музика.“
Георги Минчев е от малкото музиканти с титлата академик на БАН. Вече 60 години името и биографията на композитора са свързани с Българското национално радио - за заслугите си той е отличен с наградата „Сирак Скитник“ 2008. Колкото до този нов компактдиск - трите произведения, включени в него, са записани от Симфоничния оркестър на БНР с диригентите Емил Табаков, Милен Начев и Росен Миланов. Почитателите на съвременната българска музика могат да го открият в Рекламно-информационния център на БНР на бул. "Драган Цнаков" №4 в София.
Татяна Иванова разговаря с Георги Минчев за емоциите му като автор сега, когато този албум вече е факт. Чуйте в звуковия файл.
С музиката е свързан целият му съзнателен живот - от първите уроци по пиано през 1946-а, през обучението при някои от най-забележителните личности на ХХ век: Марин Големинов, Родион Шчедрин, Арам Хачатурян, и до днес, когато очаква поредния концерт..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на..
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател,..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални,..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски ...
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...