Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия бомбардира екстремисти в Кашмир

| обновено на 26.02.19 в 18:06
Снимка на пакистанското разузнаване показва последици от въздушните удари на Индия в Кашмир
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Расте напрежението между разполагащите с ядрени оръжия Индия и Пакистан, след като Индия обяви, че е нанесла въздушен удар срещу ислямистка групировка в спорния район Кашмир. В отговор пакистанският премиер Имран Хан обещава да ангажира световните лидери с „безотговорната индийска политика“.

Разрасналото се отново напрежение между Индия и Пакистан напомня, че демаркационната линия, разделяща хималайския район Кашмир, продължава да е едно от най-опасните места на света. Според индийския външен министър Виджай Гокхале там са разположени тренировъчни лагери на групировката "Джаиш е Мохамед", поела отговорност за нападение, при което на 14 февруари загинаха десетки служители на индийските сили за сигурност в Кашмир.

„Правителството на Индия е твърдо решено да предприеме всички необходими мерки за борба с тероризма. Очакваме Пакистан да предприеме последващи действия, за да ликвидира лагери на терористите от „Джаиш е Мохамед“ да държи терористите отговорни за техните действия“, заяви външният министър.

По думите му ударът бил нанесен, тъй като имало надеждни разузнавателни данни, че групировката планирала още самоубийствени атентати в Индия. Според индийски правителствен източник при удара са били убити 300 бойци, но Пакистан отрече.

„Това е агресия срещу Пакистан и ние си запазваме правото на подходящ отговор“, предупреди външният министър Шах Мехмуд Куреши.

В реакция на ескалацията между Индия и Пакистан Европейският съюз призова днес Делхи и Исламабад да упражнят „максимална сдържаност“. „Оставаме в контакт с двете страни и вярваме, че е важно всички да избягват бъдещо засилване на напрежението“, каза говорителка на службата за външно действие на ЕС.

Същата позиция зае и Китай. „Надяваме се, че Индия и Пакистан ще предприемат действия за стабилизиране на ситуацията в региона и за подобряване на отношенията си“, заяви говорител на китайското МВнР. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плащането на пенсиите за месеца започва на 7 февруари

Плащането на пенсиите за месеца чрез пощенските станции започва на 7 февруари и ще продължи до 20, съобщават от Националния осигурителен институт. Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари. Утре ще започне изплащането на обезщетенията за..

публикувано на 03.02.25 в 09:58

Испания с инициатива за повече жени инженери

"Жена инженер във всяко училище". Инициатива с това мото са предприели от Асоциацията на жените изследователи и технолози в Испания. Неравенството между броя на жените и мъжете, които се занимават с математика и точни науки е това, което е подтикнало членовете на организацията да вземат нещата в свои ръце. Според тях редица проучвания..

публикувано на 03.02.25 в 09:55
Пенка Георгиева

Пенка Георгиева: Има начин ботулиновият антидот да бъде внесен по поръчка на болници

Ботулиновият антидот не е регистриран официално в България. От години наред се борихме за нерегистрирани препарати да ги има по чл. 9 ал. 1 от Закона за лекарства. Да се осигуряват такива препарати и да се внасят по поръчка на лечебни заведения, каза Пенка Георгиева от пациентската организация "Заедно с теб" в интервю пред БНР. В..

публикувано на 03.02.25 в 09:49
Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек

Роберт Хабек предупреди САЩ да не започват търговска война, Европа ще предприеме ответни мерки

Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек предупреди Съединените щати да не се впускат в търговска война и заяви, че Европа ще предприеме ответни мерки, в случай, че Съединените щати приложат обявената от президента Доналд Тръмп мярка за налагане на мита за европейските стоки, подобни на тези, наложени върху вноса на продукти от Канада,..

публикувано на 03.02.25 в 09:24

Общинарите в Ловеч остават без председател поне до 13 февруари

На заседанието си миналия четвъртък Общинският съвет в Ловеч трябваше да избере нов председател, след като досегашният - Стефан Тихолов, подаде оставка.  Такъв обаче не беше избран заради липсата на кандидатури. Общинският съвет в Ловеч не избра нов председател За днес беше насрочено извънредно заседание за избор на председател. То обаче..

публикувано на 03.02.25 в 09:13

Назначават втори пазач заради безстопанствени животни край пътищата в Кюстендилско

Втори пазач се назначава от днес заради безстопанствените животни при пътната мрежа край Кюстендил и най-вече след фаталното ПТП с коне със загиналото 18-годишно момиче в участъка при с. Ябълково. Полски пазач беше назначен преди близо година, а от днес ще има и втори. Общината разполага и с автомобил, с който да се транспортират установени..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

Изборните правила на поправителен: Възможните промени и техният ефект

Институтът за развитие на публичната среда (ИРПС) организира кръгла маса, озаглавена " Изборните правила на поправителен : възможните промени и техният ефект ". Ще бъдат обсъдени петте законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Дискусията ще има 4 основни посоки – преброителни центрове, активна регистрация,..

публикувано на 03.02.25 в 08:58