Година след голямата спасителна операция под Нанга Парбат (8126 м) в Хималаите, пакистански хеликоптери отново търсят изчезнали алпинисти, опитали се да изкачат през зимата осемхилядния връх и отново участници в експедиция на намиращия се в близост К2 изоставят своите планове, за да се включат в издирването.
42-годишният Даниеле Нарди и 30-годишният Том Балърд са в неизвестност от 24 февруари. Те планираха да изкачат Нанга Парбат в алпийски стил, по нов маршрут по реброто Мъмери.
ЕКСПЕДИЦИЯТА
След като отпразнуваха Новата година в Базовия лагер, Нарди, Балърд и двама пакистанци - Рахмат Баиг и Карим Хаят, изградиха Лагер 1 (4700 м), Лагер 2 (5100 м), Лагер 3 (5700 м) и стигнаха 6200 м, след което дни наред разкопаваха затрупани от обилните снеговалежи палатки и накрая се върнаха за дълго време в Базовия лагер заради влошените метеорологични условия. Лагер 3 беше напълно разрушен от няколко метра сняг. Общите загуби бяха 50 кг багаж на стойност 10 000 евро. Двамата пакистанци, които Нарди определяше като алпинисти, а не като височинни носачи, отпаднаха от експедицията, заради загубата на ценно оборудване, както и заради влошеното здраве на Рахмат (възпалено гърло), което наложи антибиотично лечение.
Нарди обясни, че другият пакистанец - Карим, се е отказал, защото "се е променил" след обилните снеговалежи и заявил, че не иска да загуби живота си в тази планина. Реброто Мъмери не е за всеки, за този маршрут е необходимо съчетание от издръжливост, готовност и технически умения, подчерта Нарди и уточни, че не се е опитвал да разубеди Карим. По-късно пакистанецът пое изпращането на нужните доставки от Исламабад към Базовия лагер на Нанга Парбат. В интервю за пакистански вестник той даде на Нарди и Балард 30% шанс за успех заради обилните снеговалежи и опасността от лавини. Нарди пък отчете като своя грешка, че са бързали да изградят Лагер 3, който после е бил разрушен от снежната буря.
Най-голямата височина, достигана някога по този маршрут, е 6450 м, през 2013 г. - от Нарди и французойката Елизабет Револ. Две години по-късно Нарди достига 6200 м сам. При сегашния опит голяма лавина падна близо до алпинистите, докато фиксираха въжета, но екипът остана невредим.
ПОСЛЕДНА ВРЪЗКА
На 22 февруари Нарди и Балърд поемат нагоре по реброто Мъмери. Същия ден те се чуват за последно с Базовия лагер. На следващия ден стигат Лагер 3 (5700 м) и установяват Лагер 4 (на около 6000 м). На 24 февруари Нарди съобщава на съпругата си в Италия, че с Балърд се намират в порталедже на 6000 м, като преди това са достигнали около 6300 м височина.
Междувременно, напрежението между двете ядрени държави Индия и Пакистан ексалира. Пакистан, в чиято северна част се намира Нанга Парбат, затваря въздушното си пространство, но след намесата на италианския посланик в Исламабад Стефано Понтекорво, разрешава спасителен хеликоптер да започне издирването на двамата алпинисти. На 27 февруари времето не позволява това.
На 28 февруари са извършени два полета до 7000 м височина. Забелязана е единствено палатка, за която се предполага, че е на Нарди и Балърд - тя, обаче, е на 5500 м, затрупана със сняг, а в района има следи от лавина. Има различни хипотези какво се е случило - една от тях е, че е била свлечена 200 м надолу от Лагер 3 или че просто не е тяхната палатка, защото е встрани от маршрута.
По земя също се провежда издирване - опитният алпинист Али Садпара, заедно с още двама пакистанци, почти стигат Лагер 1, но се връщат в Базовия лагер, без да открият каквато и да е следа от изчезналите алпинисти. Същия ден следобеда от Базовия лагер заснемат лавина, спускаща се по реброто Мъмери.
В петък бюрократични пречки забавят полета на хеликоптер и макар въпросът да е уреден своевременно, влошаване на времето така и не позволява спасителната акция да бъде подновена.
Заради опасността от лавини, участниците в руско-казахстанско-киргизката експедиция на К2 се отказват от първоначалните си намерения да се включат в спасителната операция и обявяват, че в следващите дни ще направят последен опит да осъществят целта, за която са в Каракорум.
Френската алпинистка Елизабет Револ също е в постоянен контакт с организаторите на спасителната акция, за да помага със своя опит.
Съботният ден минава в чакане. В неделя (3 март), в седмия ден от изчезването на Нарди и Балърд, хеликоптер успява да излети към Базовия лагер на К2, за да отведе Чикон и още трима души, които да се включат в издирването. Времето на Нанга Парбат, обаче, е неподходящо и хеликоптерът се връща обратно. В следващите дни Чикон успява да стигне до Лагер 3, дори проверява маршрута Кинсхофер (намиращ се вляво от реброто Мъмери), но заради повишената лавинна опасност, се връща в Базовия лагер. Екипът в хеликоптера, както и дроновете също не откриват следи от изчезналите алпинисти.
Междувременно, на К2 започва последният опит за зимно изкачване на руско-казахстанско-киргизката експедиция.
(Последното видео с Том Балърд и Даниеле Нарди можете да видите тук.)
КОИ СА НАРДИ И БАЛЪРД
И двамата са опитни алпинисти. Нарди има три опита на Нанга Парбат - зимата на 2013 г. - с Елизабет Револ, зимата на 2014 г. - солово, и зимата на 2016 г. - с Алекс Чикон, Али Садпара, Адам Биелецки и Яцек Чех.
Изкачил е 5 осемхилядника - Еверест, К2, Чо Ою, Боруд Пик и Шишапангма. През 2011 г., заедно с Роберто Деле Моначе, прокарват нов маршрут между върховете Bhagirathi 3 (6457 м) и Bhagirathi 4 (6193 м), в чист алпийски стил. Нарди е посланик на човешките права по света, като участва в не една кампания.
Том Балърд е един от най-добрите катерачи в света. Син на Алисън Харгрейвс, която през 1995 г. става вторият човек в света (след Райнхолд Меснер), който изкачва Еверест без допълнителен кислород. Същата година, на 33-годишна възраст, тя загива на слизане от К2, а тялото й така и не е открито. Харгрейвс е първият човек в света, който успява да изкачи и шестте най-известни северни стени в Алпите за един сезон (лятото), като на Айгер е бременна със си Том Балърд. През 2015 г. той пък става първият човек, изкачил въпросните шест северни стени в Алпите, но през зимата (за един сезон), при това солово. (По-късно същата година Балърд е гост на Банско филм фест, а филмът му “Том” печели голямата награда на фестивала).
ДЕЖАВЮ
Събитията на Нанга Парбат - един от най-смъртоносните осемхилядници на планетата, много напомнят случилото се там миналата зима, когато загива полският алпинист Томаш Мацкиевич. Неговият партньор - французойката Елизабет Револ, оцелява, благодарение на полските алпинисти, които прекратяват експедицията си на К2, за да я спасят.
На 25 януари 2018 г. Револ и Мацкиевич стъпват на върха и така записват второто в историята зимно изкачване на най-западния осемхилядник в Хималаите. Французойката е едва втората жена в света със зимно изкачване на връх над 8000 метра. Успехът, обаче, е съпътстван от голямата трагедия на слизане от върха. Мацкиевич остава завинаги по склоновете, а Елизабет е спасена от участниците в полската национална експедиция, която тогава прави опит за първо зимно изкачване на К2. В спасителната операция се включват двама от най-добрите съвременни алпинисти - полякът Адам Биелицки и казахстанецът (добил полско гражданство) Денис Урубко, а също Ярослав Ботор и Пьотрек Томала. В организирането на акцията участва и Али Садпара, който сега издирваше Нарди и Балърд. През 2016 г. Садпара, Алекс Чикон и Симоне Моро записват в историята първото зимно изкачване на Нанга Парбат.
След олимпийското злато на ансамбъла в Токио, в Париж българската художествена гимнастика отново се поздрави със среброто на Боряна Калейн. Втората ни медалистка в индивидуалната надпревара след Адриана Дунавска през 1988 година. Уви, голямата ни надежда за титла - на Стилияна Николова, се размина с медалите. За тях двете, както и за случая „Елвира..
Големите надежди на олимпийските игри в Париж бяха свързани с представянето на ансамбъла ни по художествена гимнастика. И нямаше как да е друго - три години преди това, в Токио, Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Стефани Кирякова покориха олимпийски връх. Само, че очакванията са едно, а реалността - нещо съвсем..
Украинецът Олександър Усик, който защити поясите си на световен шампион в тежка категория на Световната боксова асоциация (WBA), Световния боксов съвет (WBC) и Световната боксова организация (WBO) след победа с единодушно съдийско решение, заяви, че само това има значение. 37-годишният Усик, който има 23 победи в 23 мача на професионалния ринг, каза,..
Украинецът Олександър Усик защити поясите на световен шампион в тежка категория на Световната боксова асоциация (WBA), Световния боксов съвет (WBC) и Световната боксова организация (WBO). Във втория мач от битката с британеца Тайсън Фюри Усик се наложи с единодушно съдийско решение, като и тримата съдии край ринга дадоха един и същ резултат в негова..
Джон Аткинсън, пионер и един от най- уважаваните членове на семейството на британската гимнастика, почина след дълго боледуване. До последния му миг с него бе любящата му съпруга и двукратна световна шампионка с ансамбъла по художествена гимнастика на България - Вера Маринова. Наследството на Джон Аткинсън в гимнастиката е неизмеримо и загубата му ще..
Отборът на Арсенал победи Кристъл Палас с 4:1 в късния съботен мач от кръга на английската Висша лига. Критикуваният напоследък Габриел Жезуш откри резултата за "артилеристите" след само шест минути игра, но Исмаила Сар изравни за домакините пет минути по-късно. До края на първата част обаче тимът на Микел Артета взе надежден аванс, като Жезуш отбеляза..
Националът Николай Колев ще продължи кариерата си в гръцкия ПАОК от Солун за втория полусезон от текущия шампионат, съобщиха от клуба. След две поредни години във френския Нарбон 27-годишният централен блокировач се завърна у нас и облече екипа на Монтана, с който изявяваше през есенния дял на шампионата. От 17 декември той официално е част на гръцкия..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..