Боян Константинов е български цигулар, известен с концертната си дейност през първата половина на ХХ век. Уви, днес е напълно забравен. От 1916 г. до края на кариерата си през 1947 г. той изнася над 200 концерта - не само в София, но и в цялата страна, в градове и села. Със своята дейност той не само запознава публиката с възможностите на цигулката, с класическия репертоар за този инструмент, но и подтиква българските композитори да създават нови творби.
Поводът да си спомним за Боян Константинов е 115-годишнината от неговото рождение - роден е на 4 април 1904 г. във Велико Търново. Баща му е учител по музика и започва обучението на Боян от 4-годишна възраст. На 13 години той учи в София при Тодор Торчанов и Роза Ерлих Касърова, а през 1918 г. заминава за Чехия, за да учи при прочутия цигулков педагог Отокар Шевчик. В същото време изнася концерти в Прага, Пилзен, Писек. През 1923 г. Константинов се завръща в България, изнася няколко концерта и заминава на двегодишна специализация в Париж при известния педагог Айо. От 1925 г. започва активната му концертна дейност у нас - освен в самостоятелни концерти, свири и с други известни наши инструменталисти – с Андрей Стоянов и Славко Попов участва в изпълнението на Клавирно трио №5 от Бетовен, с Иван Торчанов изпълняват Кройцеровата соната на Бетовен. Боян Консантинов участва и в първите две издания на Варненските музикални тържества. Сред запомящите се събития в неговия творчески път е и участието му в третия авторски концерт на Любомир Пипков във Военния клуб на 7 октомври 1930 г. Двамата с композитора изпълняват Соната за цигулка и пиано. През 1937 г. Боян Константинов изнася концерт в новопостроената зала "България" - свири като солист на Оркестъра на Софийската опера под диригентството на Асен Найденов три цигулкови концерта в една вечер - от Бах, Моцарт и Чайковски. Същата вечер е награден с орден за граждански заслуги.
В Златния фонд на БНР се съхранява единственият запис на Боян Константинов, направен в Германия през 20-те години на XX в. Това е творбата на Иван Кавалджиев "Малка фантазия върху български мелодии". Чуйте в звуковия файл.
На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
От днес до 1 декември в Топлоцентрала можем да се срещнем с "Небесното войнство" на художника Юлиян Табаков. С изложбата завършва поредицата "Виждам те". "Имам някакво мое търсене, което е някаква граница между духовно и материално. "Небесното войнство" е една от трите серии и със собствено заглавие във "Виждам те". За първи път единствено и..
Фондация "Арденца", организатор на Международния конкурс за пианисти непрофесионалисти "Vivapiano", кани всички заинтригувани от клавирното изкуство за деца - педагози, изпълнители и родители, на концерт под надслов "В приказния свят на Борислава Танева". Той ще се състои на 6 ноември от 18:00 часа в залата на Съюза на българските композитори в..
Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
"Политическата драма се изгражда около това дали Борисов ще посмее да се определи срещу Пеевски. В момента, в който го направи, той веднага ще има..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Доналд Тръмп е победителят от президентските избори в САЩ , сочат резултатите от броенето на гласовете. В САЩ избират президент, за победа..