Събитието е на 5 април от 19.30 ч. в зала "България", а в програмата са включени още: една от малко познатите увертюри на Йозеф Хайдн - „Необитаемият остров“, Вариации по тема от Хайдн на Йоханес Брамс и „Песен на съдбата“ от Брамс с участието на Смесения хор на БНР, подготвен от Любомира Александрова.
Ивайло Василев свири на пиано от 5-годишен - пожелал си пиано като коледен подарък и въпреки че в семейството му няма музиканти, той отрано показал чудесни заложби и огромно желание да свири. Сега е ученик в класа на именитата клавирна педагожка Емилия Канева в НМУ "Любомир Пипков" в София. Тя го подготвя за много конкурси на високо ниво, а той й се отплаща като печели награди - цяла колекция. Една от най-ценните до този момент е първата награда през 2018 г. на международния конкурс „Щелкунчик“ („Лешникотрошачка“) в Москва за деца до 14 години. Победителят свири със симфоничен оркестър под диригентството на уважавания в Русия български маестро Миша Дамев в престижната концертна зала "Чайковски".
Въпреки младостта си Ивайло е много отговорен музикант и вече знае добре колко много труд се изисква в тази професия. Той казва най-искрено: "Музиката на Шопен и на Моцарт се свири най-трудно. В музиката на Рахманинов, например, ако нещо не се получава добре, може да се измисли как да се скрие, докато при Моцарт и Шопен няма как да стане това. Просто тези двама композитори са толкова елегантни и трябва много специално отношение."
За предаването „Хоризонт до обед“ Василев сподели, че е развълнуван преди дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР:
„Голяма чест е за мен да свиря с един от най-великите оркестри на България, да свиря концерт за пиано и оркестър номер 12 на Моцарт. Аз лично не съм свирил сериозно Моцарт. Доколкото знам, той има над 2000 часа музика, от които има 27 концерта, но аз засега съм свирил само един“.
Мечтата на младия талант е да свири концерти на Рахманинов, на Чайковски, всички концерти на Бах и от соловите неща - Шопен и Рахманинов.
„Най-много искам да свиря в "Роял Албърт Хол", може би Чайковски първи концерт“.
Трите най-трудни конкурса, на които Василев е участвал, са били в Москва, признава той. Най-дългата му почивка от пианото е била … седмица, когато бил на море в Гърция, но тогава изкомпозирал 2 произведения на плажа. Признава че е „самоук“ композитор и разчита на електронните сайтове, за да разширява познанията си по инструментознание и оркестрация.
„Започнах да композирам по-рано, но не си ги записвах тогава още. Някъде 7-8-годишен започнах да композирам, но ги записвам от година-година и половина“.
Интервютата с Ивайло Василев за предаването "Алегро виваче" и "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковите файлове.
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..