Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристоф Делор: В идните десетилетия обществените медии ще са ключови за подкрепа на демокрацията

Ситуацията със свободата на медиите в България трябва да се подобри, смята генералният секретар на „Репортери без граници”

Генералният секретар на „Репортери без граници” Кристоф Делор
Снимка: Ани Петрова

Борбата с фалшивите новини и пречките пред свободата на медиите на Стария континент са основните теми на продължаващата и днес медийна среща в София, на която е домакин Българското Национално Радио. За събитието в НДК дойдоха над 100 участници от близо 40 държави от Европа, Азия и Африка, представляващи 44 обществени медийни организации.

25-ата Радиоасамблея на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) се провежда за първи път в България.

Къде се намира страната ни на световната медийна карта и каква е причината да сме на дъното на класацията за свобода на медиите. Това бе темата на  специално блиц интервю, което Лъчезар Вълев направи с генералния секретар на „Репортери без граници” Кристоф Делор по време на форума.

„Според годишния индекс за свобода на медиите по света, който се изготвя от „Репортери без граници” и се публикува всяка година, България за съжаление е на последно място в Европа – както сред страните от Европейския съюз, така и на Балканите. България заема 111 място от общо 180 държави в доклада“, каза Делор.

„Ясно е, че ситуацията в България трябва да се подобри. Това трябва да е приоритет на властите, защото това е ключов въпрос по отношение на демокрацията. Другата седмица в четвъртък излиза новата класация. Но не мога в момента да коментирам на кое място ще бъде България там. Предстои да видим“, добави той.

- Какви са причините днес да сме на това незавидно място в класацията и за шеметния спад, който отбелязваме през последните 10 години? За сравнение - през 2007 г., когато се присъединяваме към ЕС, България е на 51-во място.

- Трябва да отбележим, че има различни нарушения на свободата на медиите в България. Те са свързани със заплахи и опасности, пред които са изправени журналистите. Ние разглеждаме и неясните обстоятелства около убийството на телевизионната журналистка в Русе. В България, повече отколкото в други страни, има конфликт на интереси. Много от тях са свързани с олигарси, които са купили медии и ги използват за упражняване на влияние. Понякога дори отправят заплахи към хора, определяни от тях като врагове. Също така има съдебни дела, които се водят срещу медийни групи, определяни като независими. Това са основните причини, заради които България е на това място в класацията за свобода на медиите.

- В тази среда, която и вие описахте и във времената на фалшиви новини и дезинформация, каква трябва да е ролята на обществените медии като Българското национално радио?

- Първото и най-важно нещо е да правим разликата между държавните и обществените медии. За съжаление в Европа има правителства, които смятат, че  финансираните с публични средства медии или тези, получаващи държавно финансиране, трябва да бъдат нещо като пропагандна машина на правителството. Това например стана в Полша. Там те имаха обществена медия, която да кажем, че работеше в полза на обществото. Няколко месеца по-късно обаче успяват да я превърнат в държавна пропагандна медия. Понякога това може да бъде много опасно. На първо място обществените медии трябва да работят за обществото, а не за правителството. Който и да те финансира – частни или обществени фондове – независимостта на редакционната политика трябва да е абсолютно ключова. В един доминиран от частната конкуренция свят, понякога журналистиката изпитва икономически затруднения, което може да доведе до спад в нейното качество. През следващите години, дори десетилетия, именно обществените медии ще имат ключовата роля да работят в подкрепа на демокрацията чрез посочване на фактите, които ни помагат да разбираме света и нашето обкръжение и които циркулират в информационната и новинарска джунгла, в която живеем. В тази среда често важи законът на джунглата - хищниците винаги оцелява и много често тяхната цел е да разпространяват своята пропаганда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Запрянов

Запрянов: До края на септември България ще получи 8 изтребителя Ф-16

До края на септември България ще получи осем изтребителя Ф-16 Блок 70, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БТА. Първите два изтребителя се очакват в края на март и през април, следващите три в средата на годината, а следващите три в края на септември.   Пред Нова телевизия Запрянов увери, че инфраструктурата е готова за..

публикувано на 09.02.25 в 22:25
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд Тръмп предложи населението на Газа да бъде преместено в съседните Египет и Йордания, за да може..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната сигурност.  "Европейците трябва да поемат отговорност за този конфликт. Президентът Тръмп възнамерява..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея планира да развива ядрения арсенал на страната си

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун обяви, че възнамерява и занапред да засилва ядрения арсенал на страната си.  В обръщение по време на визита в министерството на отбраната Ким увери, че не иска "ненужно напрежение" в региона, но засилващото се сътрудничество на Съединените щати, Япония и Южна Корея води именно до това. По думите му "армията и..

публикувано на 09.02.25 в 20:49
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп очаква при проверките в Пентагона да бъдат разкрити злоупотреби за милиарди долари

Президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква да бъдат открити злоупотреби за милиарди долари, предназначени за американските въоръжени сили. В интервю за телевизия  Fox News  Тръмп съобщи, че "може би в следващите 24 часа" ще натовари своя сътрудник Илон Мъск и подчинените му служители да влязат в Пентагона, за да проверят как се харчат средствата на..

публикувано на 09.02.25 в 20:34