Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Установен е контакт с 18 български граждани в Шри Ланка

| обновено на 22.04.19 в 12:00
Военни минават край атакувания в неделя хотел „Кингсбъри“ в Коломбо. Ситуацията в Шри Ланка постепенно се нормализира след атентатите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По последна информация на посолството ни в Индия министерството на външните работи в Шри Ланка официално е оповестило идентифицираните чуждестранни граждани, жертви на атентатите от 21 април и сред тях няма български граждани, съобщиха от МВнР.

Първоначално мисията ни в Делхи е установила контакт с общо 18 български граждани на територията на Шри Ланка, които са добре. Шестима от тях се намират в един от пострадалите хотели при атентатите в Коломбо, но не са били засегнати. Другите шестима български граждани са в различни градове, извън Коломбо и са посъветвани да изчакат пълното успокояване на ситуацията преди да пътуват.

С посолството ни в Индия са се свързали и близки на български гражданин, който е на почивка в Шри Ланка заедно с още петима свои приятели. Шестимата българи се намират в град Тамбуа. Единият от тях е потвърдил пред близките си, че всичките са добре. Посъветвани са да не предприемат пътувания и да изчакат нормализирането на ситуацията в страната. Предадени са им и телефоните за връзка с посолството в Индия, което е готово да им окаже съдействие при необходимост.

Българското посолство в Делхи е в постоянен контакт по линия на местното консулско сътрудничество с посолствата на страните от ЕС в индийската столица, където се подава актуална информация от Коломбо. Посолството ни е в постоянен контакт и с хотели, и с болниците в Коломбо, където са настанени пострадали при атентатите.

Българските граждани са съветвани да поддържат връзка с посолството в Делхи, с близките си и да изчакат ситуацията в Шри Ланка да се нормализира. Тя постепенно се успокоява. Въведеният вчера полицейски час в столицата на Шри Ланка вече е отменен.

Пред "Хоризонт" консулът ни в Делхи Емил Миланов заяви, че ситуацията в Шри Ланка постепенно се нормализира. Отменен е полицейският час, въведен след вчерашните атаки. Консулът обаче препоръча на сънародниците ни да избягват пътувания в Шри Ланка, докато ситуацията не се нормализира напълно:

"Ако все пак решат да пътуват, да се информират за обстановката от хотелските администрации и от местните власти и да имат предвид, че полетите не са спрени, но достъпът до летището е затруднен, което предполага допълнително време да се предвиди преди полета. Освен това съветваме българските граждани да поддържат връзкта със своите близки в България, с посолството и със ситуационния център в Министерството на външните работи".

Препоръчително е българските граждани в Шри Ланка да избягват места, в които се провеждат религиозни прояви или в близост до религиозни храмове, а също и да проявяват предпазливост, ако са в близост до големи събирания на хора, протести или демонстрации.

При необходимост или при извънредна ситуация българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Делхи на тел.: + 91 11 26115549; +91 11 26115550 , тел. в извън работно време: + 91 9910999498.

Сигнали и молби за съдействие се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция „Ситуационен център“: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Жители на Коломбо четат вестник, чиято водеща тема са терористичните атаки в страната на католическия Великден.

Йордан Божилов за Шри Ланка: Координирана терористична атака в символичен ден

От постъпилата информация досега за станалото в Шри Ланка може да се заключи, че става дума за координирана терористична атака, извършена в символичен ден срещу християнски храмове и хотели, където отсядат чужденци, каза пред БНР Йордан Божилов –..

публикувано на 22.04.19 в 08:26
Военни обезопасяват района около храма „Св. Антони“ в столицата Коломбо, в който избухна експлозия.

Местна ислямистка групировка стояла зад терористичните нападения в Шри Ланка с 290 жертви

Бомбените атаки срещу три църкви и четири хотела в Шри Ланка с поне 290 жертви в неделя най-вероятно са осъществени от местната  ислямистка групировка „Нешънъл Таухид джамаат“, възможно е тя да е получила помощ от международна мрежа, съобщи днес..

обновено на 22.04.19 в 12:23
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асен Василев: Де факто МФ казва, че няма да правят нищо за увеличението на заплатите на младите лекари

"Управляващите излъгаха младите лекари и няма да удовлетворят техните искания за увеличаване на заплатите им по време на бюджетната процедура" -  това обяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. По думите му това става ясно от писмо..

публикувано на 23.10.25 в 21:28
Цветомира Жекова, директор

Изслушване на директора "Връзки с обществеността" на НС заради отнета акредитация на журналист

По искане на депутатите от ПП-ДБ Манол Пейков и Даниел Лорер в парламентарната Комисия по културата и медиите се проведе изслушване на директора на дирекция "Връзки с обществеността" на Народното събрание Цветомира Жекова. Поводът е отнемането на..

публикувано на 23.10.25 в 21:00

При изпълнение на планирани парашутни скокове е пострадал военнослужещ от Специалните сили

При изпълнение на планирани парашутни скокове днес, 23 октомври, е станал инцидент с военнослужещ от Съвместното командване на специалните операции. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на отбраната. Пострадалият – младши сержант..

публикувано на 23.10.25 в 20:20

Десислава Тодорова от "ДПС-Ново начало" беше избрана за председател на Общинския съвет в Пазарджик

Десислава Тодорова от "ДПС-Ново начало" е новият председател на Общинския съвет в Пазарджик.  След 7 часово заседание и три неуспешни опита Десислава Тодорова събра 26 гласа от общо 41 гласували. Новите общински съветници в Пазарджик се заклеват и..

публикувано на 23.10.25 в 20:05
Владимир Путин

Путин нарече новите американски санкции срещу Русия "неприятелски акт"

Президентът на Русия Владимир Путин нарече новите американски санкции срещу Русия "неприятелски акт", който не укрепва двустранните отношения, предаде Ройтерс. Путин допълни, че нито една уважаваща себе си страна, каквато, по думите му, е Русия,..

публикувано на 23.10.25 в 19:41

СОС реши: 18,6% по-скъпо в столичните таксита от 1 януари

С 18,6 на сто ще поскъпнат таксиметровите услуги в София от 1 януари 2026 година, реши Столичният общински съвет. Предложение за увеличение на минималните тарифи на таксиметровите услуги в София с над 18% Цената се променя на базата на приетата..

публикувано на 23.10.25 в 19:34
Дончо Барбалов

България следи внимателно ситуацията с митата от САЩ и техния ефект върху икономиката

България следи внимателно ситуацията с въведените от САЩ мита и техния потенциален ефект върху националната икономика. Информацията се анализира и на ниво Европейски съюз. Това заяви заместник-министърът на икономиката Дончо Барбалов по време на блиц..

публикувано на 23.10.25 в 19:28