Благодатният огън е вече на българска земя. Българската делегация, която прие небесната благодат от Божи гроб кацна на летището в София в 18 часа и 45 минути.
Тази година делегацията се оглавява от Старозагорския митрополит Киприан, а за първи път с нея пътува и представител на македонската православна църква – епископ Яков, който ще отнесе свещения огън в храмовете в Северна Македония. При кацането на летище “София“ двамата се поздравиха с пасхалния поздрав “Христос Воскресе“.
На летище "София" по традиция на Велика събота бяха свещеници и духовници от всички епархии в страната, за да вземат частица от Благодатния огън и да го занесат на вечерното богослужение в храмовете за Великден. От летището Благодатният огън ще бъде пренесен в параклиса на Синодалната палата в София. Към 23.30 ч. - 23.40 часа на Велика събота фенерът с огъня ще бъде изнесен от параклиса в Синодалната палата, за да бъде предаден на патриарх Неофит за вечерното богослужение в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", обясни по-рано за БТА Емил Велинов - директор на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет.
За 15-а поредна година Благодатният огън беше пренесен днес от Йерусалим в България на Велика събота от българска църковно-държавна делегация, в която за първи път пътува и епископ от Северна Македония.
Полетът на българската делегация беше в 4.30 часа тази сутрин, на Велика събота, от летище "София" с правителствения самолет "Фалкон". Делегацията трябваше да бъде към 8.00 часа на Сионската порта, за да получи пропуските си, защото на този празник в Йерусалим идват много делегации и вярващи.
За тези 15 години, откакто пренасяме Благодатния огън в България от Йерусалим, само в една година използвахме частен самолет, а не правителственият самолет "Фалкон", каза още Емил Велинов.
Българската църковно-държавна делегация присъства на богослужението в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим, където над гроба на Исус Христос всяка година от небето се спуска Благодатният огън, наричан още Свещен или Небесен. На Велика събота, вече над 2000 години, хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото.
Благодатният огън пренасяме от Йерусалим в специални, огнеупорни фенери, които са доста скъпи, като един фенер струва 1000 лева, обясни по-рано директорът на Дирекцията по вероизповеданията при МС. По принцип носим по четири фенера, а сега ще вземем пет фенера, защото с нас ще е и македонският епископ Яков, поясни той.
Той уточни, че три от фенерите с Благодатния огън ще бъдат предадени на главния секретар на Светия синод на Българската православна църква, а самият Емил Велинов и македонският епископ ще продължат с "Фалкона" за Скопие, където да пренесат Благодатния огън с два фенера и в Северна Македония. През миналата година духовници от Македонската църква бяха дошли на летище "София" да вземат от Благодатния огън, но трябваше много да бързат, за да го занесат за вечерното богослужение, припомни Велинов.
Във Враца вече пристигна свещеният огън. Той беше посрещнат с празничния звън на камбаните на митрополитския храм “Св. Николай“. Придружен от свещеници Врачанският митрополит Григорий го внесе в храмовия олтар, откъдето ще бъде разнесе в четирите духовни околии в епархията.
Благодатен или още Свещен е огънят, който се запалва свръхестествено всяка година на Възкресение Христово в храма "Възкресение Христово", построен точно върху Божия гроб в Йерусалим. Православните християни твърдят, че това запалване става по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря. Според традицията на православието Свещеният или Благодатният огън е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден. Синя светлина се появява в гробницата на Исус Христос обикновено от мраморната плоча, покриваща мястото, върху което се смята, че е било положено тялото на Исус за погребение.
Първите сведения за запалването на свещите и на кандилата в църквата на Божи гроб са от четвърти век. Тогава за празника нямало масло и патриарх Нарцис наредил да сложат вода. В нощта на литургията внезапно всички кандила и свещите на самия патриарх се запалили. Оттогава чудото се случва всяка година.
Когато Йерусалим преминавал "през ръцете" на кръстоносци, евреи, православни, византийци, османци, църквата била разрушавана, поругавана, наново достроявана, но Благодатният огън бил все там на Великден.
Има сведение, че Огънят не слязъл един-единствен път в самата църква, а около нея. Арменският патриарх през 1579 г. подкупил султан Мурад, за да получи неговата църква единствена правото да служи Пасха в Божи гроб. Всички вярващи излезли извън затворената църква. Но колкото и да се молел патриархът, огънят така и не слизал. Вместо това като мълния се запалил извън храма, блеснал в една от колоните, където се молел православният патриарх и всички вярващи вече могли да получат частица от него.
В Русе, Варна, Велико Търново и Силистра Благодатният огън ще пристигне през Румъния. Около 20 часа се очаква кортежът с румънски свещеници да бъде в Гюргево, а след това русенски свещеници ще го пренесат през Дунав мост.
Свещеници от епархиите във Варна, Велико Търново и Силистра ще дойдат тази вечер във Русе, за да получат пламък от огъня:
"Да се надяваме, че както и досега самолетът, с който румънската делегация носи благодатния огън ще пристигне навреме, за да може навсякъде да се получи това благословение за празника", това каза русенският митрополит Наум и обясни, че въпреки недостига на свещеници в епархията във всички 260 храма ще има празнични служби според предварително създадения график.
Депутатите решиха да променят дневния си ред и по предложение на "ДПС - Ново начало" отпадна първата точка в програмата им - за създаване на Временна комисия, която да разследва наличието на влияние на САЩ върху България, включително чрез неправителствени организации и фондации. Това доведе до спор между вносителите на предложението..
Майка на дете, което се лекува в онкохематологията на Университетската болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" е отправила анонимно писмо до фондация "Даная", в което изразява възмущението си от условията за лечение в болницата. От своя страна, от фондация "Даная" са сезирали по сигнала ИА "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването и..
Протестиращите от месеци в Сърбия призовават за обща стачка утре. Призивите идват от студентите, които организират блокади в цялата страна след рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември. Тогава загинаха 15 души. Вчера част от преподавателите в различни сръбски университети обявиха, че не искат да провеждат изпити и..
Един човек загина, а други 25 бяха ранени при руско нападение с дрон и ракети срещу югоизточния украински град Запорожие, съобщиха местните власти. Повече от 20 000 жители са останали без електричество и отопление в резултат на атаката през нощта, заяви губернаторът Иван Федоров. Причината според него е унищожаването на енергийно..
Към този момент всичко е подредено и ясно. НДК е готов да посрещне следващите предизвикателства. Това заяви пред БНР новият изпълнителен директор проф. Надя Миронова. По думите ѝ, най-голямото предизвикателството е модернизирането и поддържането на материалната база . Зала 1 – най-популярната, е в състояние, което изисква основен..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени служителите на Гранична полиция, Агенция "Митници" и Национална агенция по приходите и при какви условия изпълняват задълженията си? На българо-гръцката граница най-голям интерес в първите дни..
Заради авария на захранващ водопровод и планов ремонт от 9.00 ч. до 17.00 ч. днес ще спре водоподаването за луковитското село Торос. Поради това днес и утре няма да работи детската градина в селото.
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..