Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стилияна Николова спечели многобоя на държавното първенство при девойките

Стиляна Николова
Снимка: Adore Pirin

Стилияна Николова спечели титлата при девойките старша възраст от държавното първенство по художествена гимнастика, категория „Елит“, което се провежда в столичната зала „София“. Състезателката на Етър Елит събра за четирите си изпълнения 68.550 точки, като получи 16.600 точки за композицията с въже, 17.950 точки за тази с топка, 18.300 точки за съчетанието с бухалки и 15.700 точки за това с лента.

В топ 3 се класираха още две момичета от основният състав на националния отбор Валерия Ватова и Ева Брезалиева. Ватова грябна среброто със сбор от 66.750 точки (15.050 точки - въже, 18.000 точки – топка, 17.450 точки – бухалки и 16.250 точки - лента),а за Брезалиева остана бронза с актив от 63.900 точки (15.400 точки - въже, 17.100 точки – топка, 17.250 точки – бухалки и 14.150 точки - лента).

Програмата на първенството предвижда и  състезания в категорията девойки младша възраст и жени.При жените ще участват най-силните ни гимнастички - Татяна Воложанина, Ана Келман, Йоана Николова, Невяна Владинова, Катрин Тасева и Боряна Калейн.

Шампионката в многобоя при жените на този шампионат ще получи Приз "Мария Гигова".
Наградата бе учредена през 2017 г. по лично предложение на президента на БФХГ Илиана Раева във връзка с 70 годишния юбилей на г-жа Гигова.

Легендарната Мария Гигова записва със златни букви името на България в световната история на художествена гимнастика – става първата трикратна абсолютна шампионка на планетата.(1969, 1971 и 1973 г.) Заради изключителните й постижения Международната федерация (ФИГ) я обявява за гимнастичка №1 на XX век.

От 1978 година до днес Мария Гигова е част от техническата комитет на световната федерация по гимнастика, а дълги години изпълнява функциите и на президент на българската федерация по художествена гимнастика.

Катрин Тасева от клуб Левски Илиана спечели първия Приз Мария Гигова след като спечели шампионската титла в многобоя при жените на Държавното първенство категория ЕЛИТ през 2018г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Трифон Иванов

ЦСКА почете годишнина от рождението на Трифон Иванов

Ръководството на футболния ЦСКА отбеляза годишнина от рождението на вече покойния Трифон Иванов. Легендарният защитник днес щеше да навърши 60-години. Иванов почина внезапно на 13 февруари 2016 година. "Днес отбелязваме 60 години от рождението на един от най-обичаните и уважавани "армейци" в историята – Трифон Иванов. С екипа на ЦСКА Трифон..

публикувано на 27.07.25 в 09:49
Петър Мицин

Петър Мицин е финалист на 400 метра свободен стил в Сингапур

Петър Мицин се класира за финала на 400 метра свободен стил за мъже на Световното първенство по плуване в Сингапур. Българинът направи силно плуване и даде четвърто време в сериите с 3:45.01 минути, с което се доближи максимално до личното си постижение и  световен рекорд за юноши от 3:44.31 минути. Мицин ще стартира в шести коридор на финала, който..

публикувано на 27.07.25 в 08:36
България - Румъния

Баскетболистите ни спечелиха първата контрола с Румъния

Националният ни отбор по баскетбол за мъже записа победа срещу представителния тим на Румъния в Русе. Селекцията на старши треньора Росен Барчовски постигна успех със 78:76 след продължение в първата от двете контролни срещи със северната ни съседка в "Арен Русе".  Българските баскетболисти водеха с 14 точки в края на първото полувреме за..

публикувано на 27.07.25 в 07:26
Ансамбъл

Ансамбълът ни пети в многобоя в Клуж-Напока

Ансамбълът на България за жени завърши на петото място в многобоя на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока (Румъния). Това е последно състезание за тима преди Световното първенство в Рио де Жанейро (Бразилия) в края на месец август. София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Даная Атанасова и Емилия Обретенова..

публикувано на 27.07.25 в 07:05
Виктор Дьокереш

Арсенал обяви трансфера на Виктор Дьокереш

Английският футболен клуб Арсенал обяви официално трансфера на нападателя Виктор Дьокереш от Спортинг (Лисабон). Лондончани ще платят сумата от 63 милиона лира за 27-годишния футболист, който подписа 5-годишен договор. Шведът ще носи фланелката с номер 14. Дьокереш за Спортинг (Лисабон) вкара 97 гола в 102 мача. Спортният директор Андреа Берта..

публикувано на 27.07.25 в 06:59
Тихомир Иванов

Тихомир Иванов с титла от Балканиадата във Волос (Гърция)

Тихомир Иванов спечели първа титла за България на Балканското първенство по лека атлетика в гръцкия град Волос. Атлет номер 1 на България за 2024 година, взе златото на скок височина с постижение от 2.19 метра. Вече осигурил си първото място, българинът направи два неуспешни опита на 2.25 и един на 2.26 метра. Със среброто се окичи Владислав..

публикувано на 27.07.25 в 06:52

ЦСКА с нова грешна стъпка, Спартак (Варна) взе точка в София

ЦСКА и Спартак (Варна) завършиха наравно 1:1 в среща от 2-ия кръг на Първа лига. Улаус Скаршем даде аванс на "армейците" още в 7-ата минута. Алешандре да Силва изравни за гостите от Варна в 47-ата минута. През първата част Йоанис Питас пропусна дузпа за ЦСКА. Така "червените" остават без успех при своя нов треньор Душан Керкез. Футболистите..

публикувано на 26.07.25 в 23:37