Овцевъдите могат да разчитат на три нови държавни помощи, одобрени от Европейската комисия, за подобряване на общата производителност чрез намаляване на производствените разходи. Бюджетът е 3,5 милиона лева, посочи заместник-министърът на земеделието Янко Иванов при откриването на Осмия национален събор на овцевъдите, който се провежда до неделя край Петропавловския манастир до Лясковец.
Нотифицирана е държавна помощ от 2,5 милиона лева за изграждане на малки кланици, заяви ресорният заместник-министър Янко Иванов и поясни, че в момента акцентът е върху селекционното животновъдство:
„Ние трябва да работим да увеличим качеството на това, което се предлага чрез подобряване на селекцията и репродукцията на животните“.
Иванов увери, че напълно е приключил проблемът с чумата по овцете и козите, а всички засегнати стопани в Южна България са си получили компенсациите.
Проблемите в бранша обобщи Димитър Петков от Търговище, който отглежда овце от 37 години:
„Липсата на чобани, ниски изкупни цени. Млякото е 1-1,15 лв. най-много, агнешкото – 4,60 лв., което изобщо не е задоволително. Мъчим се, просто от любов ги гледаме още“.
Повече от 200 фермери, производители на месни и млечни продукти, представители на селскостопанска техника и оборудване участват в осмото издание на Националния събор на овцевъдите в България. Насърчаване на потреблението на овчи и кози продукти и производството им от български суровини са акцентът тази година на събора, който преминава под мотото „Български храни от български суровини“. Липсват овчари, изкупните цени на млякото и месото са символични, а вълната я подаряваме, споделиха овцевъди пред БНР.
„Онази година бяха 800, но поради липса на работна ръка, останаха 400-500, гледаме си ги. Освен чобани, проблеми са ниските изкупни цени. Млякото е 1-1,15 лв. най-много, агнешкото – 4,60 лв., което изобщо не е задоволително. Мъчим се, просто от любов ги гледаме още. Почти навсякъде колегите намаляват животните, намаляват и не се знае до къде ще ни издържат нервите. Иначе автоматизираме с доилна система, с всичко необходимо, инвестираме, но упадък е вече това, държавата нехае“, разказва Димитър Петков от Търговище, който отглежда овце от 37 години.
Димитър Вършилов от родопското село Брестник е потомствен овцевъд, а тази година на него се падна честа да сготви курбанът за събора на овцевъдите. Овцевъдът е оптимист, че българинът все още не е забравил вкуса на родното агнешко: „Все още не го е забравил, има много внос, аз съм производител на агнета повече от 45 години. Гледаме животните в Родопите. Хората предпочитат да бъде по-прясно, да видят какво колиш, да знаят какво вземат. Иначе има и вносно, ама вие знаете какво представлява вносното – няма вкус, няма нищо. Животновъдството в България замира, аз имах 1200 овце, сега са 700. Жалко!“
Със семейното стадо на Събора на овцевъдите е и 14-годишният Юлкер Нусуф от Шуменско. Вместо да е пред компютъра, младежът от тъмно до тъмно помага в отглеждането на 250 овце, с които семейството му се издържа: „Ставаме около 5 часа, отиваме да гледаме овцете, да ги доим, после ги разлагаме, излизат всички на паша. После се прибират около 19,30 часа. После пак ги доим, харесва ми. По-хубаво е в обора, не зная, обичам, успяваме“.
Съборът на овцевъдите не е концентриран само около проблемите в бранша. В неговата весела част са фермерските състезания по доене и стрижба на овце, по майсторско обезкостяване на агнета и теглене на товари от коне-тежковози.
Над 2000 изпълнители се включват в националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“. Има фолклорни концерти, кулинарни кътове и занаятчийски изложби до неделя.
Целият репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
С изпълнение на 101 каба гайди днес на поляните край Петропавловския манастир до Лясковец се открива Осмото издание на Събора на овцевъдите. Той се организира от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация със съдействието на Министерството на..
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия..
След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се..
Истанбул ще е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие, съобщава ТАСС. Вариантът с Ватикана, лансиран от Съединените щати, се изключва "по ред причини, в това число логистични", твърди неназованият източник на..
Добри са записванията за началото на сезона, като се очаква малко по-висок процент предварителни заявки в сравнение с миналата година, прогнозира за БНР министърът на туризма Мирослав Боршош. Началото на летния сезон ще бъде дадено на 31 май в Поморие...
Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена..
Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел от последните седмици. Говорител на йеменската групировка заяви, че атаката е била насочена срещу международното летище "Бен Гурион" край Тел Авив. Израелските военни съобщиха, че са..
Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..