Овцевъдите могат да разчитат на три нови държавни помощи, одобрени от Европейската комисия, за подобряване на общата производителност чрез намаляване на производствените разходи. Бюджетът е 3,5 милиона лева, посочи заместник-министърът на земеделието Янко Иванов при откриването на Осмия национален събор на овцевъдите, който се провежда до неделя край Петропавловския манастир до Лясковец.
Нотифицирана е държавна помощ от 2,5 милиона лева за изграждане на малки кланици, заяви ресорният заместник-министър Янко Иванов и поясни, че в момента акцентът е върху селекционното животновъдство:
„Ние трябва да работим да увеличим качеството на това, което се предлага чрез подобряване на селекцията и репродукцията на животните“.
Иванов увери, че напълно е приключил проблемът с чумата по овцете и козите, а всички засегнати стопани в Южна България са си получили компенсациите.
Проблемите в бранша обобщи Димитър Петков от Търговище, който отглежда овце от 37 години:
„Липсата на чобани, ниски изкупни цени. Млякото е 1-1,15 лв. най-много, агнешкото – 4,60 лв., което изобщо не е задоволително. Мъчим се, просто от любов ги гледаме още“.
Повече от 200 фермери, производители на месни и млечни продукти, представители на селскостопанска техника и оборудване участват в осмото издание на Националния събор на овцевъдите в България. Насърчаване на потреблението на овчи и кози продукти и производството им от български суровини са акцентът тази година на събора, който преминава под мотото „Български храни от български суровини“. Липсват овчари, изкупните цени на млякото и месото са символични, а вълната я подаряваме, споделиха овцевъди пред БНР.
„Онази година бяха 800, но поради липса на работна ръка, останаха 400-500, гледаме си ги. Освен чобани, проблеми са ниските изкупни цени. Млякото е 1-1,15 лв. най-много, агнешкото – 4,60 лв., което изобщо не е задоволително. Мъчим се, просто от любов ги гледаме още. Почти навсякъде колегите намаляват животните, намаляват и не се знае до къде ще ни издържат нервите. Иначе автоматизираме с доилна система, с всичко необходимо, инвестираме, но упадък е вече това, държавата нехае“, разказва Димитър Петков от Търговище, който отглежда овце от 37 години.
Димитър Вършилов от родопското село Брестник е потомствен овцевъд, а тази година на него се падна честа да сготви курбанът за събора на овцевъдите. Овцевъдът е оптимист, че българинът все още не е забравил вкуса на родното агнешко: „Все още не го е забравил, има много внос, аз съм производител на агнета повече от 45 години. Гледаме животните в Родопите. Хората предпочитат да бъде по-прясно, да видят какво колиш, да знаят какво вземат. Иначе има и вносно, ама вие знаете какво представлява вносното – няма вкус, няма нищо. Животновъдството в България замира, аз имах 1200 овце, сега са 700. Жалко!“
Със семейното стадо на Събора на овцевъдите е и 14-годишният Юлкер Нусуф от Шуменско. Вместо да е пред компютъра, младежът от тъмно до тъмно помага в отглеждането на 250 овце, с които семейството му се издържа: „Ставаме около 5 часа, отиваме да гледаме овцете, да ги доим, после ги разлагаме, излизат всички на паша. После се прибират около 19,30 часа. После пак ги доим, харесва ми. По-хубаво е в обора, не зная, обичам, успяваме“.
Съборът на овцевъдите не е концентриран само около проблемите в бранша. В неговата весела част са фермерските състезания по доене и стрижба на овце, по майсторско обезкостяване на агнета и теглене на товари от коне-тежковози.
Над 2000 изпълнители се включват в националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“. Има фолклорни концерти, кулинарни кътове и занаятчийски изложби до неделя.
Целият репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
С изпълнение на 101 каба гайди днес на поляните край Петропавловския манастир до Лясковец се открива Осмото издание на Събора на овцевъдите. Той се организира от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация със съдействието на Министерството на..
Прокуратурата ще протестира решението на Софийския районен съд да пусне от ареста тримата младежи, които в петък през нощта нападнаха двама души на столичния площад "Славейков". Според говорителя на районната прокуратура Николай Николаев, заради..
Недекларираният труд остава едно от най-сериозните проявления на проблемите при сезонната заетост. Работата без трудов договор при този вид заетост е трайно явление в България – по данни от Главна инспекция по труда през последните 3 години тя e около..
Протест срещу въвеждането на еврото се провежда в София. Представители на гражданската инициатива "Будители" се събраха пред представителството на Европейската комисия в центъра на столицата. Георги Мъндев обясни: "Как ще живеят нашите..
Съмнително писмо от Русия с бял прах вдигна на крак охраната на гръцкия парламент. Получател е премиерът Кириакос Мицотакис. Изследва се съставът на пратката. Специален екип на пожарната изнесе безопасно получения плик от сградата на..
Мисля, че в икономически план България я чакат добри години . Това каза пред БНР п олитологът Димитър Аврамов в деня, когато се очаква да приключи окончателното присъединяване на страната ни към еврозоната. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре..
Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса, сочи анализ на природозащитната организация WWF. През последните 15 г. в България са изгорели над 1 млн. дка. От 2010 г. до сега у нас са регистрирани над 7000 горски пожара,..
Горски пожар наложи блокирането на около 2000 души в домовете им в Тарагона. Огънят е изпепелил над 2300 хектара. Опасността пожарът да достигне до населени места предизвика ограниченията, наложени от властите. Жителите на няколко града в..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..