Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от Нови хан

9
Снимка: Добромир Видев

Вече 22 години МиГ-17 с борден номер 226 стои в центъра на Нови хан. Христо Петров - бивш инструктор в училището Долна Митрополия, е човекът, по чиято инициатива е бил поставен той там. Показвайки снимки от 1997-а година, Христо Петров описва и как се е стигнало до слагането на самолета. 

„Първо, защото сме от Нови хан. Второ, защото по това време кмет на Нови хан беше един младеж – Здравко, който беше радист в Свързочни войски към авиацията.“

„Дай да докараме един самолет, да докараме“. Викам „Аз ще го уредя самолета, но ти трябва да осигуриш мястото, където да го сложим“ – така протичала местната дискусия през 97-а. Необходимо било още писмо, че го правят „с патриотична цел“.

Христо Петров е сигурен, че поставянето на самолета в Нови хан е привлякло хора към военната професия. И разказва своята - отпреди слагането на машината: как от казармата в края на 60-те години отишъл във Военновъздушното училище в Долна Митрополия, в първия масов по думите му випуск. 

„Приеха 145 летци. Представяш ли си какво означава това? Не можеш. Сега приемат  6 до 8. Значи е имало бюджет, имало е стратегия, имало държава, имало държавност“, коментира той, припомняйки: „Ние имахме над 600 бойни самолета. 16 летища, бойни, и около 25-30 запасни летища.“

И затова сега Христо Петров се възмущава на думите на депутати, които твърдят, че армия на България не е нужна. „Това е просто късогледство. Стар е изразът „Един народ, който не храни своя армия, ще храни чужда“.

„Балкан“ плащаше на Министерството на народната отбрана за нашето обучение и ползвахме военните преподаватели в Долна Митрополия“ ,спомня си братът на Христо Петров Стефан, който е от цивилната авиация.

„Подготвяха нас, кадрите на „Балкан“ – това беше стратегия на „Балкан“. 15 випуска и благодарение на тия 15 досега, всичките, които сме от старите кадри, се държи гръбнакът на авиацията в България.“

Със смях иСтефан, и Христо посрещат въпроса наистина ли повторното отваряне на Военновъздушното училище в Долна Митрополия ще помогне на военната ни авиация. 

„Защо не отидете да видите какво е положението? Аз ходих, защото ми е болно. Корпусите заключени с катинари, с години неподдържано, всичко вътре леш“, споделя Стефан. Той изтъква, че авиацията е много бързо развиваща се професия, старите преподавателски кадри няма да са в течение на съвременните процеси. „Ще бъде много, много трудно“, прогнозират братята Стефан и Христо.

Те двамата имат планове скоро да пребоядисат МиГ-17, който е поставен в Нови хан. И се надяват неговите жители в бъдеще също да имат отговорно отношение към него. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30