„Първо, защото сме от Нови хан. Второ, защото по това време кмет на Нови хан беше един младеж – Здравко, който беше радист в Свързочни войски към авиацията.“
„Дай да докараме един самолет, да докараме“. Викам „Аз ще го уредя самолета, но ти трябва да осигуриш мястото, където да го сложим“ – така протичала местната дискусия през 97-а. Необходимо било още писмо, че го правят „с патриотична цел“.
Христо Петров е сигурен, че поставянето на самолета в Нови хан е привлякло хора към военната професия. И разказва своята - отпреди слагането на машината: как от казармата в края на 60-те години отишъл във Военновъздушното училище в Долна Митрополия, в първия масов по думите му випуск.
„Приеха 145 летци. Представяш ли си какво означава това? Не можеш. Сега приемат 6 до 8. Значи е имало бюджет, имало е стратегия, имало държава, имало държавност“, коментира той, припомняйки: „Ние имахме над 600 бойни самолета. 16 летища, бойни, и около 25-30 запасни летища.“
И затова сега Христо Петров се възмущава на думите на депутати, които твърдят, че армия на България не е нужна. „Това е просто късогледство. Стар е изразът „Един народ, който не храни своя армия, ще храни чужда“.
„Балкан“ плащаше на Министерството на народната отбрана за нашето обучение и ползвахме военните преподаватели в Долна Митрополия“ ,спомня си братът на Христо Петров –Стефан, който е от цивилната авиация.
„Подготвяха нас, кадрите на „Балкан“ – това беше стратегия на „Балкан“. 15 випуска и благодарение на тия 15 досега, всичките, които сме от старите кадри, се държи гръбнакът на авиацията в България.“
Със смях иСтефан, и Христо посрещат въпроса наистина ли повторното отваряне на Военновъздушното училище в Долна Митрополия ще помогне на военната ни авиация.
„Защо не отидете да видите какво е положението? Аз ходих, защото ми е болно. Корпусите заключени с катинари, с години неподдържано, всичко вътре леш“, споделя Стефан. Той изтъква, че авиацията е много бързо развиваща се професия, старите преподавателски кадри няма да са в течение на съвременните процеси. „Ще бъде много, много трудно“, прогнозират братята Стефан и Христо.
Те двамата имат планове скоро да пребоядисат МиГ-17, който е поставен в Нови хан. И се надяват неговите жители в бъдеще също да имат отговорно отношение към него.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..