Къде минават границите между морала и свободата на автора да опише каквото реши в литературно произведение? Този въпрос отново се повдигна след решението на турски съдебни власти за наказателно преследване срещу автори на художествени романи.
Известната писателка Елиф Шафак, която живее в Лондон, призова в неделя турските си колеги по перо да се обявят срещу наказателното преследване за написаното в книги. По-рано Шафак и друга популярна турска писателка – Айше Кулин – бяха залети от вълна от критики в социалните мрежи в Турция. Потребители призовават властите да ги разследват заради пасажи в творбите им, които считат за непристойни.
Миналата седмица в Турция авторът и издателят на книга, в която се описва педофилска сцена, бяха задържани. Авторът на романа „Зюмрют апартманъ“ Абдуллах Шевки беше задържан, а издателят на книгата Алааттин Топчу се предаде сам в полицията в Анкара, след като срещу тях бяха повдигнати обвинения от прокуратурата. Ден по-късно и двамата бяха освободени под гаранция. Авторът се защити, че пише в традицията на американския „вулгарен реализъм“.
Според турски адвокати и министерствата на културата и на семейството и социалната политика подобни книги са вулгарни, могат да засегнат нравственото и психологическо развитие на децата и подбуждат към сексуални престъпления.
Директорката за Великобритания на международната писателска мрежа ПЕН Антония Байат, цитирана от „Гардиън“, заяви, че организацията е „дълбоко обезпокоена“ от атаките срещу Елиф Шафак. През 2006 г. Шафак беше съдена и оправдана заради определянето на масовата гибел на арменци през 1915 г. като „геноцид“ в книгата си „Копелето на Истанбул“.
Според някои оценки на международни организации около 15% от момичетата в Турция, предимно в югоизточните кюрдски райони, се женят, преди да навършат 18 години.
Унгарският писател Ласло Краснахоркаи (71 г.) печели тазгодишната Нобелова награда за литература. Обявяването на лауреата на престижното отличие бе излъчено от официалния сайт nobelprize.org. Обявяват лауреата на Нобеловата награда за литература "Нобеловата награда за литература за 2025 г. се връчва на унгарския автор Ласло..
На 30 септември изявената концертна пианистка Донка Ангъчева бе удостоена със Златен почетен знак за заслуги към Република Австрия, който й бе връчен на официална церемония във виенския Кюнстлерхаус. Златният почетен знак за заслуги е един от най-високите държавни ордени на Австрия, като статутът на това отличие е учреден с федерален закон..
21-вото издание на Европейския музикален фестивал Варна започва на 9 октомври с концерт, посветен на 30-годишния творчески юбилей на световноизвестното клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров . Началото е в 19:00 ч., в изисканата атмосфера на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Събитието е единственото в България, с което..
Националният музикален театър "Стефан Македонски" ще отбележи 200 години от рождението на Йохан Щраус - син със специална 4-дневна програма от 23 до 26 октомври, която превръща зрителя поне за два часа в аристократ. "Тази година се празнува в световен мащаб тази годишнина. Решихме, че всеки трябва да чуе малко Щраус", обясни пред БНР Татяна..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Императриците" на легандарния британски художник Деймиън Хърс могат да бъдат разгледани в столичната галерия Vivacom Art Hall "Оборище" 5. Българската публика ще има възможност до 25 октомври да се срещне с една нова серия на прочутия артист , обясни пред БНР Деница Гергова, арт директор на галерията. "Изложбата се подготвя през..
До 14 октомври Русе ще е снимачна площадка на поредния игрален филм, който ще разказва вечни истории от миналото време. Атмосферата на града, къщите и хората за пореден път ще влязат в българското кино, а сега това ще се случи чрез филма "Вечерна сватба" по едноименната книга на русенския писател Иван Станков . Режисьор на филма е..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Може би е време за нов Обществен договор. Това заяви пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия и бивш председател на Окръжен съд-Варна. Тя смята, че..