Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младен Маринов: Микроязовирът в Тутраканци вероятно ще бъде разрушен

Снимка: БГНЕС

Микроязовирът в провадийското село Тутраканци най-вероятно ще бъде разрушен, защото стената му е компрометирана, каза вътрешният министър Младен Маринов. Той беше изслушан от парламентарната вътрешна комисия. Язовирът най-вероятно е източен, каза Маринов:

"Оказа се, че стената на язовира не е в необходимата техническа изправност. Изпускащото съоръжение не е профилактирано и не е годно за действие. Тука в днешния ден компетентните институции са предприели действия по цялостното източване на язовира, най-вероятно, ще се премине към неговото премахване, тъй като стената е компрометирана и не може вече да изпълнява функциите си".

Няма сигнали за нови проблеми след валежите, каза още министърът. Пред комисията той отчете, че службите работят в синхрон за отстраняване на щетите след пороя от петък в Пловдив. Участие са взели пожарникари от София и Кърджали, общо около 400 души плюс доброволци.

Над 60 граждани са си получили регистрационните табели, които са били загубени, след като колите им са закъсали в наводненията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Язовир Тутраканци започна да прелива във вторник, което наложи евакуирането на жителите в близост до него.

Отменено е частичното бедствено положение в с. Тутраканци

Отменено е обявеното вчера частично бедствено положение в провадийското село Тутраканци, съобщи кметът на Провадия Филчо Филев.  Преливане на частен язовир наложи евакуация на жителите на селото.  Към момента няма никаква опасност за населението,..

обновено на 05.06.19 в 12:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турция: Десет огнеборци загинаха при потушаване на горски пожари

10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са..

публикувано на 24.07.25 в 08:25
Веселин Ангелов

Веселин Ангелов: Застрахованите моти у нас са едва 10%, 40 лв. на година е полицата

Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа , съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започват кампания и..

публикувано на 24.07.25 в 08:20

МФ: България повторно подаде второ искане за плащане по ПВУ

България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 653 млн. евро, съобщиха от Министерството на финансите. Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани със..

публикувано на 24.07.25 в 08:16

Канада осъди Израел за военни действия срещу цивилни

Правителството на Канада обяви, че израелските военни операции срещу цивилното население и хуманитарните работници в Ивицата Газа са неприемливи, предаде агенция "Ройтерс". "Гладът в Газа достигна катастрофални нива", написаха от канадското външно..

публикувано на 24.07.25 в 08:12

Китайският посланик: Време е ЕС да гледа на Китай с прагматизъм, не със съмнение

По повод срещата на върха между ЕС и Китай, която се провежда в Пекин, посланичката на Китай в България - нейно превъзходителство Дай Цинли, призова за взаимно уважение и открит диалог, необходими за укрепването на стратегическото партньорство. Китай..

публикувано на 24.07.25 в 08:00
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Размяна на удари с дронове и след преговорите между Киев и Москва в Истанбул

Украйна и Русия продължиха размяната на атаки по въздух, часове след последния кръг от преговори в Истанбул. При масираната руска атака с дронове срещу Одеса тази нощ беше повреден паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО в историческата част..

публикувано на 24.07.25 в 07:48

Военни се завръщат от мисия в Косово

В Благоевград ще бъдат посрещнати военните, участвали в Силите на оперативния резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR). В продължение на три месеца 94 военнослужещи изпълняваха задачи в база "Виладжио – Италия". Министърът..

публикувано на 24.07.25 в 07:41