Всички гръцки партии застанаха зад премиера Алексис Ципрас с искане за строги мерки към Турция заради незаконните сондажи.
Снощи и Съветът за национална сигурност на Гърция се събра на извънредна среща, председателствана от премиера Ципрас, на която обсъдиха ситуацията в Източното Средиземноморие и последващите действия на Атина по отношение на турските сондажи в Изключителната икономическа зона на Кипър.
Неочаквано за гръцките политически стандарти, в разгара на предизборната кампания, опозицията подкрепи премиера Ципрас за строги санкции към Анкара.
Лидерът на „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис заяви пред гръцките медии: „Европейският съюз да наложи строги санкции, ако Анкара продължава с нарушение на суверенните права на остров Кипър“. Мицотакис промени и риториката по случая с Турция, като призова за „национално единство и решителност“.
Министърът на външните работи Йоргос Катругалос заяви от Брюксел, където участва в Съвета по външните работи, че Атина се опитва да реши проблема само и единство по пътя на дипломацията. Според него Гърция няма да прекрати дипломатическите отношения с Анкара още повече по време на криза, но има риск от „военен инцидент“.
В същото време делегация на гръцкото министерството на отбраната е в Анкара за преговори, които официално са обявени за „постигане на доверие между двете страни“. Министърът на отбраната отрече медийна информация, че се прехвърлят гръцки войски към островите в Егейско море, но въпреки това прекрати годишните отпуски на всички военни.
Кипър и Гърция са в готовност да блокират модернизацията на митническия съюз с Турция, като предлагат и още по-строги мерки към Анкара заради сондажите на турски кораб до Кипър.
В същото време Никозия е пред решаваща дипломатическа битка на най-високо ниво в Европейския съюз тази седмица, за да си осигури силна подкрепа срещу Турция и ескалацията на нейните провокации с незаконни проучвателни сондажи за газ край острова. В тясна координация с Атина тя се бори да осигури европейска рамка от конкретни мерки срещу Анкара, освен изразената вече политическа подкрепа, като крайната цел е ЕС да приеме решение за налагане на санкции срещу Турция.
Провеждащите се днес и утре Съвет по външните работи и Съвет по общите въпроси на ЕС се разглеждат от Никозия като проправяне на пътя за обща европейска реакция по време на Европейския съвет на 20 и 21 юни.
Решение за налагане на санкции на Анкара трябва да се вземе единодушно, но според информации в кипърската преса няма съгласие от редица страни, включително от страна на България, заради отношенията между Брюксел и Анкара по проблемите с бежанците и енергийните проекти.
Очаква се ЕС да осъди „незаконната дейност на Турция в Източното Средиземноморие”, да изрази „сериозна загриженост” и ангажимент за „адекватна реакция” в пълна солидарност с Кипър, според проектодекларацията, която във вторник ще издаде Съветът по общи въпроси.
Никозия се опитва да обвърже европейската позиция срещу турските нарушения в офшорната ѝ зона с мерки по възлови въпроси от преговорите с Турция. Кипър може да блокира модернизацията на митническия съюз, либерализацията на паспортния режим, насърчаването на преговорни глави.
Целта е чрез този натиск да се спре сондажната дейност на турския кораб „Фатих”, който от 4 май е на 36 морски мили от западния бряг на Кипър, както и да се предотврати идването на втория сондажен кораб „Явуз”, което Турция насрочи за юли.
Според изявление на външния министър на Турция в петък той вече е започнал сондажи за газ. Правителството в Никозия заяви, че не е в състояние да потвърди тази информация заради противоречиви изявления.
Кипър издаде заповеди за арест на персонала на „Фатих” и съпътстващите го кораби заради участие в незаконни операции и нарушение на офшорната зона на страната.
Президентът Ердоган предупреди в неделя, че Турция ще продължи газовите си сондажи край Кипър и ще защитава кораба си с военни фрегати и самолети.
Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск". "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието. Комисията по здравеопазване..
Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..